Uzmanlar

Merak ettiklerinizi uzmanımız Kağan Kocatepe yanılıyor

Merak ettiklerinizi uzmanımız Kağan Kocatepe yanılıyor

Jinekoloğumuz Op.Dr. Kağan Kocatepe hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor. Soruların cevaplarını almanız için tek yapmanız gereken bize yazmanız. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Güncellenme tarihi:
Doktor Bey, idrar yollarında akıntı problemim vardı.Doktora gidip aerop kültür yaptırdım. Sonuç şu şekilde:

Direkt Mikroskobide: 28-30 Lökosit ve 8-10 Epitel,

Gram Boyama: 20-25 PNL , basil hakimiyeti saptandı.

Diğer boyama: N.G görüldü.

Sonuç hakkında bana bilgi verebilir misiniz? Nasıl tedavi olabilirim?


İdrar tetkikinizde enfeksiyon düşündüren bulgular var ve antibiyotik tedavisi almanız gerekir. Ancak ideal olanı bir idrar kültürü ve antibiyogram incelemesi yapılması ve üreyen bakteri cinsinin belirlenerek bu bakteriye uygun antibiyotik tedavisinin verilmesidir.

Uzun bir süredir kokulu ve koyu kahve renginde akıntım var. Ne kullanabilirim? Eşim doktora götürmüyor? İlaç ne tavsiye edebilirsiniz? Yardımcı olursanız sevinirim.

Akıntı şikayeti gibi bir durumda eşinizin sizi doktora götürmemesi kabul edilebilir bir durum değil. En kısa zamanda akıntı nedeninin belirlenebilmesi ve tedavi verilmesi için bir jinekoloğa başvurmalısınız.

Merhabalar ben 21 yaşındayım ve 6 aylık evliyim. Evlendiğimden bu yana adetlerimde ciddi şekilde düzensizlik oluştu evlenmeden önce bu kadar değildi örneğin bu ay 15 gün geçti hala adet olmadım gebelik testi yaptırdım fakat negatif çıktı bu konu hakkında bizi bilgilendirebilir misiniz?

Evlenmeyi takip eden ilk aylarda adet düzensizliği gelişmesine sık rastlamaktayız. Bunun en muhtemel nedeni yaşam tarzı değişikliğinin yarattığı psikolojik etkilerle yumurtlamanın olmaması ve bu nedenle adetlerin düzensizleşmesidir. Çoğu durumda geçici olan bu sorununuzun çözümü ve erekli durumlarda hormon tetkiki yapılabilmesi için bir doktora başvurmalısınız.


Ben 1 çocuk sahibiyim ve 2 kürtaj yaptırdım. 3 yıl önce hamile kaldım ve boş gebelik olduğu söylendi. Kürtaj oldum. Sonuçta mol rahatsızlığı olduğu anlaşıldı. 1 yıl boyunca hamile kalmamam söylendi.B eta HBCG sıfırlanana kadar kan tahlili yapıldı. Şimdi 40 yaşımdayım. Tekrar hamile kalabilir miyim?

40 yaş gebe kalabilirliğin nispeten azaldığı bir yaş olmakla beraber gebe kalamazsınız demek doğru olmaz. Basit bazı hormonal ölçümlerle gebe kalabilirlik durumunuz hakkında bir fikir sahibi olabilmeniz mümkündür.

Yaklaşık bir hafta önce vajinanın sol tarafında bir şişlik meydana geldi. Gittiğim doktor bunun iltihap olduğunu ve kesilerek akıtılması gerektiğini söyledi. Ancak böyle bir operasyona sıcak bakmadığım için antibiyotik tedavisine başladı. Bir haftadır ilaç kullanmama rağmen bir iyileşme yok. Sizce ne yapmalıyım? Bir de bu neden kaynaklanır?

Vajinanın girişinde yer alan Bartholin bezi adı verilen yapı nispeten sık bir şekilde enfeksiyona maruz kalır ve abse gelişimi durumunda bölgede ağrılı bir şişlik meydana gelir. Abse antibiyotik tedavisine hemen hemen hiç cevap vermeyen bir durumdur ve tek tedavisi içinin kesilerek boşaltılmasıdır. Boşu boşuna antibiyotik kullanmak yerine doktorunuzun size ilk önerisine uymanız daha doğru olacaktır kanısındayım.

30 yaşındayım. 6 yaşında bir kızım var. Sol göğsümden çok az miktarda süt geliyor herhalde çünkü tek gögüsümün ucu biraz içeride olduğu için
kremimsi bir sıvı birikintisi oluyor ve koku yapıyor. Bu neden olur acaba ve normal midir?


Göğüsten süt gelmesi kanda prolaktin adı verilen süt yapıcı hormonun yükselmesine bağlı olarak gelişen bir durum olabilir. Bu durumun tanısının konabilmesi için kan prolaktin seviyesi ölçümü gereklidir. İdeal olanı kısa zamanda bir doktora başvurmanızdır.

25 yaşında bir bayanım,benim sorum şu olacak size, cinsel ilişkiye girdiğim zaman biraz acı hissediyorum ve orgazm olamıyorum, bunun sebepleri ne olabilir?

Cinsel ilişki esnasında ağrı duyulması nispeten sık yaşanan bir durumdur. Özellikle cinsel yaşamın başlangıcının ilk aylarında kadınların çoğu az veya çok bu ağrıyı duyar. Özellikle kadının yeterince hazır olmadığı bir zamanda ilişkide bulunulması ağrının oldukça rahatsızlık verici boyutlara ulaşmasını sağlayabilir.

Yukarıda anlatılan durum cinsel ilişkide ağrının en sık görülen nedenidir. Bunun yanında yeni başlayan bir ağrı veya ilk cinsel deneyimin üzerinden uzun bir süre geçmiş olmasına rağmen ilişki esnasında ağrı duyulması tıbbi değerlendirme gerektiren bir durumdur.

25 yaşındayım 55 kilo ve 1.5 yıllık evliyim regl dönemlerim genelde düzenli bazen iki gün önce seonra olabiliyor, ortalama 27 gün.Biz 2.5 aydır korunmuyoruz, fakat hamile kalmıyorum (daha önce eşim korunuyordu)ne yapmam gerekiyor her şey normal mi yoksa doktora gitmem gerekiyor mu? Bana acil cevap yazarsanız çok mutlu edersiniz.

Yaşınız genç olduğu için bir seneye kadar doktora başvurmadan beklemenizde hiçbir sakınca yoktur. Her kadının gebe kalabilme hızı farklıdır.

23 yaşındayım yaklaşık 6 aydır beyaz süt gibi kokulu bir akıntım var ne kadar dikkat etsem de bir türlü geçmedi. Ne önerirsiniz?

Ben 25 yaşında,evlenmiş ayrılmış bir bayanım. Size sorum şu. Benim genç kızlık dönemimden beri devamlı akıntım var. Birkaç kere doktora
gittim. Muayene oldum. Bazı testler yapıldı ve doktorlar bir sorun olmadığını ve bunun normal olduğunu söylediler. Ayrıca ismini hatırlamadığım bir de fitil verdiler kullandım ama etkisini görmedim. Ne yapacağımı söyler misiniz? Hergün iç çamaşırı değiştirmekten ve günlük ped kullanmaktan sıkıldım.


Her iki sorunun cevabı:

Kadınların önemli bir kısmında hiç bir hastalık söz konusu olmamasına karşın akıntı vardır. Fizyolojik akıntı olarak nitelendirilen bu akıntının en önemli özellikleri akıntının uzun zamandan beri var olması, hemen her gün bulunması, kokusuz olması, renginin şeffaf-beyaz veya açık sarı renkli olması, beraberinde ağrı, idrar yaparken yanma, kanama ve diğer belirtilerden hiç birinin bulunmamasıdır. Bu özelliklere sahip bir akıntının bir hastalıktan kaynaklanması pek olası değildir.

Bazen fizyolojik akıntı ped kullanımı gerektirecek kadar fazla olabilir. Esasen hijyenik ped üreticilerinin "günlük ped" adı altında bir ürün geliştirmelerinin nedeni kadınlarda fizyolojik akıntının nispeten sık görülen bir durum olmasıdır.

Merhaba, Ben 22 yasındayım. Sevgilimle cinsel iliskiye girdim ama kanamam olmadı. Bu normal mi? Hala beraberiz ve kanamam hiç olamadı.

Kızlık zarının elastik olması durumunda hiç kanama olmaması elbette mümkündür.

19 yaşındayım ve bu yaşta olmama rağmen vucütta herhang bir gelişme olmadı adet görmedim göğüslerde ise bir gelişme yok umarım yardımcı olursunuz.

16 yaşına kadar adet göremeyen bir bayanın mutlaka bir doktor muayenesinden geçmesi gerekmektedir. Siz 19 yaşında olduğunuza göre en kısa zamanda doktora başvurun

Merhaba ben bakireyim ve çok defa mastürbasyon yaptım. 20 yasındayım bu kızlık zarımda bozulma yapar mı?

Mastürbasyon normal şartlarda kızlık zarını bozan bir durum değildir. Ancak parmaklarınızı vajinadan içeriye soktuysanız kızlık zarınız bozulmuş olabilir. Böyle bir durumda kanama beklenmesine karşın esnek (elastik) yapıda kızlık zarları kanamayabilir.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...


Yayın tarihi: 03.10.2003
« tüm yazıları
Soru Sor
5808
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.