Uzmanlar

Jinekolojik sorunlar

Jinekolojik sorunlar

Doktorumuz Kağan Kocatepe'ye sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.

Güncellenme tarihi:
Benim karnımda şişkinlik oluyor..fakat bitkisel çay kullandığım zaman bu sorunum kayboluyor... Aşırı şekilde gaz oluşuyor... Ayrıca ultrasonda over kist 3,5cm saptandı. Normalde her ay adet görüyorum fakat bu ay 5 gün sürdü... Bu şişkinlik normal mi?

Büyük yumurtalık kistleri şişkinlik sorununa neden olabilirler, ancak 4 santimetre ve daha ufak olanlar buna pek neden olmazlar.

Merhaba; ben 32 yaşında 6 aylık evli ve bir türlü hamile kalamayan bir bayanım. İyi olmanız dileklerimle, size sormak istediğim soruları yazdım, eğer bana bir cevap yazarsanız çok sevineceğim. İlginize şimdiden teşekkür ederim.

1- Adet düzensizliği her ay aynı tarihte adet olmamak değil mi? Yani 19 Haziran-26 Temmuz ve 23 Ağustosta adet oldum (son 3 üç aylık adet). 33-35 olarak sürekli değişiyor. Yumurtlama tarihlerimi hesaplayamıyorum.

2- Kendi hesaplarıma göre yumurtlama tarihlerimde sol kasığımda süreli bir ağrı oluyor bu yumurtlamadan dolayı mıdır?

3- Benden 5 ay önce Polip alındı. Polip alınırken sadece yapılacak operasyonu mu yapıyorlar, yoksa başka bir şey görürlerse müdahale ediyorlar mıdır? Tüplerin kapalı olup olmadığına, yani başka bir sorun varmıdır diye bakıyorlar mıdır?

4- Tiroid bezleri hamile kalamamakta ne kadar etkili? Benim fazla çalışıyor.

5- Adetlerim çok sancılı geçiyor ve 3 gün bile sürmüyor kısa değil mi?


6- Hormon düzensizliği kıllanma yapar mı? Göbeğimde ve göğüs çevremde çıkıyor.

Sorularınızın cevapları:

1-Adet düzensizliği aynı tarihte değil aynı zaman aralığında adet görmeme durumudur. Bir 28 günde bir adet görüyorsa bir ay 30 veya 31 gün olduğundan her ayın farklı bir gününe gelecektir.

2-Eğer hep aynı zaman aralığında bu kısa süren ağrıyı hissediyorsanız muhtemelen yumurtlama ağrısıdır.

3-Polip alınırken tüplerin açık olup olmadığı belirlenemez, bunun için röntgen filmi gerekir.

4-Tiroid bezlerinin aşırı çalışması gebe kalamama nedeni olabilir, ancak siz henüz 6 aylık evlisiniz, gebe kalamama sorununun varlığından söz etmek için bir yıl geçmesi gerekir.

5-Adet kanamaları bazı kadınlarda 1 veya 2 gün bile sürebilir, altında mutlaka bir sorun yatması gerekmez.

6-Adet düzensizliği ve tüylenme polikistik over adı verilen bir yumurtlama bozukluğu hastalığına işaret edebilir.

İyi günler benim sorum düzensiz adet olma 35, 40, 45 gün aralıklarla oluyorum doktora gittim normal dedi sizce bu ne olabilir? Birşey daha doktor jinekolog değildi.

Adet düzensizliği mutlaka düzeltilmesi gereken bir durumdur, jinekoloğa başvurmalısınız.

25 yaşındayım 4 aylık evliyim "benim sorunum sürekli akıntımın olması ve idrarımın çok koyu renk ve kokulu olması.gelen akıntı koyu ve birleşme sonrası eşimin penisine bile bulaşabilecek boyutta sizce neler yapmalıyım?

Muayene olmalısınız. Başka türlü bu sorununuzun nedenini bulamaz tedavi de göremezsiniz.

Merhabalar, daha öncede yazmıştım ama cevap alamadım. Vajinanın kör bir sonla noktalandığı bir durumda nasıl bir cerrahi müdahale yapılır, böyle bir durumda evlenilebilinir mi?

Vajinanın gelişmemiş olması durumunda estetik bir operasyonla bölgeye yeni bir vajina yapılması mümkündür ve evlenilebilir.

Merhabalar Kağan Bey; ben 26 yaşındayım ve yaklaşık 9 ay evvel doğum kontrol aracı olarak ımplanon takdırdım. Fakat adetim çok düzensiz.takdırdığım günden sonra 4-5 ay ufak kahverengimsi akıntılar dışında adet görmedim ta ki temmuz ayına kadar. Temmuz ayında normal regli oldum fakat ozamandan beri regli değil akıntı şeklinde bile hiçbir şey olamıyorum. Tahmin edersiniz ki bu çok sıkıntı yaratıyor bende. Ne yapmalıyım?

Progesteronu yüksek dozda içerek korunma yöntemleri "rahat" yöntemler olmalarına karşın yüzde 10-20 kadında adet düzeninin bozulmasına neden olabilmektedirler. Bu durumda tek çözüm çubuğu çıkarttırmak.

Çikolata kistleri çıkarılma ameliyatlarının riskleri nelerdir? Kötü huylu olma ihtimali var mı?

Endometriyozis hastalığı zemininde gelişen çikolata kistleri çoğu durumda iyi tabiyatlıdır ve nadiren kansere dönüşebilirler. Laparoskopi adı verilen yöntemle (kapalı ameliyat) çıkarılabilecekleri gibi büyük olanları için karnın açılarak çıkarılması gerekir.

Merhaba ben spiral taktırmak istiyorum ancak çiple spiral arasında kararsızım yarar ve zararları hakkında bilgi verebilir misiniz?

Çip diye bir korunma yöntemi ben duymadım, bu aletin özel adını belirtirseniz sorunuza cevap alabilirsiniz.

Merhaba benim kan grubum a rh+ benım evlenmeyi düşündüğüm bayanında kan gurubu aynı çocuğumuzun sakat yada doğmama ihtimali nedir sizce sakıncalı mı?

Kan uyuşmazlığı kadının Rh(-) kan grubuna sahip olması ve erkeğin de Rh(+) olması durumunda söz konusudur ve bu durumda alınan bazı önlemlerle sağlıklı bebek dünyaya getirilmesi tümüyle mümkündür.

38 yaşındayım 8 ve 7 yaşlarında 2 oğlum var. Çift rahmim var ikisi de işlev durumda nasıl korunabilirim?


Sigara içmiyorsanız ve doğum kontrol hapı kullanımı için uygunsanız bu şekilde korunabilirsiniz. Bunun dışında tüplerinizin bağlanması başka bir çocuk düşünmüyorsanız iyi bir seçenek olabilir. Spiral tercih edildiğinde iki spiral birden takılmalı ancak uygun değil.

Merak ettiğim konu 8 yıldır bilgisayar öğretmeniyim.Labratuarda 15 bilgisayar ve Projeksiyon aleti ile çalışıyorum.Haftada 16 saat dersim var.3 Aylık evliyim ve bebek istiyoruz. Bu ortamda çalışmamın bebeğime zararı olur mu? Çok endişeliyim.eğer sorun olursa iş haytımı sonlandırmak istiyorum. Cevabınızı büyük bir sabırsızlıkla bekliyorum.

Buna benzer soruları her hafta cevaplıyoruz, tekrar edelim: bilgisayarlardan canlı dokuya zarar verecek ışınlar çıkmadığından bu cihazların doğacak bebeklere olumsuz etkileri olacağını düşünmüyoruz, siz ekstra bir önlem olarak kendi bilgisayarınıza bir filtre taktırabilirsiniz.

Yaşımı tam olarak hatırlamıyorum (4 veya 5 yaş olabilir) cinsel tacize uğradım. Vajinama dokunduğunu hatırlıyorum. Bakire olup olmadığımı doktora gitmeden öğrenebilir miyim? O yaşlarda kan gelir mi mesela? Kan gelmemişti. Şimdiden çok teşekkür ederim.


Doktora gitmeden durumunuzu öğrenemezsiniz.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 08.11.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
2414
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.