Uzmanlar

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz Op.Dr. Kağan Kocatepe hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor. Soruların cevaplarını almanız için tek yapmanız gereken bize yazmanız. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Güncellenme tarihi:
Ben 43yaşındayım ve rahim içi zarında 30 mm çapında miyom tespit edildi. Sorum şu; cinsel ilişkiden sonra adet periyoduma bir hafta kaldığı halde kanamam oldu, bu miyoma bağlı bir durum mudur, öneriniz varmı? Teşekkürler..

Rahim iç zarına yakın, yani tıbbi adıyla submüköz yerleşimli miyomlar sıklıkla adet kanaması sorunlarına ve beklenmedik kanamalara yol açarlar. 35 yaşın üzerinde olan ve düzensiz kanama geçiren bir kadında öncelikle rahim içinden parça alınarak durumun incelenmesinde fayda vardır, bu inceleme normal gelirse ve sizin bir daha kanama sorununuz olmazsa belirli aralıklarla doktor kontrolünden geçmek dışında yapmanız gereken bir şey yoktur. Eğer düzensiz kanamalar sıklaşırsa bu durumda ameliyat gündeme gelebilir.

Ben 27 aylık evli bir bayanım. Son 5 aydır eşimle birlikte bebek sahibi olmak istiyıoruz. Fakat şimdiye kadar bir sonuç alamadık. Daha önce doğal yöntemlerle korunduk. Sizin hesaplama cetvelinize göre çevirim ayım 35 gün çıkıyor. Her reglim öncekinden 3-4 gün sonra oluyor. 1 sene önce doktora gittim. Bir problem olmadığını söyledi. Sadece düzenleyici bir doğum kontrol hapı verdi. Bu ilacı sadece 3 ay kullandım. Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.

35 yaşın altında olan bayanların gebe kalmak için 12 aya kadar beklemelerinde fayda vardır, zira her kadının gebe kalma hızı farklıdır. Bu süre sonunda eğer gebelik oluşmamışsa doktora başvurabilirsiniz.

Bayanlara özel böyle bir site hazırladığınız ve bizleri bilgilendirdiğiniz için öncelikle çok teşekkürler. Ben 19 yaşında ve bekarım. 16 yaşında adet oldum ama hep düzensizdi. 1-2 ay doğum kontrol hapı kullandım. Hap kullanmayı bıraktıktan sonra hiç adet olmamaya başladım. Ultrasonda pco göründü ve hormon tahlillerimde progestoreone hormonum 1.4 çıktı. Diğerleri normal değerlerde. Doktorum 40 gün içinde adet görmezsem farlutal kullanmamı söyledi. Bu bir tedavi midir? Yoksa hormon hapı mı kullanmalıyım. Bu hastalık nasıl geçebilir ve gerçekten pco hastası mıyım? Bazılarının düzensizlikten bu görünümde olabiliyormuş doğru mu? Bir de ileride bebek sahibi olabilecek miyim? Bunun için çok üzülüyorum. Lütfen ne yapmam, nasıl tedavi olmam
gerektiği konusunda yardımcı olun...


Polikistik over adı verilen durum kadınların yaklaşık %5inde görülür ve en temel iki belirtisi adet düzensizliği (genellikle gecikmeler şeklinde) ve tüylenmedir. Buna kilo alma, sivilcelenme ve evli olanlarda gebe kalmada sorun yaşama gibi belirtiler eklenebilir. Gebe kalmada sorun yaşanmasının nedeni bu hastalığın temelinde bir yumurtlama bozukluğu yatmasıdır.

Polikistik over genetik bir hastalık olarak görüldüğünden tümüyle tedavi mümkün görünmemekle beraber çeşitli ilaçlarla hastalığın belirtilerinden büyük oranda kurtulmak mümkün. Tedavide sadece farlutal gibi basit progesteron içerikli ilaçlar kullanılabileceği gibi ideal olanı gebe kalmayı düşünmeyenlerin doğum kontrol hapı, gebe kalmayı düşünenlerin ise yumurtlamayı sağlayıcı ilaçları kullanmasıdır. Daha ileri durumlarda çok daha farklı tedavi seçenekleri de mevcuttur. Bu ilaçlar komple bir hormonal inceleme sonrası doktor kontrolünde kullanılırlar.

Merhaba, 10 sene önce 6 yıllık spiral taktırtım anlıyacağınız gibi 4 sene gibi bir zaman geçti 15 gündür bazen temiz bazende kahve rengi hafif kanamam oluyor bununla alakası var mıdır, spiral çıkarılmazsa ne olur?

Bakır içerikli spirallerin içindeki bakır genellikle 5-6 yıl içinde biter ve spiralin koruyuculuğu oldukça azalır. Bir sorun yaratmadığı sürece ve yıllık kontrollere de gidiliyorsa içeride kalabileceğinden uzun süre kalan spiralin zararlı bir etkisi ve yararlı bir etkisi de yoktur. Kanama düzensizlikleri bir enfeksiyona işaret edebileceğinden spiralin çıkarılması gerekir.

Merhaba 19 yasındayım. Erkek arkadaşımla korunmadan bir kaç defa cinsel ilişkiye girdim ve kontrol için doktora gittigimde vajina girişimde 3-4 tane siğil bulundugunu ve genel anestezıyle yakılması gerektigini ögrendim. Travocort isimli bir krem ve gyno lomexin isimli bir fitil kullanıyorum. Operasyonu 3 hafta ertelememin yayılması açısından bir sakıncası olur mu ya da yakılması yerıne ilaç tedavisiyle iyileşmesi mümkün mü ve siğil bulaşmış olması ilerde doğum sırasında çocuğum için bir tehlike oluşturur mu? Teşekkürler.

Genital siğiller HPV adı verilen ve çoğu durumda cinsel yolla bulaşan bir virüs enfeksiyonuna işaret ederler. Tedaviyi ertelemenizin yayılmayı artırıp artırmayacağını kestirmek tümüyle mümkün olmamakla beraber genel olarak genital siğillerin zaman içinde yayılma değil gerileme göstereceklerini söylemek mümkün. Lakin cinsel ilişkiye devam ettikçe eşinizden size sizden de eşinize geçen virüsler lezyonların büyümesine de neden olabileceğinden operasyonu erteleyecekseniz her ilişkide düzenli olarak prezervatif kullanmalısınız. Bu arada HPV'nin rahimağzında yaratması muhtemel hücresel değişikliklerin saptanabilmesi için papsmear testi de mutlaka yapılmalı. HPV doğum kanalından bebeğe bulaştığında bebeğin ses tellerinde selim tabiyatlı bir nodül yaratabilir ancak bu oldukça ender görülen bir durumdur.

Merhaba, 16 yaşındayım ve bu yıl üniversiteye hazırlandığım için çok yoğun sınavlara giriyorum ve adet olduğumda bu beni çok kötü etkiliyor. Adet gününü geciktiren ilaçlar hakkında bilgi verirseniz sevinirim. Hangi ilacı nasıl kullanmalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Adet geciktirici ilaçlar ve adet dönemi sorunlarında kullanılan doğum kontrol hapları doktor kontrolünden geçmeden önce kullanılamazlar.

Tüylenme sorunu için Diane 35 ve Aldactone verildi. 3 ay kullandıktan sonra aşırı yan etkiler nedeniyle Diane'yi bırakmak zorunda kaldım ve başka bir doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum. Ancak sorunum hala düzelmedi. Doktorun tavsiye ettiği şekilde (adetin 5-16 günlerinde) Aldactonu tek başına kullanabilir miyim? Teşekkürler. Yaş:26

Aldactone tek başına kullanıldığında adet kanaması düzensizlikleri yaratabileceğinden doğum kontrol hapıyla birlikte kullanılmalıdır.

23 yaşında nişanlı bir bayanım. Nişanlımla kızlığıma dokunmadan seviştik. Adet günüm 10 gün geçti kız olduğum halde hamile kalmış olabilir miyim?

Spermler oldukça hareketli hücrelerdir ve kızlık zarının ortasında bulunan delikten vajinaya ve buradan da genital kanala ulaşarak gebeliği başlatabilirler. Gebelik testi yaptırmalısınız.

6 aylık hamileyim. Hamileliğim çok normal yalnız bir haftadır karın ağrısı çekiyorum. Sizce nedeni ne olabilir?

Gebelikte karın ağrısının çok basit nedenleri olabileceği gibi ciddi bir soruna da işaret edebilir. Doktora başvurmalısınız.

Merhaba ben 18 yaşındayım. Erkek arkadaşımla ilk birlikte oluşumuzda kan gelmedi üzerine 4 defa yine ilişkiye girdik. Öğrenmek istediğim ilk defasında ille kan gelirmi yani zarın delinmeme ihtimali var mı? Yoksa kan gelmedende delinebilir mi?

Kızlık zarı bazı kadınlarda çok ince ve bazılarında da çok esnek olabilir. İlk durumda kızlık zarı yırtılmasına rağmen kan gelmeyebilir, ikinci durumda da esnekliğe bağlı olarak zar ilişki esnasında yırtılmayabilir. Bu iki durum kadınların yaklaşık %1'inde görülür.

Merhaba ben birbucuk yıllık evliyim doktor tavsiyesi ile üç aylık doğum kontrol iğneleri kullandım. Ağustos ayında iğne yaptırmam gerekiyordu ancak yaptırmadım bebek sahibi olmak istiyorum.Bu ne zaman mümkün olur?(Adet dönemlerim normal)Teşekkürler.

Üç aylık iğneler kesildikten sonra yumurtlamanın geri dönmesi bazen 9 aya kadar gecikebilir, bazen de ilacın etkisinin bitmesinden hemen sonra yumurtlama olur, bu ilaçlar asla kısırlığa neden olmazlar.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...


Yayın tarihi: 26.01.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
14975
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.