Uzmanlar

Merak edilen sorular ve yanıtları

Merak edilen sorular ve yanıtları

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Merhaba doktor bey, 6 yıllık evliyim, 4 yaşında bir kızım var. Geçen ay spiral taktırdım. Şimdilik bir sorun yok gibi görünüyor. Size sorum şu; spiral ilişki sırasında düşebilir mi? Bunun için sakıncalı pozisyonlar varmı? Saygılarımla.

Çiğdem Hanım,
Spiral dediğiniz, daha doğru adıyla rahim içi araçların doğru takılması durumunda ilişki sırasında düşmesi mümkün değildir. Bu sebepten dolayı da, pozisyona göre değişen bir risk yoktur.

2 yıl önce gittiğim doktor rahim ağzında yara var demişti. Gerekli testleri yaptırdığımda önemli bir sorun olmadığını ilaçla tedavi edileceğini söylemişti. İlaçları kullandım bir daha da doktora gitmedim. Ailemdeki kadınlarda rahim ağzı yara ve rahimde kistler bulunuyor. Tedavi edilmesine rağmen bunların yenilemesi mümkün olur mu? Korunma yolları var mıdır? Teşekkürler...

Lale Hanım,
Rahim ağzında yara durumunda doktorunuz muhtemelen smear aldı ve de smear sonucu normal geldi. Enfeksiyon tedavisini takiben bir kontrole gitmeniz iyi olurdu. Rahim ağzındaki enfeksiyonların ve yaranın, kanserin hiçbir şekilde ailesel olma özelliği yoktu. Tamamen kişinin kendisiyle ilgili faktörlere bağlıdır. Bunlar, erken yaşta ilişkiye başlama, sık partner değiştirme, çok sayıda doğum, çok sayıda kürtaj gibi kişinin kendi özellikleri ile ilgilidir. Rahim ağzındaki yara ve enfeksiyonlar tedavi edilmesine rağmen tekrarlayabilir.

Bir yıl önce kadın doğum uzmanına gittim. Ve smear alındı. Rahimdeki yaranın yakılması gerektiği söylendi. Dondurulması daha iyi oluyor diye duydum. Smear sonucu iyi çıktı fakat yakılması kötü sonuç verebilir mi?

Sayın İkizler,
Rahim ağzındaki yaranın yakılması kararına varmada smear sadece yol göstericidir, smear ortada yarada daha kötü bir lezyon olmadığını ortaya koyar. Rahim ağzındaki yaranın yakılması ve dondurulması sırasında tedavi başarısı olarak bir fark yoktur. Ancak çocuk doğurmamış kadında dondurma tercih edilmelidir ki, rahim ağzında yapışıklık oluşmasın. Bir de krio yöntemi hasta açısından daha uygundur. Ağrısız ve daha kısa süreli bir işlemdir.

Ben 16 yaşındayım ve yaklaşık 12-13 yaşlarındayken bilinçsizce tampon kullandım ama sadece birkaç saniye. Bunu aileme bile söyleyemiyorum. Acaba kızlık zarıma zarar gelmiş midir? Her gece acı çekiyorum ve korkuyorum! Lütfen yardım edin.

Gizem Hanım,
Tampon kızlık zarından geçilip vaginanın içine konan bir tıbbi malzemedir. Değişik boyları vardır, bakirelerde kullanılabilen ufak tipler de piyasada mevcuttur. Zarda patolojik bir durum yoksa, bakilerde kullanılabilen tampon özenle ittirildiğinde genelde zarda bir zarar söz konusu olmaz. Zar yırtılmış olsaydı, kanamanız olurdu, çok muhtemelen bir problem yok. Kuşkularınızdan kurtulmanın kesin yolu muayene olup durumu öğrenmektir.

5 yıl önce aşırı kanama nedeniyle rahim ve yumurtalıklarım alındı. Ameliyatin ertesi günü sıcak basması nedeniyle Premarin 0,625mg'e başladım ve hala gün aşırı kullanıyorum. Kolay kilo alıyorum, bazı hareketler günlerce kemiklerimin belirli yerlerinde sürekli ağrı yapıyor. Doktor zaten yarım aldığım dozu günaşırı almamın anlamsız olduğunu ve tamamen bırakmamı söyledi. Bu ilacı hiç almazsam ne olur?

Billur Hanım,
Rahim ve yumurtalıkları alınan kadında 0,625 mg, Premarin başlanması doğru yaklaşım. Ancak dozaj olarak günaşırı değil de, her gün bir adet alınması ile maksimum yarar sağlanacağını düşünmekteyiz. Yaşınızı belirtmemişsiniz, hele de 40'lı yaşların başlarında iseniz bu günaşırı doz yeterli olmayabilir. Bu ilacı kullanmadığınız durumda kemik erimesinde hızlanma, cildinizde kuruma, sıcak basmaları, idrar ve üreme sisteminde kuruluk genelde yaşlanmanın hızlanması diye yorumlanabilecek durumlar ortaya çıkar.

Dört kez inseminasyon yaptırdım. Bir defasında gebe kaldım. Fakat 7. haftada anembriyonik gebelikten düşük oluştu ve kürtaj yaptırdım. Beşinci kez inseminasyonu yaptırdım. Şu anda 5 haftalık hamileyim. Yine aynı şekilde düşük yapmaktan korkuyorum. Olasılığı nedir? Tedavisi var mıdır? Çok teşekkürler!

Nursel Hanım,
İnseminasyonla siklus başına gebelik şansı %8. Beş inseminasyon ikisi gebelikle sonuçlanmış, bu yüz güldürücü bir sonuç. Bir düşükten sonra yine düşük yapma ihtimali %15-20, bu genel oran. İnseminasyon veya tüp bebek sonucu kazanılan gebeliklerde düşük oranı biraz daha yüksek. Sizin gebeliğinizin 6,5-7 haftalık büyüklüğe ulaştığında anembriyonik olup olmadığı kesinleşmiş olur, o zamana kadar yapabilecek bir şey yok. Zira anembriyonik gebelik genellikle genetik sebeplerle olur.

Bakire bir bayanın vajinasının üstüne boşalma olduğu taktirde hamile kalma riski varmı?

İlginç bir soru. Dışarıya boşalma ile gebe kalma ihtimali gözden uzak tutulmamalıdır. Kişinin bakire olup olmamasının önemi yoktur. Bizlere bakire ve de gebe olarak başvuran olgular nadir olmayaraktan olmaktadır.

İyi günler diliyorum öncelikle size. Siteniz gerçekten çok güzel ve tüm sorularıma karşılık bulabiliyorum. Benim bir sorum olacak. İlk ilişkimde kızlık zarım bozulmadı üçüncü de bozuldu(çok az kan geldi)ve dördüncü de tekrar kan geldi (yine az geldi. Bir problem yaratır mı acaba? Tekrar denemedik her ilişkide gelebilir mi? Sorumu yanıtlarsanız sevinirim.

Nilsu Hanım,
Teşekkürler. Kızlık zarından kan ilk ilişkide gelmemiş olabilir. Üçüncüde kan geldi diyorsunuz, muhtemelen bu seferde yırtıldı ve de yara yeri henüz iyileşmeden yapılan dördüncü kezde de kanama olması beklenir. Sanırım oradan 15-20 gün geçip yara iyileştikten sonra artık yeni bir kanama olmayacaktır.
Yayın tarihi: 14.03.2003
« tüm yazıları
Soru Sor
1920
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.