Uzmanlar

Rahim küçüklüğü

Rahim küçüklüğü

Op. Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sorularına yanıtlar vermeyi sürdürüyor.

Güncellenme tarihi:
İlk ilişkide kızlık zarından kan gelmemesinin tek sebebi zar esnekliği midir? Yoksa zarın yapısıyla ilgili başka sebeplerle olabilir mi? İlk ilişkide kızlık zarından kan gelmeme oranı yüzde kaçtır?

İlk ilişkide kızlık zarının kanamama olasılığı % 1 civarındadır. Esnek olması dışında yapısal olarak kızlık zarının ince olması veya hiç olmaması da kanamama nedenleri arasındadır.

Benim rahmim küçük bu yüzden adet göremiyorum. İleride çocuk sahibi olmama engel mi?

Rahim küçüklüğü normal şartlarda adet görmeye engel değildir, sizin muhtemelen başka bir sorununuz var ve bu nedenle daha ileri incelemelerden geçmelisiniz.

En son 23 Şubat'ta adet gördüm. Normalde düzenli olarak 31 gün arayla adet oluyorum. Adetim gecikti. Eczanelerde satılan idrar testlerinden aldım. Negatif çıktı fakat halen regl olmuyorum. Neden olabilir?

Adet göremeyen kadınlarda en sık görülen neden gebeliktir ve en iyisi kan testleriyle durumun aydınlatılmasıdır. İkinci sık görülen neden ise stres, iklim değişimi ve benzeri nedenlere bağlı olan adet gecikmesidir. Üçüncü sırada hormonal dengesizlikler yer alır.

4 ay önce sol tüpüm alındı, hamile kalma ihtimalim nedir? Yoksa direkt tüp bebek yöntemine mi başvurmalıyım?

Dış gebelik nedeniyle tüpün birinin kaybedilmesi durumunda diğer tüpünüzle hamile kalabilirsiniz, ancak sizde dış gebelik oluşumuna neden olan olay diğer tüpü de etkilemiş olabileceğinden yeniden dış gebelik oluşma olasılığı da söz konusudur. Bu nedenle gebe kaldığınızı öğrenir öğrenmez doktor kontrollerine başlanmalıdır.

3 aylık evliyim. Eşimle korunmasız bir ilişkiye giriyorum ve hamile kalamıyorum. Evlilikten sonra pis kokulu bir akıntım başladı. Bu bir engel midir?

Korunmasız ilişkide bir kadının her ay hamile kalma olasılığı yaklaşık % 25'tir. Bu 3 ay sonunda ancak % 40'a çıkar. Düzenli olarak denemeye devam edin. Akıntınızı nedeni muhtemelen bir enfeksiyon ve bunun için tedavi görmelisiniz.

Ben 31 yaşında bayanım, bekarım. 9 yıldır süren beraberliğim var. 2 kere kürtaj oldum; çocuğum yok. Evleneceğim zaman çocuk sahibi olabilecek miyim? Çünkü hamileliğim kürtaj olduğundan zor olur diyorlar. Şu anki beraberliğimde hiç korunmadığımız halde hamile kalamıyorum.

Kürtaj sayısı arttıkça gebe kalmakta zorlanmaktan daha ziyade oluşan gebeliğin düşükle sonuçlanma olasılığı artar, ancak bu artış daha çok kürtaj sayısı 3 ve daha fazla olduğunda belirgin hale gelir.

Eşimle adetinin dördüncü gününde ilişkiye girdik. Desolett ilacını kullanıyoruz. İlacın ikinci periyodundayız. İkinci periyoda başladığımız bu günde ilişkiye girince hamile kalma olasılığı var mıdır?

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıklarında hapa kutular arasında verilen bir hafta arada da korumaya devam ederler.

Sağ over kistim 2 ay kullandığım Diane 35'le yok olmuş fakat polistik over şeklinde bir sonuç aldım. İlaç tedavisi yeterli midir? Mutlaka operasyon gerekir mi?

Yumurtlama bozukluğu olarak tarif edilebilecek polikistik over durumunda ameliyat son çaredir ve çok ender olarak başvurulur, tedavide genelde doğum kontrol hapları, hamilelik isteyenlerde ise yumurtlamayı uyarıcı ilaçlar kullanılır.

Kimseye soramıyoruz. Son olarak size sormaya karar verdik. Ben ve erkek arkadaşım birlikte olmaya karar verdik. Fakat kızlık zarı yırtıldıktan sonra hastalıkları riski artıyormuş. Hastalanıp da doktora gidersem ailem bakire olmadığımı öğrenir mi? Doktora annemle gitmek zorundayım ve ultrasonda bakire olmadığım ortaya çıkarsa diye korkuyorum. Bu yüzden ilişkiye giremiyoruz. Ailemin bakire olup olmadığımı öğrenme ihtimali nedir?

Doktora mutlaka ailenizle birlikte gideceksiniz diye bir şey yok, bir erkek arkadaşınız olduğuna göre belli bir olgunluğa ulaşmış olduğunuza göre tek başına da doktora gidebilirsiniz, ayrıca prezervatif kullanırsanız herhangi bir enfeksiyon da kapmazsınız.

30 gün sonra evleniyorum. Doğum kontrol hapını önceden kullanmak istemiyorum. Hapı ilk gece beraberlikten hemen önce mi kullanmalıyım yoksa ilk gecenin ertesi günü almam mı doğru olur?

Doğum kontrol hapları sizin evleneceğiniz güne göre değil adet döngünüze göre kullanılırlar. Doktor muayenesinden geçmeli ve adet kanamanızın ilk gününde ilaca başlamalısınız.

Göğüs başlarındaki kırmızı çizgiler, yani kılcal damarların genişlemesi, tek başına hamilelik belirtisi midir? Doğum kontrol hapları (Yasmin), yapılan gebelik testinin sonucunu etkiler mi?

Göğüsteki değişikliklerin tek başına gebelik habercisi olma ihtimali düşüktür. Doğum kontrol hapları gebelik testlerinin sonucunu hiçbir şekilde etkilemezler.

Roaccutane kullanıyorum sivilcelerim için. Ama kısırlık yaptığı söyleniyor. Böyle bir şey olabilir mi?

Bu ilaç kısırlık yapmaz, ancak çocuk sahibi olmayı düşündüğünüzde bebekte sakatlık yapma olasılığı bulunduğundan ilacı bıraktıktan en az iki ay sonra hamile kalmalısınız.

Biz eşimle bebek sahibi olmaya karar verdik ve 2 aydır korunmuyoruz. Ben 1 aydır da Folic Plus kullanıyorum. Mesela belki 1 sene sonra çocuğum olacak. Benim bu ilacı 1 sene kullanmam zararlı mıdır ya da ne kadar dönemlerde kullanıp, ne kadar ara vermeliyim?

Folik asit bir vitamindir ve hamile kalmayı planlayan anne adaylarına hamile kaldıktan sonraki ikinci aya kadar kullanmaları önerilir. Hamileliği ister ilk ayda, ister iki sene sonra başarın fark etmez. İlacın herhangi bir yan etkisi yoktur.

Ben 10 aylık evliyim, son 6 aydır çocuk istiyoruz. Fakat hamile kalamadım. Çalıştığım ortamda bazı kimyasal gazlar az da olsa rahatsızlık veriyor. Ayrıca ortam da biraz tozlu. Bu ortam hamile kalmama engel olabilir mi? Hamile kalsam burası çocuk için tehlikeli olur mu? Sizce ne zaman doktora gidelim?

Hamile kalmayı planlayan her anne aday adayının doktor muayenesinden geçmesi gerekir. Bu muayenede muayeneniz ve tetkikleriniz yapılacak ve iş ortamınızın muhtemel olumsuzlukları konusunda size bilgi verilecektir. Yaşınız ileri değilse (35 yaş altıysanız) bir yıla kadar deneme yapmadan "hamile kalamıyorum" diye doktora gitmeyin.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 24.04.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
27617
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.