Uzmanlar

Kadın sağlığı ile ilgili tüm sorunlarınız

Kadın sağlığı ile ilgili tüm sorunlarınız

Jinekoloğumuz Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

26 yaşındayım yaklaşık 1,5 yıldır hipotroidi hastası olduğum için düzenli olarak evotiron kullanıyorum. Bebek sahibi olmayı düşünüyoruz. Rahatsızlığım hamile kalmama veya hamileliğim esnasında bebeğe bir zararı olur mu?

Hipotiroidi hastalığı olan kişide tiroid hormonu eksik demektir. Bu da gebe kalamama sebeplerinden biridir. Bu ilacı kullanarak hormon açığını ortadan kaldırıyorsunuz gebe kalmada bir probleminiz olmaz. Levotiron gebelikte bebeğe zarar vermez, üstelik kullanılmadığı durumda gebelik zarar görebilir. Gebeliğin ilerki aylarında levotiron dozunu artırmak gerekir.

25 yaşında bir gencim. Ailemin yapısı gereği cinselliği 2. hatta 3. plana attım. Zamanla mastürbasyon yaparken eşcinsel (biseksüel ) eğilimlere kapıldım. Annemin ve kardeşlerimin kıyafetlerini giyiyorum. İstemiyorum ama kontrolü kaybetmeye başladım. Geçen ay ilk defa bir bayanla birlikte oldum ama artık daha tehlikeliyim. Mesleğim gereği psikolojik danışmana gidemiyorum.

Öyle anlaşılıyor ki önce bir ürolog tarafından muayene edilip, daha sonra psikiatrik yardım almanız uygun olacaktır. Mesleğiniz ve konumunuz ne olursa olsun vakit kaybetmeden danışmanlık almanız gerekmektedir.

İlişkiden bir hafta sonra hamile kalmayı önleyici bir ilaç var mı? Varsa nedir?

İlişkiden hemen sonra hamile kalmayı önleyici olarak kullanılacak ilaçlar ilk 72 saat içinde kullanılırsa faydalı olur, ilişkiden sonra ne kadar erken başlanırsa başarısı o kadar yüksek olur. Bu ilaçlar doğum kontrol haplarıdır. 4 adet birden alınır ve 12 saat sonra aynı doz tekrarlanılır.

Biz 4 yıllık evliyiz eşimde hastalığı var birlikteliğimiz mümkün olamıyor hastalık fiziksel mi? Yoksa psikolojik mi? Nasıl bir tedavi öneriyorsunuz?

Vajinismus psikolojik bir durumdur. muayene edilmeli ve vajinada anatomik bir problemin olmadığı ortaya konmalıdır.

Vajinismusda psikolojik terapiler esastır. Çiftlere bu sorunu aşma yolları öğretilmektedir. Bu öğretilerin uygulanması sabır gerektirmektedir. Bazı durumlarda kızlık zarını genel anestezi altında açarsak hastayı rahat ve ağrısız bir ilişki olacağına ikna edebilmekteyiz.

Benim vajinamın etrafında ve bacaklarıma doğru sivilceye benzer noktalar var daha çok et beni gibi. Bunlar sizce ne olabilir?

Bahsettiğiniz lezyomlar çok muhtemelen condyloma accuminata dediğimiz ve human papilloma virüsü ile bulaşan zührevi bir hastalıktır. Partneriz tarafından size bulaştırılmış olup vajinanın içinde ve de rahim ağzında siğiller oluşabilir. Mutlaka bir uzmana muayene olmalı ve de tedavi olmalısınız.

Yaklaşık 8 aydır cinsel ilişkiye giriyorum ancak ilkinde de sonradan da kızlık zarının yırtılmasına belirti olarak kanama olmadı. Acaba bu kesin olarak esnek olduğunu gösterir mi? Yoksa başka bir sebebi olabilir mi? Bir de kızlık zarının vajina içinde ortalama kaç cm içerde olduğu belirli midir?

Tekrar eden tüm ilişkilerde kanama olmadı ise 8 aydan sonra kesinkes kızlık zarının esnek olduğunu söyleyebiliriz. Kızlık zarı vajinanın dışındadır. Sizin merak ettiğiniz, zarın küçük dudakların ne kadar gerisinde olduğudur. Yaklaşık 1,5-2 cm gerisindedir.
Yayın tarihi: 26.09.2003
« tüm yazıları
Soru Sor
1873
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.