Uzmanlar

Kızlık zarı dikimi

Kızlık zarı dikimi

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sorularını yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
1- Merhaba soruma kimseden kesin bir cevap bulamadım. Özellikle kızlık zarının dikilip dikilmediğini öğrenmek istiyorum ve dikiliyor ise evlenmeden ne kadar zaman önce bu yapılmalı? Bir de dikildikten sonra duş alınmamalı diye duydum bu ne derece doğrudur? Ayrıca bunu her doktor yapmaz çünkü tıp etiğine aykırı diyorlar bu konu hakkında bilgi verirseniz sevinirim.

2- Merhaba doktor bey sizin yaptığınız yorumları okurken birinin kızlık zarını tamir ettirmekten bahsettiğini gördüm ve ne kadar önce yaptırmalıım diyor acaba gerçekten böle bir şey mümkün müdür, kızlık zarı tamir edilebilir mi?

Kızlık zarı dikimini her doktor yapmaz (ben de yapmıyorum). İşlem yapılacaksa evlenmeden hemen önce yapılmalı.

Benim sorunum aşırı tüylenme ve cildimdeki sivilcelerdi. Bu yüzden doktora başvurdum, bana Diane 35 isimli ilacı verdi ve 1 yıl kullanmamı istedi. Ancak duyduklarıma göre bu ilacı bıraktıktan sonra kalçalarda şişme ve tüylenmenin yineleneceğini duydum. Bu doğru mudur?

Sizin sorununuz muhtemelen polikistik over adı verilen bir hormonal dengesizlik. Bu tür durumlarda yumurtlama tam gerçekleşemediğinden adet düzensizliği ve tüylenmeye sık rastlanır. Kalıtsal olan bu hastalık ilaçlarla kontrol altına alınsa da genellikle ilaçlar bıraklıdığında belirtiler geri döner.

Ergenliğe girdiğimizi nasıl anlarız?

Ergenliğe girmenin ilk belirtileri göğüslerde büyüme, sonra genital bölgede kılların ortaya çıkması ve en nihayetinde gerçekleşen ilk adet kanamasıdır.

Merhaba ben 26 yaşındayım. 4 sene önce rahimdeki miyomumu aldılar, bunu alırken rahimi de almışlar. Sadece yumurtalıklar duruyor, tekrar çocuk sahibi olmam mümkün mü?

Genç yaşta miyom operasyonlarında rahimi almayız genellikle. Eğer adet görmüyorsanız gerçekten de rahiminiz alınmış olabilir. Rahimi alınmış bir kadının hamile kalması ve bebek dünyaya getirmesi söz konusu olamamaktadır.

Merhaba. Kızlık zarının cinsel ilişkiyle mi yoksa kazayla mı (spor yaparken vs.) bozulduğu normal bir kontrolde belli olur mu?

Hayır, belli olmaz.

Merhaba. Ben 20 yaşındayım,1 aylık evliyim. İlişki esnasında bazı sorunlar yaşıyorum. Acı ve bunun sonrasında isteksizlik... Bu isteksizliğimin acıya sebep olduğunu düşünüyorum. Henüz orgazma ulaşamadım. Sorunumun aşılacak olmasını umuyorum. Beni bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim.

Sorununuzun en temel kaynağı cinsel yaşamda çok yeni olmanız. Bunu sorun değil geçici bir durum olarak görürseniz birkaç ay içinde herşeyin normale döndüğünü görme ihtimaliniz son derece yüksektir.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 12.09.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4284
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.