Uzmanlar

Korunma yöntemleri

Korunma yöntemleri

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sorularını yanıtlamaya devam ediyor...

Güncellenme tarihi:
Adetim 16 gün gecikti, idrar testi yaptım. İlk ikinci çizgi gözle görülebilecek şekilde belirdi. Sonra tekrar yaptım çok hafif belli belirsiz belirdi acaba hamile olabilir miyim?

Gebeliğin en erken dönemlerinde testlerde ikinci çizgi çok hafif belirir, birkaç gün sonra tekrarlandığında çizgi belirginleşir, sizde tam tersi olduğuna göre bir sorun yaşıyor olabilirsiniz.

Merhaba, 1.5 yıllık evliyim ve hala ilk gecedeki gibi ağrılarım devam ediyor. Jinekoloğa gittim mantar var deyip tedaviye başladı ve bitti. Canım hala çok yanıyor, zevk alamıyorum. Ne yapmalıyım?

İlişki esnasında sancı mantar enfeksiyonuna bağlı olmaz. Bu tür sorunlar evliliğin ilk iki yılında nispeten sık görülür ve geçer, daha uzun devam ederse başka bir soruna bağlı olabilir. Yeni bir değerlendirmeden geçmelisiniz.

2.5 senelik evliyiz, hiç korunmadığımız halde çocuğuz olmuyor. Kontrole gittiğimde adet kanamasının 3. günü bazı testler istendi. Yaptım ama bir türlü doktora gidemiyorum. Sizden ricam, test sonucunu ban söylemeniz, kendime güvenim gittikçe azalıyor. Estradiol 44 FSH 7, 35 LH 10, 26 Prolaktin 12, 47 Serbest T3 2, 29 TSH 1, 324 bir de eşim için istenen sperm testini nasıl yaptıracağız? (I.T.P hastasıyım bunun neden olduğu bir sebep var mıdır?)

Hormon testleriniz normal, gebe kalamamanız ITPye bağlı değil muhtemelen. Ancak en kısa zamanda tüplerinizin açık olup olmadığının anlaşılması için HSG yani ilaçlı rahim filmi çektirmelisiniz. Eşiniz de üç günlük cinsel perhiz sonrası laboratuara gidip spermiyogram için sperm numunesi vermelidir.

Merhaba yaklaşık 2 ay önce (1) aylık koruyucu iğne tedavisi gördüm. İğneden 15 gün sonra leke şeklinde adet gördüm ve bu yaklaşık 10 gün sürdü. O günden beri de adet olamıyorum. Daha sonrada Farlutal tedavisine başladım ve ilaç biteli 3 gün oldu. Ben hala adet olamadım. Sizce bu durum normal mi, ya da ne tavsiye edersiniz? Ayrıca şayet adet olursam diye sonrasında korunma amaçlı ve adet düzenleyici olarak Ginera kullanmam tavsiye edildi. Bu konuda da yardımınıza ihtiyacım var...

Aylık iğneler zaman zaman adet düzensizliğine neden olmakla beraber iğnenin etkisi birkaç ay içinde geçtiğinde adetleriniz tekrar düzene girecektir. İlaç tavsiyesini doktor yaptıysa bu ilacı adet olduktan sonra kullanın, arkadaşınız tavsiye ettiyse önce jinekologunuza sorun.

Kızlık zarı bozulduğunda ne kadar kan gelir?

Bu kişiden kişiye devam etmekle birlikte ortalama olarak 1 saat devam eden hafif kanama olur, bazen kızlık zarı tek ilişkide değil de birkaç ilişkide yırtıldığından kanama daha uzun sürebilir.

Kürtajın hamileliğin kaçıncı haftasından sonra yapılması uygundur? 3.-4. hafta yapılabilir mi? Ayrıca esnek zar kürtaj sırasında bozulur mu ve haplarla bebek düşürülemez mi?

Kürtaj 5. gebelik haftasından sonra yapılabilir, üst sınır 10 haftadır. Kızlık zarı kürtajda %80 olasılıkla bozulur. Haplarla bebek düşürme yöntemi ülkemizde uygulanmamaktadır.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 20.11.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4224
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.