Uzmanlar

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Okuyucularımızın sorularını cevaplamak için, jinekolog Kağan Kocatepe Mahmure sayfalarında.

Merhaba ben spiral taktırmak istiyorum ama çok korkuyorum. Canım yanar mı? Nasıl bir işlem, kendi kendine düşer mi, eşim onu hisseder mi?

Spiral takılması son derece basit bir işlemdir ve çoğu kadında yaklaşık olarak kalçadan bir iğne yapıldığı kadar acı olur. İşlemden yarım saat önce bir ağrı kesici alınması ve işlemin daha rahat takılabilirliği nedeniyle kanamanın en yoğun olduğu günlerde yapılması ağrıyı daha da azaltabilir. Çok hassas kadınlarda ise spiral takılırken lokal ve hatta çok kıısa süreli genel anestezi uygulanması mümkündür.

Spiral vücuduna çoğu durumda iyi uyum sağlar ve %97 kadın uygulamadan sonra sorun yaşamaz. %3 kadında ise aşırı kanama veya aşırı adet sancısı oluşması nedeniyle spiralin çıkarılması gerekebilir. Spiral ipi çok uzun bırakılmadığı sürece spiral ilişki esnasında erkek tarafından hissedilmez.


3 aydan beri adetim düzensiz. 1 ay içinde 2 kere olduğum oluyor. Bu bir hastalık belirtisi mi? Ayırca korunmadığım halde hamile kalmıyorum. Bunların neden kaynaklandığı hakkında bilgi verir misiniz?

Adet düzensizliği çoğu durumda yumurtlamanın da olmamasına ve bu durumda gebe kalamamaya neden olmaktadır. Muhtemel bir hormonal dengesizlik açısından tetkikler yapılmalı ve spermiyogram ve diğer bazı incelemeler neticesinde tedaviye başlaması uygun görünmektedir.


Merhaba Kaan Bey. Ben 6 aylık evliyim ve hiçbir korunma yöntemi kullanmadan eşimle geri çekme yöntemine başladık. Doğum kontrol hapını da kullanmamı arkadaşlar önermedi. Yeni evliyken ilerde kısırlığa neden oluyormuş. Bu ne kadar doğru bilmiyorum ama şimdiye kadar geri çekilme yöntemiyle herhangi bir sorun yaşamadım. Acaba hamile kalmakta ilerde bir sorun yaşar mıyım? Sakıncaları nelerdir?

Doğum kontrol haplarının kısırlığa neden olduğu bir hurafedir. Bilakis istenmeyen gebeliklerden koruyarak, adetleri düzenleyerek ve hormon seviyelerini düzenleyerek, kadınların kısa süreli korunma ihtiyaçlarını gidermede en uygun seçeneği haplar teşkil etmektedir. Hap kullanımı esnasında yumurtlama geçici olarak durur ve hapı bıraktıktan kısa süre sonra geri döner.


Yayın tarihi: 03.07.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
43142
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.