Uzmanlar

Sahrap Abla - Bizim İkizler II

Sahrap Abla - Bizim İkizler II

Tefrika romanının bugünkü konusu davranış farklılıkları ; iki ayrı yumurtanın iki ayrı sperm tarafından döllenerek iki ayrı kesede iki ayrı cenin olarak yaşama başlayan ikiz bebeklerin tek ortak özelliği saniye farkıyla aynı gün ve aynı saatte dünyaya gelmeleri.

Sahrap Soysal
Tesedüfen aynı zamanlarda anne karnında oluşan , gelişen ve doğan iki bebeğin bu denli farklı kişilik yapısının olabileceğini zamanla daha çok farkına varıp , iki farklı kimlik ve kişilik olduğunu kabullenebiliyorsunuz.

Otel odasındasınız ve dinleniyorsunuz. Birisi sürekli hareket halinde , eline geçirdiği birtek kalemle oyalanıp , 10 m2 lik odada koştururken , diğeri yatakta yatıp emziğini emmeye devam ederek televizyon keyfi yapıyor.Hadi banyo yapalım dediğimizde Hasobi koşturarak benim üstümü çıkarın derken diğeri ben banyo yapmıyacağım diye bağırıyor. Hasobi kendi kendine tuvalet terbiyesine karar verdi ve beni tuvalete götürün diye ihtiyaç hissettiğinde söylüyor. Ötekisi ise hiç oralı olmuyor ama oda koşarak tuvalete gelip Hasobinin neyi nasıl yaptığını neler çıkardığını dikkatle izliyor. ( Bana dönüp ; anne bunlar köfte değil mi , kızartacak mıyız? )

Geçen gün Ömer'i özendirmek için bak Hasobi tuvalete gitti , bak büyümüşte tuvalete gidiyor deyince Hasan ordan seslendi , tabii anne ben kocaman Hasan oldum , delikanlı oldum , kendim tuvalete gidiyorum deyince biz de kahkahayı basıverdik tabiiki .

Eşim genelde çok hikaye anlatan , olayları öyküleştirebilen , senaryo yazabilme , üretme yeteneği çok az olan birisi. Fakat zihinsel kabiliyetleri oldukça yüksek ve algılamaları güçlü. Şimdiki zamane çocuklarına çoğu kez benim teşvikimle hep öyküler uyarlamaya başladı. Çok çok gerekli olduğu , kritik anlarda bile bir tek pembe yalanı çok ender söyletebildiğim babamız şimdi hayal gücünün sınırlarını zorlayarak çok başarılı öyküler kurgulamaya başladı. Tabii ki şartlarda bizi böyle davranmaya mecbur etti. Düşünsenize aynı anda bir vukuat cereyan ettiğinde iki ayrı karaktere bunu anlatabilmek için iki ayrı inandırıcı senaryo üretmek zorundasınız. Ya da aniden aralarında çıkan bir kavgayı yatıştırabilmek için ikisinin de dikkatlerini çok farklı iki şeye çekmek zorundasınız. Hemencecik ve çabukça kafanızı çalıştırıp birinin ilgisini tornavidalı bir öyküye, diğerini de içinde cep telefonu sözlerinin geçtiği bir başka hikaye alemine kaydırıyorsunuz. Bu , bir anlamda da yaşları acımızca ilerleyen biz anne babalar için müthiş bir değişim, eğlence ve güldürü konusu da oluşturuyor.

Bir de sonrasında bu anlar birer anı olup bize konuşacak ve paylaşacak konular yaratabiliyor. Tabii bazen de tartışıyoruz; Yok Hasobi olsa şöyle yapardı vay bizim Ömür ne kadar da düzenli ve titiz tıpkı sana benziyor.
Yayın tarihi: 29.04.2001
« tüm yazıları
Soru Sor
1855
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.