Uzmanlar

Jinekoloğumuz'un Hamilelik Hakkında Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz'un Hamilelik Hakkında Yeni Yanıtları

Jinekoloğumuz Dr. Sedat Karaosmanoğlu sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor. Hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruların yanıtlarını almak için bizlere yazmanız yeterli. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Soru 1:
Sayın doktor.Ben 2 aylık hamileyim ilk hamileliğim düşükle sonuçlandı.Gerekli tahiller yapıldıktan sonra 3 ay sonra tekrar hamile kaldım .25 yaşındayım sormak istediğim tekrar aynı sorunla karşılaşabilir miyim? Teşekkürler.
Şevval Bal


Cevap 1:
Sayın Şevval Bal
Bir düşükten sonra tekrar düşük yapma ihtimaliniz %20. Hiç düşük yapmamış kadınla kıyaslandığında %5 daha yüksek. Dolayısıyla anlamlı bir fark sözkonusu değil. Tedirgin olmayınız. Üç ay sonra gebe kalmış olmanız da problem yaratmaz.

Soru 2:
Kadının kaç haftalık hamile olduğu neye göre hesaplanıyor? Hamile kaldığı güne göre mi, son adetinin ilk gününe göre mi?
Deniz Yurttaş


Cevap 2:
Sayın Deniz Yurttaş
Hekimlerin gebelik yaşını (süresini) belirtmek için kullandıkları terminolojide her zaman son adetin ilk günü esas alınmaktadır.

Soru 3:
Jinekoloğum, bir kontrol sonrasında kendim için en uygun doğum kontrol yöntemini sorduğumda doğum kontrol hapı olduğunu söyledi. İsim olarak da Myralon'u önerdi. Fakat ben henüz bu ilacı kullanmadım ve ne tip yan etkiler yapacağını da kestiremiyorum.Bunun yerine aylık depo preparatların kullanımı hakkında ne söyleyebilirsiniz? Bu doğum kontrol haplarının dezavantajları neler olabilir? Şimdiden teşekkürler.
Çağla


Cevap 3:
Sayın Çağla Hanım
Yaşınızı ve kaç kere doğum yaptığınızı bilmiyorum. Myralon piyasada bulunan yeni jenerasyon doğum kontrol haplarındandır. Düşük dozlu olduğu için iyi bir seçimdir. Doğum kontrol haplarında bulantı, kilo artışı, gerginlik, başağrısı gibi yan etkiler görülebilir. Aylık depo preparatlar da içindeki hormon, etki mekanizması ve yan etkiler olarak doğum kontrol haplarına benzer ancak aylık depo preperatlarında ara kanaması ve adetlerde gecikme gibi yan etkilere daha sık rastlanır.

Soru 4:
Henüz dün hamile olduğumu öğrendim. Bu bebeğe henüz hazırlıklı olmadığımı
düşünüyorum. Büyük olasılıkla aldıracağım. Ancak merak ettigim konu, ilk bebeğimi aldırırsam daha ileriki zamanlarda bu benim tekrar hamile kalabilmem için bir problem yaratır mı? Bir de, adetimin bitiminden bir gün sonrasındaki cinsel birleşmeden hamile kalabilme olasılığı doğabilir mi?
Şimdiden cevaplarınız için teşekkür ederim.
Pınar


Cevap 4:
Pınar Hanım

Sadece ilk gebelikte değil, her kürtajda komplikasyon gelişme ihtimali vardır. Ancak kürtaj düzgün koşullarda yapılırsa; rahim delinmez, parça kalmaz, enfeksiyon gelişmezse tekrar gebe kalmada sorun olmaz. İkinci sorunuza gelince, adet bitiminden birgün sonraki cinsel birleşmede hamile kalma ihtimaliniz yüksek değildir.

Soru 5:
2 yıllık evliyim, bu ay bebek yapma kararı aldık, regl olunan gün itibariyle 9-14-17. günler yani yumurtlama dönemlerinde birliktelik gerçekleşti.Ama sanırım regl olacağım.
1. Regl olma ağrılarım olduğu halde hamile olabilir miyim? Henüz gerçekleşmedi de...
2. Hamile kalmak için tavsiye edebileceklerinizi öğrenebilir miyim? Bu arada yaşım 28.
Şimdiden teşekkürler.
Melahat


Cevap 5:
Sayın Melahat Hanım
Karında ve kasıkta regl gibi ağrıların olması gebe olmadığınız anlamına gelmez. Gebelik gerçekleşmiş olduğunda da sanki adet olacakmış gibi ağrılar olabilir.
Hamilelik şansını artırmak için cinsel ilişkiyi, son adetin tarihine göre 12. ve 18. günler arasında planlamak uygun olacaktır.


Dr. Sedat Karaosmanoğlu
Tel: 0216 349 4881
Yayın tarihi: 10.06.2002
« tüm yazıları
Soru Sor
1823
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.