Uzmanlar

Kadınların sorunları ile jinekoloğumuz ilgileniyor

Kadınların sorunları ile jinekoloğumuz ilgileniyor

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Soru 1:

Öncelikle sitenizi çok beğendiğimi söylemeden edemeyeceğim. Çalışmalarınızdaki başarıların devamını dilerim. Benim sorunum da kısaca şöyle: Ben 2000 senesinde doğum yaptım. Doğumdan sonra cinselliğe adaptasyonum 1 seneden fazla sürdü. Bendeki problem ilişki sırasında anormal acı çekmemdi. Şimdi bu durum nispeten azaldı ancak bu sefer de regl döneminden yaklaşık 1 hafta öncesinden genital bölgemde anormal bir kaşıntı var. Regl olduktan sonra bu durum geçiyor. Henüz doktora gitmedim. Ban yardımcı olabilirseniz çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler.

Cevap 1:

Teşekkür ederim. Vaginal doğumdaki epizyotomi dediğimiz dikiş sebebiyle ve emzirme nedeniyle vaginada oluşan kuruluk nedeniyle ilişki sırasında bir süre acı olabilir, yaranın tamamen iyileşmesi ve emzirmenin sona ermesiyle şikayetler sona erer. Bahsettiğiniz ikinci şikayet mantar enfeksiyonuna bağlı olabilir.

Soru 2:

22 yaşındayım. 2 senedir adet dönemlerim aşırı ağrılı ve düzensiz. Defalarca doktora gitmeme rağmen hiçbir sorun olmadığını bu tür durumlar karşısında bir şey yapamayacaklarını söylediler. Şiddetli ağrılarıma karşı yapabileceğim bir şey var mı? Teşekkürler.

Cevap 2:

Yapılan jinekolojik muayene ve ultrasonografide bir problem tespit edilmediyse, kullanacağınız bir doğum kontrol hapı adet sancınızı önmli ölçüde ortadan kaldırır. Bir de son yıllarda piyasaya çıkan adet sancısında çok etkili ilaçlar mevcut.

Soru 3:

Merhaba ben Songül. Bir ay önce normal doğum yaptım. Hiçbir problemim yokken, vulvamda epizyoyu tuna enfeksiyonum oluştu. Kendiliğinden iki gün içerisinde büyüyerek patladı ve boşaldı. Şimdi karşı tarafında (dikişsiz tarafta) yine enfeksiyon oluşuyor. Sıcat oturma banyosu yapıyorum. Siz ne önerirsiniz?

Cevap 3:

Epizyotomi hattında apse oluşup kendiliğinden açılıp direne olmuş. Bu durum her zaman problemin bitmesi anlamına gelmior. Enfeksiyonu yapan etkenin cinsine bağlı olarak enfeksiyon hala devam ediyor olmalı. Sıcak oturma banyosu ile çözülebilecek bir durum değil. Mutlaka tecrübeli bir hekim tarafından görülüp cerrahi ya da ilaçla tedavi yapılmalı. Gecikmeyin, enfeksiyon tahmin edemeyeceğiniz boyutlarda problemlere yol açabilir.

Soru 4:

Merhaba doktor bey. 29 yaşında 1 çocuk sahibi anneyim. Kızıma kardeş istedik, fakat olmadı. Tedavi oldum, sonuç alamadık. Rahim filmi çektirdik, kanallar tıkalı dendi. Sonra labroskopi olmam istenid ve oldum. Meğerse sol yumurtalığım yokmuş. Kızım sağ yumurtalıkla dünyaya getirmişim. İlaç ve iğne tedavisinde sağ yumurtalığım cevap veriyordu. Sağ kanalım da açıldı. Şimdi tekrar sağ yumurtalıkla hamile kalabilme yüzdem kaç olur, sizce kızımın kardeşi olabilir mi? Teşekkürler.

Cevap 4:

Şüpheli tıbbi bilgilerle dolu bir olgu. Eğer daha önce ameliyatla alınmadı ise, (bu ameliyat yumurtalık kisti ameliyatı olabilecği gibi, apandisit ameliyatı da olabilir) doğumsal olarak iki yumurtalık ile doğduğunuz için her iki yumurtalığın da mevcut olması gerekiyor. Her iki tubanız tıkalı ise bunun ilaç ve iğne ile açılması mümkün görülmez; 20 yıl önceki sonuçsuz çabalardır bunlar. Yapılacak iş vakit kaybetmeden tüp bebek yöntemine başvurmaktır. Durumunuzun baştan sona gözden geçirilerek karar verilmesi gerekir.

Soru 5:

Merhaba ben 6 aylık evliyim. İlk ilişkide kan gelmedi. Fakat evliliğimizin ikinci ayında kan geldi. Bekaretin bozulması ile ilgili çeşitli söylemler var. Genel olarak bilindiği gibi ilk ilişkide kan gelmesini istedim. Bu benim için önemliydi, manevi açıdan. Bir belirsizlik yaşadım. Aydınlatır mısınız?

Cevap 5:

Bazı kızlık zarları duhule müsait yani elastik olabilir ve de ilk ilişkide, devamındaki ilişkilerde yırtılma olmayabilir, ancak vaginal doğumda yırtılır. Sizin durumunuzda daha sonra belki pozisyona bağlı olarak veya bir zorlanma sebebi ile kan gelmiş olabilir. Bu ülkede elastik zar sık sık problem yaratan bir durum. Sebepsiz yere bitirilen evlilikler, intiharlar, cinayteler. Halbuki jinekolojik muayene ile her evlenen kadında zarın elastik olup olmadığını saptamak mümkün.Yayın tarihi: 15.01.2003
« tüm yazıları
Soru Sor
1736
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.