Uzmanlar

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz Dr. Sedat Karaosmanoğlu sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Soru 1:
24 yaşındayım ve yeni evliyim her ay hamilemiyim sendromu yaşıyorum. Hiç bir yöntem kullanmıyoruz korunmak için, bu çok tehlikeli farkındayız, çocukta istemiyoruz şimdilik. Sizden istediğim yumurtlama dönemleri, ne zamanlar gerçekleşen cinsel birleşme daha az hamileliğe yol açar, bunun bir takvimi var mıdır? Günleri nasıl hesaplamak gerekir... Bunlar hakkında bilgi rica edeceğim. Yararlı bilgileriniz için çok teşekkürler...


Cevap 1:
Gebe kalmak istemiyorsanız mutlaka bir korunma yöntemi kullanılmalıdır. Takvim yöntemi dediğimiz yöntem de bunlardan biridir.

Adetin ilk gününe göre yumurtlama günü 14.gün civarındadır. Bu yumurtlama gününün öne arkaya ikişer gün oynayabileceği ve de spermin, yumurta hücresinin canlı kalacağı süreler de gözönüne alındığında adetin 1.gününe göre 11.-18. günler arası, ilişkiden uzak durulması gereken tehlikeli günler olarak ortaya çıkmaktadır.

Soru 2:
2 aylık hamileyim.kabızlık sorunum var. Çok rahatsız oluyorum. Doktorum meyve ve kaysı yememi söyledi fakat hiç bir faydasını göremiyorum.çok rahatsız edici bir şişkinlik var. Bu durumda ne yapabilirim ya da ne yapmamı söylersiniz. Teşekkür ederim.


Cevap 2:
Gebelerde kabızlık sık rastlanan problemlerden biridir. Bunun yanında şişkinlikten de şikayet ediyorsunuz. Zaten gebelik öncesi de birçok kadında varolan kabızlık gebelikte hormonal etkilerle daha da ağırlaşabilir. Buna bizim verdiğimiz demirli preparatların da katkıda bulunucu etkisi olabilir.

Yatmadan önce yenilen kuru kayısı gibi içine kuru nane konmuş 1 kaşık zeytinyağı gibi besinsel tavsiyeler işe yarayabilir. Hareketlilik, egzersiz bağırsak hareketlerini artıran önemli bir etkendir, tavsiye edilir. Bunun dışında, Magnesie Calcinee isimli uzun yıllardır kullanılan bir preparat gebelikte kullanılabilir. Yatmadan önce 1 ölçek alınmalıdır.
Yayın tarihi: 25.09.2002
« tüm yazıları
Soru Sor
1837
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.