Uzmanlar

Kızlık zarı

Kızlık zarı

Jinekolog Kağan Kocatepe Mahmure kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Merhaba Kağan Bey, benim sorum, kızlık zarı küçük yaşta da biriyle birlikte olunca yırtılır ve kanar mı? Kanama olmadıysa o anda kızlık zarı sağlam mıdır? Sizce kızlık zarının doktora gitmeden yırtılıp yırtılmadığı nasıl anlaşılır?

Kızlık zarının bozulup bozulmadığı yalnızca doktor muayenesinde anlaşılır, kanama olmadan kızlık zarının yırtılması çok düşük bir olasılıktır.

Kızım 14 yaşında ve bundan 2 yıl önce ilk adet kanaması başladı. Fakat kanaması hiç kesilmeden azar azar da olsa süreklilik arz ediyor. Bunun nedenini öğrenebilir miyiz? Teşekkürler.

İlk adet kanamasından sonraki iki yıl içerisinde düzensiz kanamalara sık rastlanır, ancak 2 yıl sonunda hala devam eden düzensizlikler hormonal bir dengesizliğe işaret edebileceğinden doktor değerlendirmesi gerekir.

İyi günler benim genital bölgemde küçük siğil var ve doktor aldara krem önerdi. Şu an birlikte olduğum erkek arkadaşıma bulaşmış olma ihtimali var mı? Bu hastalık çok tehlikeli mi?

Genital siğiller virüslere bağlı olarak oluşurlar ve son derece bulaşıcıdırlar. Gerekli inceleme ve tedavi yapıldığı sürece bir soruna yol açma olasılıkları düşüktür.

33 yaşındayım. Ultrasonla muayenede 1 yıl önce miyom tanısı kondu. Bir yıl içerisinde vajina duvarında sivilce tarzında oluşumlar meydana geldi. Bunlar karakteristik olarak sivilce büyüklüğünde ve sert oluşumlar. Cinsel birleşme sırasında acı hissediyorum. Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim.

Miyomlar iyi huylu kitlelerdir ve çok büyük olmadıkları veya şikayet yapmadıkları sürece ameliyat gerektirmezler. Sivilce tarzı oluşumlar olarak tarif ettikleriniz virüse bağlı siğiller olabilir, bunun için muayene olmalısınız. Cinsel ilişki esnasında acının da çok çeşitli nedenleri olabilir, bunun için de muayene olmalısınız.

Doğum kontrol haplarına adetin ilk günü mü başlanmalı?

Doğum kontrol hapları doktor önerisine göre adet kanamasının ilk günü başlanır, sonraki kutular arasında ise birer hafta ara verilir. Bu verilen arada adet kanaması gerçekleşir.

1- Merhaba doktor bey, ben 2 aydır evliyim ve bebek yapmak istiyorum ama hangi dönemde hamile kalınır bilgim yok. Beni bu konuda aydınlatır mısınız?

2- 32 yaşındayım ve hamile kalmak istiyorum. Takvim yöntemi kafamı karıştırdı. Sonuçta ilk adet görmemden itibaren 16 gününe rastlayan gün aktif yumurtlama dönemi mi oluyor?

3- Hastalık bittikten kaç gün sonra hamile kalınabilir? Ne zamanlar içine boşalma olunca hamile kalınır?

4- Adetimin son gününde eşimle birlikte oldum. Hamile kalma ihtimalim var mı?


Düzenli olarak 28 günde bir adet kanaması olan kadının en verimli günleri adet kanamasının ilk gününden sayılacak şekilde 10 ile 15. günler arasıdır. Bu sürelerde tercihen hergün beraber olunması hamile kalma olasılığını en üst seviyeye çıkaracaktır. Diğer günlerde de doğurganlık düşük olsa da devam eder.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 31.08.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4332
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.