Uzmanlar

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı

Kağan Kocatepe sorularınızı yanıtladı

Ünlü jinekolog sizden gelen soruları yanıtladı!

Güncellenme tarihi:
Soru: Ben 14 yasındayım, en son Haziranın 29'unda regl oldum. Daha önce de gecen şubatta yeni adet oldum. Daha düzensiz, bu düzensizlik ne kadar devam eder.

Adet kanamaları yeni başlamış olan kızların adet kanamalarının 16 yaşına kadar gecikmeli yani düzensiz olması normal kabul edilir. Bu süreçte gecikmeli adet sonucunda görülen kanama uzun süre devam edebilir ve fazla olabilir. Hormonal sistem olgunlaştığında adet kanamaları 23–35 günlük sürelerle normale dönecektir.


Soru: Ben 19 yaşındayım ve primolut kullandım. Biteli 2 gün oldu ama regl olmadım. Bu normal mi?

Çeşitli nedenlerle progesteron hormonu içeren ilaçlar kullanıldığında, eğer gebelik veya başka bir hormonal dengesizlik söz konusu değilse ilaç bırakıldıktan sonra ortalama dört günde (2–10 gün arası normaldir) adet kanaması başlar. Aksi takdirde doktora başvurulmalıdır.


Soru 1: İyi günler ben ekim ayında evleniyorum ve en az 2 yıl çocuk düşünmüyorum. Yan etkisi az olan Yasmin doğum kontrol ilacı tavsiye ediliyor. Ama bazı kişilerde yan etkisi fazla olmuş. Neye göre almalıyım ve siz neyi tavsiye edersiniz.

Soru 2: 2 ay önce evlendik, eşim sürekli Yasmin kullanıyor, memnun fakat önerebileceğiniz başka doğum kontrol hapı var mı? Bir de Yasmin'i sağlık karnesine yazmıyorlarmış, sağlık karnesine de yazdırabileceğimiz bir ilaç tavsiye ederseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.


Doğum kontrol hapları çok çeşitlidir ve kadının bünyesine göre doktor tarafından önerilir. Sağlık sigortaları bu tür ilaçlar bir hormon dengesizliğinin tedavisinde kullanıldığında ilacı öderler.


Yayın tarihi: 23.09.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
16391
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.