Uzmanlar

Ne zaman hamile kalacağım?

Ne zaman hamile kalacağım?

Op.Dr.Kağan Kocatepe Mahmure kullanıcılarının jinekolojik sorunlarına çare oluyor.

Güncellenme tarihi:
5,5 haftalık hamileyken kürtaj oldum. Bu ilk gebeliğim ve kürtajım. Enfeksiyon vb. bir sorun yok. Sadece biraz kan pıhtıları içerde kalmış, onları düşürmeye çalışıyoruz. Tekrar anne olabilir miyim ? Bebek alındıktan sonra da miyomum olduğu ortaya çıktı. Bu anne olmamı zorlaştırır mı?

Usulüne uygun olarak yapılmış bir kürtaj gebe kalabilirliğinizi olumsuz etkilemez. Kendinizi psikolojik olarak hazır hissettikten sonra tekrar hamile kalabilirsiniz. Miyomunuz küçükse ve bebeğin yerleştiği alan olan rahim iç tabakasına yakın değilse miyoma herhangi bir müdahale yapılması gerekli değildir.

Merhaba; ben 25 yaşındayım ve 2 yıl 5 aylık evliyim. Evliliğimden 3 ay sonra Yasmin doğum kontrol hapına başladım ve bebek istediğimiz için 1 ay önce hapı bıraktım. En fazla ne kadar süre sonra hamile kalabilirim?

Doğum kontrol hapları bırakıldıktan sonra hamile kalabilirlik belli bir süre sonra geri döner. Hamile kalma hızı her kadında daha doğrusu her çiftte farklıdır, bu nedenle bir süre vermek imkansızdır.

Kağan Bey merhaba, doğumum sezaryenle gerçekleşti. Özel olarak bir doktora muayene olmama rağmen hamileliğimi sizin 9 ay 10 gün adlı kitabınız ve Internet sitenizle yaşadım. 29.07.2005'te 2950 gr ağırlığında sağlıklı bir kız bebek dünyaya getirdim. Doğumdan hemen sonra başlayan eklem ağrılarım söz konusu (özellikle dizlerimde). Günlük hayatımı oldukça kötü etkiliyor, bu konuda önerebileceğiniz bir şey var mı?

Eklem ağrıları birçok nedene bağlı olabilir. Bu konuda bir romatoloji uzmanıyla görüşerek gerekli tetkiklerin yapılmasını sağlamalısınız.

Ben yeni evliyim. İlk ilişkimiz sırasında kızlık zarımda 2-3 dk. kan geldi, ama sanırım zar yırtılmadı, zedelendi. Doktora başvurmalı mıyım?

Kan geldiğine göre muhtemelen kızlık zarınızda yırtılma gerçekleşmiş demektir. Doktora başvurmanız gerekli değildir.

Doktor bey, regli ağrılarım için doktor ultrason bakımından sonra Miranova verdi. Erkek arkadaşımla cinsel ilişkiye girsem hamile kalır mıyım? Hapı 8 gündür kullanıyorum, etkisi ne kadar sürer? Teşekkürler.

Bahsettiğiniz ilaç bir doğum kontrol hapı olduğundan düzenli kullanmanız koşuluyla hamile kalma olasılığınız çok düşüktür.

Adetin son gününde hamile kalınır mı?

Adet döngüsünün teorik olarak her gününde hamile kalınabilir. Asla takvim yöntemine güvenmeyin.

Bebek cinsiyetini hamile kalmadan önce belirlemek mümkün müdür? Erkek çocuğu babanın, kız çocuğu annenin kan yenilenmesine göre tespit edebilir miyiz? Böyle şeyler duyuyorum ve hesaplamalar ne ilginçtir ki doğru çıkıyor; böyle kanıtlanmış bir şey söz konusu mu?

Hamile kalmadan önce bebek cinsiyetini belirleyen hiçbir tıbbi yöntem şu anda mevcut değildir.

Merhaba Kağan Bey, doğum kontrol haplarından Yasmin'i kullanıyorum. Ancak 21 günlük periyodu aşarak 26 gün aralıksız kullandım ve şu anda 2 gündür bıraktım. 21 günlük periyodu unutmuşum. Ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Ekstradan hiçbir şey yapmanıza gerek yok, ancak geçici bir düzensizlik yaşayabilirsiniz.

Benim tüplerimin kapalı olduğunu söyledi doktor. Bunun için hangi işlemler gerekli? Saygılarımla.

Tüpler kapalı olduğunda hamilelik için en iyi ve hatta tek yol tüp bebek yapılmasıdır. Zira spermlerle yumurta hücreleri tüpler içinde birbirlerini buluyorlar. Kapalı olduklarında sperm hücresi ile yumurta hücresi birleşemez.

Sayın hocam 1 yıl önce doğum yapan eşim halen adet olmadı, bu neden kaynaklanabilir ve daha önceki adet dönemleri çok zor geçiyordu. Bunların sebepleri ne olabilir? Saygılar.

Eşiniz emzirmeye devam ettiği için adet görmemiş olabilir. Ancak 1 yıl uzun bir süre olduğundan doktora başvurmanız uygun olabilir.

Hamile olunsa bile adet kanaması görülebilir mi? Bu normal mi? Teşekkürler.

Kadınların az bir kısmı hamileliklerinin ilk aylarında düzenli olarak kanama görebilmektedirler. Üstüne görme olarak adlandırılan bu durumda kanamalar adet kanaması günlerine denk gelebilir.

Merhaba, 2 aylık evli bir bayanım. Kızlık zarım defalarca denememize rağmen yırtılmadı. Bu da ilişki sırasında acı çekmeme sebep oluyor. İlişki esnasında Johnson bebe yağı kullanıyoruz. 1-Bundan dolayı da yırtılmıyor olabilir mi? Ne yapmamız gerekiyor? 2-Ayrıca çok da bebek istiyoruz, kullandığımız bu bebe yağı gebeliği engeller mi? Vereceğiniz yanıt için çok teşekkürler!

Bebe yağı spermleri öldürebildiği için uygun değil. Dahası bunu kayganlaştırıcı olarak kullanmak da uygun değil. Kayganlaştırıcı olarak sadece cinsel ilişkide kullanıma uygun geliştirilmiş jel şeklindeki ilaçlardan faydalanabilirsiniz. Bunlar için doktor muayenesi veya reçete de gerekmiyor.

Rahim ağzında et oluşmasının bir zararı var mı? Doktorum hemen alınmasını söyledi. Sizin düşünceniz nedir? Teşekkür ederim.

Rahim ağzında et yani polip çıkarılarak patolojik inceleme yapılması gereken bir durumdur. Bu nedenle doktorunuzun önerisine uymalısınız. Bu tür oluşumlarda özellikle genç yaşlarda kanser çok çok ender görülen bir durumdur, bu nedenle fazla endişelenmeyin ve işlemi yaptırın.

Zamanında adetim başladı, ama siyah ve az miktarda bir akıntı 4 gündür devam ediyor ve ara sıra şiddetli olmayan yumurtalık sancılarım var, ne olur cevap yazın.

Bu bahsettikleriniz bir enfeksiyona işaret ediyor, mutlaka doktor muayenesinden geçmelisiniz.

Merhaba Kağan Bey. Ben 2 aylık evliyim. Doğum kontrol yöntemi olarak Yasmin hapını kullanıyorum. Mide rahatsızlığım yüzünden Famodin hapı kullanmaya başladım. Bu iki hapın etkileşimi var mıdır? Ek bir korunma yöntemi kullanmalı mıyım? Famodin bittikten ne kadar zaman
sonra sadece Yasmin yeterli olur? Teşekkürler...


Bahsettiğiniz ilaçlar arasında çok zayıf bir etkileşim vardır, ikisini bir arada kullanmanız ilaçların etkinliğini azaltmaz.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 29.11.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
53093
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.