Uzmanlar

Ne yapacağım şimdi?

Ne yapacağım şimdi?

Biz kadınların sorunları ile doktorumuz Kağan Kocatepe ilgileniyor...

Güncellenme tarihi:
Merhaba, ben 21 yaşıdayım, 13 aydır Ginera kullanıyorum. Bu hapı bıraktığımda hemen hamile kalır mıyım ya da etkisi birkaç ay sürer mi?

Doğum kontrol hapları gebe kalabilirliği geçici olarak engellerler ve hap bıraktıktan birkaç hafta sonra bu etki tümüyle kaybolur.

5 yıllık evliyim ve aşırı kiloluyum şu sıralar bebek istiyoruz kendi doktorum bana en az alabileceğim kadar kiloyu vermem gerektiğini önerdi size sormak istediğim kilo vermek için reductil adında bir ilaç kullanıyorum içerisinde sibütramin hidroklit mohidrat olan bir ilaç. Kilo verdikten sonra hamile kalırsam bu ilacı kullanmamın bebeğe bir zararı olabilir mi yada hamile kalmamı etkiler mi?

Bu ilaç gebe kalabilirliğinizi etkilese bile kilo verdirdiği için olumlu etkiler. İlacı gebe kaldığınızı anlar anlamaz bırakmalısınız.

Adet geciktirmek için ara vermeden doğum kontrol hapının 2. kutusuna başlayınca bütün kutuyu kullanmak mı gerekir, yoksa yarıda kesilebilir mi ? Teşekkürler .....

Tüm kutuyu kullanmalısınız, yoksa adet düzensizliği sorunu yaşayabilirsiniz.

Kadının kilodu üzerine boşalma sonucu hamile kalnır mı?

Dış ortamda spermler birkaç saniye içinde öldüklerinden bu durum pratikte mümkün değildir.

Bildiğim kadarıyla fsh hormonu adetin 3.günü bakılıyor daha öncesi veya sonrasında bakılırsa değerler arasında çok farklılık olur mu? Bir de fsh normalden yüksek ise tedavi edilebilir mi?

Yumurtalık rezervi (yani yumurtalıklarda döllenebilecek yumurta hücresi sayısı kabaca) adı verilen inceleme adetin 3. günü FSH ve estradiol beraberce ölçülerek yapılır. Diğer günlerde elde edilen sonuçlar güvenilir değildir. 3. gün değeri yüksekse bir sonraki ay tekrarlamak faydalı olabilir.

Merhaba ben 26 yaşında iki yıllık evli bir bayanım. Eşimin kız kardeşinde ve amcasında kronik şizofreni hastalığı var. Çocuk sahibi olmak istediğimde benim çocuğumun böyle bir hastalığı taşıma riski nedir? Hamilelik sırasında veya daha öncesinde alabileceğim önlemler var mıdır? Bu hastalığın önceden tespiti mümkün müdür? Endişe ediyorum. Teşekkürler

Şizofreni genetik geçiş gösterebilen bir hastalık olmakla beraber sizin bebeğinize 1. derece akraba olan siz ve baba adayında hastalık olmadığına göre bebeğinizde olma olasılığı diğer kişilerden çok hafifçe yüksek (toplumda bu hastalık yaklaşık yüzde 1'dir). Bu hastalık ortaya çıkacaksa önleme veya bunu doğmadan tanıma yolu henüz yoktur.

İlk defa erkek arkadaşımla cinsel ilişkiye girmeme rağmen herhangi bir kanama gerçekleşmedi sebebini öğrenebilir miyim? Teşekkürler..

Kızlık zarı yüzde 1 kadında esnektir ve kanamaz, neden bu olabilir.

Selam, polikistik over hastalığı nedir? Çaresi nedir bilgilendirirseniz sevinirim çok teşekkürler? Buarada size kolay gelsin kadınlarla uğraşmak gibi zor bir meslek seçmişsiniz...

Polikistik over bir yumurtlama bozukluğu hastalığıdır ve adet düzensizliği tüylenme, kilo alma sivilcelenme gibi sorunlara neden olabilir. Çaresi yumurtlama bozukluğunun çeşitli ilaçlarla tedavi edilmesidir.

Kızlık zarının mastürbasyonla bozulma olasılığı var mı?

Masturbasyon esnasında parmak vajinadan çok içeri götürülürse (yani bir zorlanmaya karşılaşılmasına rağmen bu zorluk aşılmaya çalışılırsa) kızlık zarının bozulması mümkündür.

29 yaşında ve 2 yıllık evliyim kontrol için gittiğim muayenemde rahim dışından sola doğru büyüme yapmış 6 cm lik bir miyom olduğu söylendi. Hiçbir belirtisi olmadı adetlerim düzenli ve normal. Ağrı sızı ve akıntı yok.Doktorum hemen ameliyat olmam gerektiğini söyledi fakat ben korkuyorum ilaçla küçültülebilir mi? İlaçların yan etkileri çok olduğu söyleniyor erken menopoza girilebiliyormuş. Ameliyat olmak ilaç kullanmaktan daha mı iyi ve ameliyat sonrası adet düzensizlikleri, cinsel bozukluklar ya da hamile kalamama riski var mı?Yapılacak operasyon riskli midir? Siz ne önerirsiniz?

Miyomun günümüzde bilinen kesin tek tedavisi ameliyatla çıkarılması. İlaçlar miyomu küçültseler de ilaç bırakıldıktan sonra çoğu durumda miyom kısa zamanda eski boyutlarına geri döner. Sizin miyomunuz gebelikte sorun yaratma ihtimali olduğundan sanırım doktorunuz ameliyat önermiş. İyi ellerde yapıldığında miyom operasyonları ciddi sorunlar çıkarmasa da sonuçta rahime yapılan bir müdahaledir. Doktorunuz sizi dah iyi aydınlatacaktır zira risk miyomun rahim içindeki konumuyla direkt ilgilidir.

Merhaba ben 26 yaşında bir buçuk yıldır evli bir bayanım.Böbrek rahatsızlığım nedeniyle gittiğim doktorum ultrason görüntülerimde yumurtalıklarımda kist olduğunu farketti. Vajinal ultrasonda her iki yumurtalığımda kist görüldü fakat doktor bunların önemsiz olduğunu her kadında görülebildiğini söyledi. Siz ne yapmamı tavsiye edersiniz?

Doktorunuz önmesiz dediğine göre muhtemelen çok ufak kistleriniz var, doktorunuzun önerisine uyun.

Siz neden kızlık zarı tamiri yapmıyorsunuz. sebebini öğrenebilirmiyim...

Kadın doğum uzmanlarının yalnızca az bir kısmı kızlık zarı tamiri yaparlar. Bir kısmı bunun etik olmadığını düşünürken diğerleri etkili olmayacağını düşünebilir.

Klitoris nedir? Tam olarak nerededir?

Klitoris erkekteki penis başının kadındaki anatomik karşılığıdır. Vajina girişinde hemen üstte düğme büyüklüğünde sert bir yapıdır.

25 yaşında bir bayanım, vajinamda sürekli kötü bir koku oluyor, sürekli çamaşır değiştirmeme, duşa girmeme rağmen devam ediyor. Zaman zaman Akıntıarımda var nedeni nedir ?

Enfeksiyonunuz var muhtemelen. Muayene olup enfeksiyon etkenine göre tedavi almalısınız.

Sayın Kocatepe benim şikayetim doğum sonrası rahim ağzında genişleme oldu ilişkiye girdiğimizde eşimi iyi şekilde kavrayamadığımı ve hemen boşalıp rahimimden tuaf sesler çıkıyor, eşimin ve de benim konsantrem o anda bozuluyor ilişkimizden zevk almıyoruz bana ne önerirsiniz?

Bu tür durumlar ameliyatla kolaylıkla düzeltilebilirler.

Kızım 4 aylıkken hamile kaldım iki doktora gittim ikisi de risk taşıyorsunuz dedi ama dogurmak istersen de vitaminle destekleriz dediler. Sonuçlarına katlanmak zorundasın dediler ve kürtaj olmamı tavsiye ettiler. Ben de korktum ve kürtaj oldum. 2,5 haftalıktı sonradan çok pişman oldum.kendimi çok suçladım. Atmış değilim bu suçluluğu. Acaba doğursaydım ne olurdu kürtaj yaptırmakla iyi mi ettim? Bu soruların cevabını bulamıyorum.Bana yardımcı olur musunuz.Tekrar çocuk sahibi olmak istiyorum.Şu an kızım 17 aylık ve emziriyorum. Benim için en uygun zaman ne zamandır?

Çocukları henüz bu kadar ufak kalan ve yeniden gebe kalan dolu insan var ve yeniden doğum yapıyorlar. Ancak bunun sağlıklı olmadığı açık, zira henüz vücut gebeliğin etkilerini üzerinden atamadan yeni bir gebelik size de yeni doğuracağınız çocuğa da pek faydalı olmaz. Dünya Sağlık Örgütü bile (ki, bu örgüt bu konularda oldukça esnektir) iki doğumun arasının iki veya daha fazla yıl olması gerektiğini önermektedir. Bence suçluluk duymanız için bir neden yok.

27 yaşında bir bayanım toksoplazma nedir bir bebeğin karında ölmesi için yeterli bir sebep midir?

Toksoplazma kedilerden ve çiğ et tüketiminden insana bulaşan bir parazittir ve gebelik döneminde bebeğin ölmesine ya da sakat kalmasına neden olabilmektedir.

Ben 21 yaşındayım. 20 aylık evliyim. Bir senedir bebek istiyoruz ama olmuyor. Eşim boşaldıktan sonra ben kalkınca spermlerin hepsi dışarıya akıyor. Acaba bu normal midir daha sonra doğum doktoruna çıktık rahimin biraz dönük olduğunu söyledi.biz hiçbir şey anlamadık.bizede tam bir açıklama yapmadı.bunu bize açıklayabilir misiniz? Bir zararı olur mu veya tedavisi var mı? Bebek olmasını engeller mi? Teşekkür ederiz.

Kadınların yaklaşık yüzde 10'unda rahim arkaya dönüktür ve çoğunda sorun yaratmaz. İlişki sonrası her kadının vajinasından sıvı gelir ve bu sıvı sperm içermez. Spermler ilk boşalma anında hızla genital sistemde yukarı doğru harekete başlarlar.

Eşimin sperm sayısı düşük buna rağmen acaba zaman içinde bebek olma şansı var mı? Çünkü bu durumda olan bazı kişilerden dinledık 10 yıl sonra bile olabiliyormuş doğru mu acaba?

Kesinlikle doğru. Sperm sayısı sıfır olmadığı sürece gebelik mümkündür ancak uzun zaman alabilir. Yaşınız ileriyse bu kadar uzun beklemek uygun olmayabilir.

Spiral kullanan bayanlarda çıkarıldıktan sonra hamile kalabilme oranının düşük olduğu söyleniyor. Bu doğru mu?

Doğru değil, öyle olsaydı dünyanın genel olarak en sık kullanılan yöntemlerinden bir olan bu yöntem sayesinde dünyadaki doğum oranının azalması gerekirdi. Tıbben de zaten rakamlar bunu doğrulamıyor.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 17.02.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
5031
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.