Uzmanlar

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuzun Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz Op.Dr. Kağan Kocatepe hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor. Soruların cevaplarını almanız için tek yapmanız gereken bize yazmanız. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Güncellenme tarihi:
İlk adet gördüğüm zamandan beri adet dönemlerim düzene girmedi. Şu an 22 yaşındayım. 4 aydır adet görmüyorum. Sizce ne yapmalıyım?

Normal şartlarda ilk adet görüldükten sonraki iki sene sonunda adetlerin düzene girmesi beklenir. Sizin durumunuzda olan her kadının, özellikle de adet gecikmesi olan tüm kadınların mutlaka jinekolojik değerlendirmeden geçmesi gerekir. Detaylı bir ultrasonografi incelemesi ve bazı hormonal tetkiklerle sorununuza isim koyulacak ve tedavi verilecektir.

20 yaşındayım. Hormon tedavisi nedeniyle jinekoloğum ve cilt doktorum tarafından 'diane 35 denilen bir doğum kontrol hapı 9 ay için tavsiye edildi. İlaç kullanımı bittikten sonra gözümde ağır bir rahatsızlık belirdi. Sebebi bulunamadı. Bir senelik kortizon tedavisinden sonra iyileştim fakat birkaç gün önce doktorum bu ilacın görme bozukluğu yaptığını ve akciğere zarar verdiğini söyledi ve ben bu hapı korunma amaçlı kullanmak düşüncesindeydim fakat şu an ne yapacağımı bilmiyorum. Geçirdiğim kötü seneyi bir daha yaşamayı psikolojim kaldırmaz. Mailime cevap verirseniz çok mutlu olurum.

Tüm doğum kontrol haplarının damarlar üzerinde olumsuz yan etkiler oluşturma riski vardır. Ancak benim bilgilerim arasında bu ilaçların akciğerlere zarar verdiğini gösteren bir bilgi yok. Gözünüzdeki olay damarsal bir sorundan kaynaklandıysa hiçbir şekilde östrojen içeren bir doğum kontrol yöntemi kullanmamalısınız.

Eşim Epilepsi hastası ve tegretol cr 200'lük ilaç kullanıyor ve 10-15 günlük hamile. Noroloji uzmanına göre ilacın (tegrotol'un) herhangi bir zararı yok siz ne diyorsunuz neler yapabiliriz?

Epilepsisi olan bir kadının gebelikte de bu ilaçları sürdürmesi gerekir. Gebelik 16. haftasına ulaştığında detaylı bir ultrasonografiyle bebek gözden geçirilmeli ve aynı ultrasonografi 22-23. haftada bebeğin kalbini incelemek açısından tekrarlanmalıdır. Epilepsi ilacı kullanan çoğu bebeklerini sağlıklı bir şekilde dünyaya getirmektedir.

Yaklaşık 2,5 senelik evliyim ve 2,5 senedir doğum kontrol hapı kullanmaktayım. Size sorum doğum kontrol hapı ileride hamile kalmamı engeller mi? Teşekkürler

Doğum kontrol haplarının genital sistemde kalıcı hasar bırakması mümkün değildir. İçiniz rahat olsun.

Yaşım 34. 2 yıllık evliyim ve doğum kontrol hapı kullanıyorum(Ginera). Hiç ara vermedim. Bünyemin dinlenmesi için bir ay ara vermem gerekiyor mu? Doğum kontrol hapı ne kadar süreyle kullanılır?

Doğum kontrol hapları kullanımı için bir engel söz konusu olmadığı sürece menopoza kadar bile rahatlıkla kullanılabilir. Bu konuda sizi değerlendiren doktorla irtibat halinde olmalı ve sigara içiyorsanız 35 yaşından sonra bu ilaçları kullanmamalısınız. Hap kullanımı esnasında rahimi dinlendirme gerekliliği çok eskilerde kalan ve anlamsız olduğu kanıtlanmış bir uygulamadır.

Doktor bey cinsel ilişkiden sonra kan gelmesi sakıncalı bir durum mu? Beş yıldır spral kullanıyorum. Bu durum adetim bittikten bir hafta sonra oldu, spralden kaynaklanıyorsa tehlikesi var mı?

İlişki sonrası kanama rahim ağzında bir soruna işaret edebileceğinden kısa sürede doktora başvurmalı ve smear testini mutlaka yaptırmalısınız.

Merhaba, ben 25 yasinda ve evliyim, benim sorunum adetimin az olmasi ve üç gün gibi kısa bir sürede bitmesi sizce bu normal mi? Tesekurler

Adetler düzenli olduğu sürece ve adet kanamasındaki azalma bir kürtajdan sonra olmadıysa endişelenmenize gerek yoktur.

Ben 27 yaşında ve iki senelik evliyim. Çok sık mantar oluyorum. Doktora gidiyorum, ilaç kullanıyorum geçiyor. Fakat aradan iki hafta falan geçiyor, mantar tekrarlıyor. Kalabalık bir işyerinde çalışıyorum. Acaba bulaşma gibi bir durum oluyor olabilir mi? Tekrarlamaması için neler yapabilirim,nasıl önüne geçebilirim? İlginize şimdiden teşekkür ederim

Tekrarlayıcı mantar enfeksiyonlarının en önemli nedenlerinden biri gereksiz yere mantar ilacı kullanılmasıdır. Her kaşıntı mantar değildir ancak maalesef her kaşıntıda mantar ilacı kullanılmakta ve bu da normalde hiçbir sorun çıkarmadan yaşayan mantarların direnç ve güç kazanmasına neden olmaktadır.

Merhaba. Doğum kontrol yöntemleri ve doğum kontrol haplarının kullanımının ne kadar önleyici olduğu konusunda endişeleniyorum.(Bu yöntemi daha önce hiç denemedim)Sizden bilgi almam mümkün mü?

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıklarında çok nadiren gebelik oluşur. Şu anda dünya üzerinde var olan yöntemler arasında en etkili yöntem haplardır.

Benim sorum girilen bir ön sevişme sonrasında bayanın hamile kalma ihtimali varmıdır. Yaklaşık 15 gündür adet geçikmesi yaşıyorum ve sevişme dönemim adetten çıktığımın 1.ci günüydü sizin sayfanızda okudum bir sevişme esnasında erkeğin penisinden gelen ilk sıvı bile kadını hamile bırakabiliyormuş. Bunun olasılığı gerçekten var mı? Bu konuda bana yardımcı olursanınız sevinirim.

Sorunuzun cevabını kendiniz vermiş bulunmaktasınız. Bu doğru bir bilgi ancak bu sıvıdaki spermler sayıca az olduklarından gebelik oluşma ihtimali oldukça düşüktür.

Genital bölgemde oluşan kondilomlar genel anestezi altında yakıldı. Bu parçaların patalojiye gönderilmesi gerekli midir? Kanser riski ve hastalığın tekrarlama riski nedir?

Kondilomlar yakıldığında zaten patolojik inceleme yapılamaz. Eğer smear testiniz normalse endişelenmenize gerek yoktur.

Öncelikle bu sitede bizlere yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. 31 yaşındayım..2,5 yaşında bir kızım var... Yaklaşık 15 ay kadar önce emzirmeyi kestim... Fakat hala bazen göğüs uçlarımda hafif sızlanma duyuyorum, biraz dokunduğum zaman da aynı süte benzer bir sıvı geliyor az miktarda da olsa...Bu sıvı dışarı çıkınca sızlanma geçiyor... Bu normal midir? Yoksa bir doktora gözüküp tahlil yaptırmam gerekiyor mu? Şimdiden teşekkürler..

Emzirmeyi kesmenizin üzerinden uzun zaman geçmiş olması nedeniyle bir muayene ve prolaktin hormonu ölçümü için doktora başvurmalısınız.

Merhaba, benim 4 aylık bir bebeğim var. Yaklaşık iki ay önce ilk kez spiral takdırdım. Yalnız takdırdığım günden itibaren akıntım koyu kıvamlı ve koyu renk hiç bitmedi. Doktorum ilk adetime kadar bu durumun normal olduğunu söyledi ama ben zaman zaman kısa kanamalar yaşıyorum ve bunun adet kanaması mi değil mi olduğunu anlamıyorum bile. Bu düzensizlik çok ve akıntı çok can sıkıcı doğrusu. Spirali çıkarttırmayı bile düşünüyorum. Bu şikayetler normal mi?

Bu şikayetler bir enfeksiyona işaret ediyor. Antibiyotik tedavisine rağmen sorun devam ederse spiralin çıkarılması gerekebilir.

Merhaba, ben 28 yaşında ve 26 haftalık hamileyim. Benim bebeğin gelişimi ile bir sorum olacak. Doktorun yapmıs olduğu ölçümlerde bebeğin baş ölçümleri 24 haftalık olarak bulunuyor. Sizce bu normal mi? Yoksa herhangi bir riski var mı? Beni bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.


Genel olarak söylemek gerekirse ultrason ölçümleri ile bebeğin gerçek haftası arasında iki haftaya kadar fark olabilir. Bebeğin diğer yapıları normalse endişelenecek bir durum görmüyorum.

Ben 23 yaşındayım ve nişanlımla ilişkiye girdim. Prezarvatifle korunma olduğu halde prediktörle yapılan testte hamile cıkıyorum. Test doğru olabilir mi?

İdrar testleri negatif çıktığında yanılma payları yüksektir ancak pozitif çıktığında yanılma ihtimalleri oldukça düşüktür. Prezervatifin %100 koruyuculuğu yoktor bu nedenle kısa zamanda doktora başvurmalısınız.

52 yaşındayım, altı ay önce menepoza girdim. Ateş basıyor,uykusuzluk problemim var. İlaç kullanmıyorum. Ne yapmalıyım?

Şikayetlerinizin geçmesi için östrojen içerikli ilaçlar kullanmalısınız. Ancak bu ilaçlar bir maueyene ve bazı tetkikler sonrası başlanabileceğinden doktora başvurmalısınız.

23 yaşındayım. İlişki sırasında geri çekme bir korunma yöntemi midir? Eğer bir korunma yöntemi ise güvenilirliği nedir? Cevabınız icin şimdiden teşekkürler...

Geri çekme güvenilirliği çok düşük ancak çık sık kullanılan bir korunma yöntemidir ve günümüzdeki modern korunma yöntemleri ile kıyaslandığında korunma yöntemi olarak görmek bile hatalı olabilir.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...

Yayın tarihi: 10.10.2003
« tüm yazıları
Soru Sor
6109
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.