Uzmanlar

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtlıyor!

Jinekoloğumuzdan merak ettiğiniz sorularınızın cevapları!

Ada

Ben 18 yaşındayım. Çok sık mastürbasyon yapıyorum. Mesela 2-3 günde bir... Sakıncaları var mı acaba? Evlendiğim zaman bir sorun çıkar mı? İsteksizlik gibi... Teşekkür ederim.


Sık mastürbasyon yapmak sizi günlük yaşamdan uzaklaştırmadığı sürece sizde fiziksel veya ruhsal bir zarara yol açması mümkün değildir.

Havayasin

Ben 19 yaşındayım. 9 aylık evliyim. İlişki sırasında korunmadığım halde hamile kalmadım. Adetlerim çok düzenli. Yalnız adet sırasında çok sancım oluyor. Nedenini ya da neler olabileceğini açıklarsanız çok sevineceğim. Şimdiden teşekkür ederim.


Adetlerinizin sancılı olmasının altında muhtemelen bir hastalık yatmıyor. Adetleri sancılı olan bayanlar genelde doğum yaptıktan sonra adet sancılarının azaldığını gözlemlerler. 9 aylık korunmasız ilişki süresi çok uzun bir süre değil. Eğer 1 yılı aşmasına rağmen hamile kalamazsanız o durumda doktora başvurmanız faydalı olabilir.

Zeynep

Merhaba... 29 yaşındayım. 27 aylık bir kızım var. Sezaryenle doğum yaptıktan 45 gün sonra Depoprovera iğne ile korunmya başladım ve altı ay önce iğne olmayı bıraktım Nedeni 25 aydır hiç adet görememem. Doktorum Cyclo-progynova başlamamı söyledi. 2 adet ilacım kaldı. Fakat hala hiç bir belirti yok. İlaç bittikten sonra mı adet göreceğim? Ayrıca gebelik testi de yaptım. Sonuç negatif ama karnımda ve göğüslerimde aşırı şişkinlik var. Yardımcı olursanız sevinirim.


İğne şeklinde uygulanan korunma ilaçlarının en büyük yan etkilerinden biri adetleri düzensizleştirmeleridir. Bu ilaçların yarattığı adet düzensizliği genellikle 8 aylık bir dönemden sonra düzelir. Yani siz tedavi görmeseniz bile ilaçların etkisi tümüyle ortadan kalktıktan sonra adet kanamalarınız tekrar düzene girecektir.

Saliha

Her ay düzenli adet oluyordum. Ama bu ay 5 gün geçti. Antibiyotik kullanıyorum. İdrar yolu enfeksiyonu için. Sizce hamile miyim yoksa ilaçlar mı engelledi? Test yaptım, negatif çıktı. Ne yapmalıyım?


Antibiyotik kullanımı veya yaşanan enfeksiyon sorunları bazen adetlerde gecikmelere neden olabilmektedir. Gebelik testinizi adet görmediğiniz sürece haftada bir tekrarlamalı. Toplam gecikme süresi 15 günü bulduğunda ise doktora başvurmalısınız.


Ceren Soylu

Merhaba... Acaba anal sekste kızlık zarı bozulma ihtimali ne kadardır? Kişi bunu nasıl fark eder?


Anal seks esnasında aşırı zorlanma olursa veya yanlışlıkla kızlık zarına yakın bir bölgede ilişki gerçekleşirse zarın bozulması imkan dahilindedir. Bu tür durumlarda kural olmamakla beraber ilişkiden sonraki dakikalarda kanama olur.

Yayın tarihi: 22.04.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
36001
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.