Uzmanlar

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Mahmure okurlarından gelen sorular ve cevapları...

Soru: Merhaba ben 4 aylık evliyim haziran ayındaki adet dönemimde idrar yollarımda iltihaptan dolayı Novesef 1 mg adlı iğneden 10 tane sabah akşam olmak üzere günde 2 defa kullandım. Temmuz 23'te adet olmam gerekiyordu yalnız hala olmadım. Bu gecikme adetliyken vurulduğum iğneden olebilir mı? İdrar testi yapıyorum negatif çıkıyor, ama idrarda hemen çıkmayabiliyormuş. Sizce iğneden olabilir mi?

Adet kanamanızdaki gecikme yapılan iğnelerden olabileceği gibi idrar yolu enfeksiyonundan da kaynaklanmış olabilir. Gebelik testiniz negatif çıktığına göre hamilelik muhtemelen söz konusu değil ancak adet gecikmesi durumunda kendi kendinize karar verip söktürücü ilaçlar kullanmak yerine muayeneden geçmeniz faydalı olacaktır.


Soru: Merhaba doktor bey ben 19 yaşında bekar bir kızım. Sevgilimle ilişkiye girdik ama kızlık zarım bozuldu mu bilmiyorum ve bunu ben nasıl anlarım. Doktora gitmeye korkuyorum, çok çaresizim, ne yapmam gerekiyor? Cevabınızı bekliyorum, iyi günler.

İlişki esnasında kanamanız olduysa büyük ihtimalle kızlık zarınız bozulmuş, kanamanız olmadıysa büyük ihtimalle kızlık zarınız bozulmamış demektir. Kendi kendinize kızlık zarınızı görmeniz ve bozulup bozulmadığını anlamanız kızlık zarının anatomik olarak görülmesi zor bir bölgede olması nedeniyle imkansızdır.


Soru: Merhaba ben 22 yaşındayım ve 2 aylık evliyim. 2 aydır da mayıs ayından bu yana 2 kez adet gördüm fakat 1,5 ay gecikmeli olarak gördüm. Bunun nedeni ne olabilir? Hamile kalabilmek için önce adetlerimin düzenli olması gerekiyor mu? Yoksa adetim bittikten sonra gebeliğe hazırlayıcı ilaç kullansam hemen hamile kalabilir miyim? Şimdiden cevabınız için teşekkürler kolay gelsin.

Gebeliğe hazırlayıcı ilaçtan kastınız yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlarsa bunlar yalnızca doktor denetiminde kullanılmalıdırlar zira bu ilaçlar var olan kistleri büyütebilecekleri gibi yeni kist oluşumuna da neden olabilirler. Kastettiğiniz ilaç folik asit ise bunu elbette basit bir vitamin olması nedeniyle rahatlıkla doktora danışmadan kullanabilirsiniz. Evlendikten sonraki ilk aylarda gecikmeli adet görme sık rastlanan bir durumdur ve bunun en muhtemel nedeni evlilik gibi köklü yaşam tarzı değişikliğinin yarattığı geçici stres durumudur. Hamilelik oluşumu için adetlerin düzenli olması gerekli olmakla beraber düzensiz olması kesinlikle hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Toplam dört aylık bir süre sonunda adetiniz eski düzenine dönmezse doktora başvurmalısnız.

Soru: İyi çalışmalar, ben 23 yaşındayım ve 23 ağustosta evleniyorum ve bu yüzden uzman doktor denetiminde 19/07/2008 tarihinde (adetimin ilk günü) ilk defa Yasmin'e başladım fakat adetimin 8. günü geçmesine rağmen kanamam devam etmektedir. Doktora ulaşamadım ve kanamamın ne zaman biteceğini bilmiyorum. Hapı değiştirmem gerekir mi? Düğün tarihinden önce bir kere daha adet olacağım ama hala kanamam devam ettiğinden bir sonraki adet tarihinde bir düzensizlik olur mu? Lütfen yardımcı olun. İlginiz için teşekkürler...

Doğum kontrol haplarının hemen tümü kullanımın ilk aylarında adet kanamasının uzaması şeklinde bir yan etkiye neden olabilir. Yapmanız gereken ilaca devam etmek ve kutu bittikten sonra bir hafta ara sonunda ikinci kutuya başlamaktır. Dört kutu hap kullanımı sonunda bu ara kanamaları devam ederse bu durumda yine doktor denetiminde ilaç markasının değiştirilmesi faydası olabilir.

Yayın tarihi: 12.08.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
89579
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.