Uzmanlar

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz Dr. Sedat Karaosmanoğlu sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Soru 1:

İlk regl olduğumda 16 yaşındaydım. O yıl 1 kez oldum. Daha sonra doktora gittik ve 18 yaşıma gelene kadar beklememizi söyledi. Fakat bu bende aşırı sinir ve agresiflik yaptı ve doktorun verdiği ilacı kullandım. Tabiiki her tarafımda tüyler çıktı ve çok fazla kilo aldım. Sonra ilacı kestim. Kestikten sonra 3 yada 4 ayda bir adet görmeye başladım. Başka bir doktora gittim, genetik dedi, ilaç verdi. İlacı kullandım. Fakat kesince adet görmem yine durdu. Bu sefer yine farklı bir doktora gittim o da 4 tane miyom olduğunu söyledi tekrar ilaçlar...vs bu yıl hormon ve kan testleri yaptırıp tekrar doktora gittim. Bana diana 35 diye bir ilaç verdi ve söylediği gibi 9 ay kullandım ve bana bu ilacın tüylenmemi durduracağını, kilo almayacağımı söyledi.malesef hiç biri olmadı. Artık hiçbir doktora gitmiyorum ve 3 aydır da adet görmüyorum. Lütfen bu konuda bana yardımcı olun. Saygılarımla...


Cevap 1:

Sizin ne doktora, ne ilaca ne de tıp bilimine bir inancınız yok anlaşılan. Gittiğiniz doktora ve tedaviye güvenmelisiniz ve her seferinde doktor değiştirmemelisiniz.
1) Bu tedavilerde kullanılan ilaçlar biraz kilo aldırabilir ama tüylenme yapmaz.
2) Sizin yaşınızda myom olması pek ihtimal dahilinde görünmüyor. Belki kistten bahsedildi, siz yanlış anladınız.
Yine 3 aydır adet görmüyorsanız muayene olmanızda başka birşey öneremiyorum.

Soru 2:

Merhabalar, 7 yıllık evliyim ve 6 yaşında bir kızım var. Eşimle ikinci bebeğimizi istiyoruz, yalnız endişelendiğimiz bir konu var. Ben ikiz eşiyim ve büyük ağbeyiminde ikizleri oldu. İkinci bebeğimizin ikiz olması mümkün mü? Saygılarımızla.


Cevap 2:

Sizin ikiz eşi olmanız ve de abinizin ikizleri olması çocuğunuzun ikiz olması ihtimalini artırmaz. Eşinizin ikiz eşi olması ya da ailesinde ikizler olması ihtimali artırırdı.

Soru 3:

16. haftalık hamileyim. Diş çektirdim. Acımasın diye dişçi ağzıma iğne yaptı. Acaba çocuğa zararı olur mu? Teşekkürler.


Cevap 3:

Diş operasyonları esnasında diş hekimlerinin kullandığı lokal anesteziklerin bebeğinize zararı olmaz, merak etmeyin.

Soru 4:

Merhaba, ben bir yıllık evliyim. Doğum kontrol hapı ile korunuyoruz. Hemen hemen her ilişkiden sonra hafif pembe renkli bir kanama oluyor. Yara olduğunu söylediler kurutucu ilaç kullandım ama halen devam ediyor ne yapmalıyım. Ayrıca doğum kontrol hapını ne kadar daha kullanabilirim?


Cevap 4:

Rahim ağzından smear aldırtmalısınız. Doğum kontrol hapını kullanma süresinde de bu tetkikin sonunda karar verilmelidir.

Soru 5:

Merhaba, 3,5 aylık evliyim. Evlenmeden bir ay önce bir kere ve sonrasında da iki kere doğum kontrol iğnesi kullandım. Düzensiz adet kanamaları ve çok sık aralıklarla regli olmamdan dolayı 1,5 ay önce iğneyi bıraktım. Fakat
kanamalar halen devam ediyor. İki regli arasında ki süreler biraz uzasa da düzensizlikler ve yoğunluk azalmadı. Bu normal bir durum mu, başka birşey olabilir mi ? Düzensizlik ve yoğunluk ne zaman kesilir? Şimdiden teşekkürler.


Cevap 5:

Doğum kontrolü amacıyla kullanılan iğneler, bu tür adet düzensizlikleri yapabilir. Doğum kontrol hapı kullanmamanızı gerektiren bir sebep mevcut değilse doğum kontrol hapına geçmeniz daha iyi olur.

Soru 6:

Merhaba, 22 yaşındayım. Benim sorunum sanıyorum hormonlarla ilgili. Ben guatr hastasıyım ve yaklaşık 2 yıldır tefor kullanıyorum. İlaç kullanımıyla beraber boyun ve çene bölgemde tüylenme başladı. Hormon bozukluğu ile alakalı olabilir mi ne yapabilirim?


Cevap 6:

Tefor kullanımı ile tüylenmenin ilişkisi olmaması gerekir. Tiroid hormonlarına ilaveten diğer hormonlara da baktırtmak uygun olur.
Yayın tarihi: 31.10.2002
« tüm yazıları
Soru Sor
1634
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.