Uzmanlar

Jinekoloğumuzla başbaşa

Jinekoloğumuzla başbaşa

Doktorumuz Kağan Kocatepe sizden gelen soruları cevaplıyor...

Merhaba ben 29 yaşında evliyim bir kızım var 5 yaşında ve doğumdan sonra karnımda bir ağrı kaldı ve doğumdan sonra kilolarımı da veremedim ben hastalığımdan kaynaklandığını düşünüyorum ama doktor bağırsaklarımda bir sorun olduğunu söyledi ve ben endoskopide çekildim birşey çıkmadı aslında ben miyomdan şüpheleniyorum ama doktorlar birşey bulamadığı için ben de bilmiyorum acaba nedir?

Miyom ultrasonografi ile kesin tanısı konabilen bir hastalıktır ve genellikle yanılmaz. Eğer yapılmadıysa bir jinekolojik usg yaptırarak durumu açıklığa kavuşturabilirsiniz.

Jinekologa gidildiğinde muayene sırasında en son ne zaman ilişkiye girildiği belli olur mu?

Hayır belli olmaz...

Doğum kontrol hapını bırakalı 6 ay oldu bebeğim olmuyor. Tedirginim, ilacın kısırlık yapabileceğini söylüyorlar doğru mu?

Doğum kontrol hapları kesinlikle kısırlık yapmazlar, aslında 6 aylık süre çok fazla değil. Kendinizde bir sorundan şüphelenmek için bir sene beklemelisiniz.

Benim sorunum düzensiz adet oluyorum iki aydan beri iki gün aralıklarla ayda iki defa adet oluyorum ve normalinden daha (pıhtılaşmış ) oluyor. Bu konuda bana yardımcı olmanızı istiyorum şimdiden teşekkürler.

Böyle bir durumda muhtemel sorun bir hormonal dengesizlik olabileceği gibi enfeksiyon da olabilir. Mutlaka jinekolojik muayeneden geçmelisiniz.

24 yaşında 2 yıllık evliyim 6 ay önce çift rahmim olması nedeniyle 25 haftalık bebeğimi kaybettim doktorum rahimin kalp şeklinde olduğunu ve kanal filmi gerektiğini söyledi. Bebek doğmadan önce rahime atılan dikişin bebeği koruma olasılığı nedir ikinci bebeğimi sağlıklı nasıl dünyaya getirebilirim? Teşekkürler!

Durumunuzu öncelikle bir ilaçlı rahim filmi (histerosalpingografi) açıklığa kavuşturmalısınız. Kalp şeklinde rahim gerçekten de erken doğuma neden olabilir ve bir operasyonla bu durumun düzeltilmesi tümüyle mümkündür.

Cinsel bölgemde kaşıntı ve ilişki esnasında eşime bulaşan beyaz beyaz parçacıklar var bu beni çok rahatsız ediyor ilişkiden soğutuyor nasıl kurtulabilirim?

Bahsettiğiniz mantar enfeksiyonuna uyuyor, muayene olmalı kendinize uygun ilacı doktor tavsiyesine göre kullanmalısınız.

3 senelik evliyim bir doğum yaptım, 1) ilişki sırasında kuruluk ve bazen acı hissediyorum 2) genelde şeffaf renkte ve kanlı akıntım oluyor, kasıklarımda şişlik son zamanlarda da hafif sancı hissediyorum doğumamı bevliyeyemi gitmeliyim neden kaynaklanıyor olabilir bunlar kanser belirtisi olabilir mi? Teşekkürler

Bahsettikleriniz kansere pek uymuyor. Öncelikle bir jinekologa başvurmalısınız.

22 yaşındayım ve bir hafta önce düşük yaptım. Önceki dönemlerde adetim düzenli olarak geliyordu. Psikolojik olarak iyi durumdayım acaba fizyolojik olarak hamilelik için ne zaman hazır olabilirim? (kısa süre içersinde)Teşekkürler.

Düşük sonrasında özel bir bekleme periyodu yoktur. Eğer tek bir düşük yaptıysanız tetkik yapılmasına da gerek yok. Kendinizi psikolojik olarak hazır hissettiğinzide gebe kalabilirsiniz.

Merhaba doktor bey! Hiçbir şüpheye mahal vermemek açısından hamilelik testi yaptırdım, adet kanamalarımda bir sorun yok ve kanamamdan yaklaşık 10 gün sonra yaptırdım ve reglilerimi ayda bir görmekteyim. Testin sonucu 3.8 çıktı bunun risk derecesı nedir oğrenebilir miyim?

Beta HCG değeri 10'un altında olduğu zaman gebelik yok anlamına gelmektedir.

Merhaba Kağan bey, doğum kontrol hapını ilk defa kullanacağım reglimin 1. gününden itibaren başlayacağım size de danışmak istedim sizce uygun mudur?

Doğum kontrol haplarının (doktor kontrolunden mutlaka geçilmiş olmalı) ilk kutusu adet kanamasının birinci günü başlanır, diğer kutulara ise birer haftalık ara verilerek devam edilir.

Vajinamdan sürekli bir koku geliyor. Banyo yapıyorum, çamaşırımı değiştiriyorum ama yine aynı koku gelmeye devam ediyor. Ne yapmalıyım?

Öncelikle enfeksiyon ihtimaline karşı muayene olmalı, doktorun önerisine göre hareket etmelisiniz.

1,5 yıllık evliyim. Mesigyna adlı aylık iğneden vuruluyorum.acaba bu ilaç orgazm problemi yaşatır mı?

Mesigyna içinde östrojen hormonu da içerdiğinden normal şartlarda böyle bir sorun yaşamanızı beklemeyiz. Geçici bir durum olabilir.

Merhaba ben 26 yaşındayım evliyim. Hiç doğum yapmadım Eşimle çocuk istiyoruz ancak benim rahmimde bir bölme var ve rahmim büyük. Doktorum doğum yapmış birinin rahmine sahipsin dedi. Hamile kaldığım taktirde düşük yapma olasılığımın olduğunu ancak yapmama olasılığımında olduğunu söyledi. Bir kere deneneyip düşük yaptığım taktirde ameliyat olmam gerektiğini söyledi. Ancak ben her kadın gibi düşük yapmak istemiyorum . Bu konuda bana yardımcı olursanız sevinirim. Rahimdeki birkaç mm'lik bölme artı rahmin büyük olması hamileliği ne derece olumsuz etkiler?

Rahimin büyük olması pek sorun yaratmaz, ancak septum yani "perde" tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Bence de en mantıklısı öncelikle bir deneme yapmak, zira ameliyat histeroskopi adı verilen bir aletle yapılıyor ve riskleri çok fazla değil, ancak septumu olan kadınların büyük kısmı sağlıklı bebekler doğurabildiklerinden bir deneme yapmaya değer.

1,5 aydır yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum.hap kullanırken ek olarak prezervatif kullanmaya gerek var mı? Hap ilk gününden itibaren koruyucu olur mu ve ne kadar koruyucu olur?

Doğum kontrol hapları o ay düzenli kullanılacağı varsayılırsa ilk haptan itibaren korumaya başlarlar ve cinsel yolla bulaşan hastalık kapma riskiniz yoksa ekstradan prezervatif kullanmanıza gerek yok.

Kızlık zarı kaç cm içerde bunu bana iletirseniz sevinirim

Kızlık zarı vajina girişinin yaklaşık 2 santimetre içerisindedir.

Merhaba Doktor Bey ; 1 yıllık evliyim evlendikten 3 ay kadar sonra genel kontrol için Aile planlama uzmanına gittim . 38-40 kadar değer ölçümü ile smear testi yapıldı. Değer ölçümlerim normal çıktı fakat smear testi sonucu "kronik servisit" çıktı. Doktorla görüştüğümde bunun kronikleşmiş iltihap olduğunu söyledi, zaman zaman akıntılarımda oluyor ama bunun normal olduğunu biliyorum. şimdi bebek sahibi olmayı düşünüyoruz. Acaba kronik servisit çıkmasının bebek oluşumuna etkisi var mıdır? Tedavim nasıl olur ya da çok gerekli midir? Bu rahatsızlığın tedavisini yaptırdıktan sonra mı hamile kalmalıyım. Yoksa fazla tesiri yok mudur? İlginize teşekkürler...

Kronik servisit çok sık görülen bir durumdur ve genellikle gebe kalmaya engel bir durum değildir.

Hamile olduğumu düşündüğüm için idrar testi yaptırdım. Ancak sonuç negatif çıktı. Henüz adet gecikmem olmadı. Eğer hamile kalmışsam, (idrar testini adetten 2 hafta önce yaptım ) adet günümü mü beklemeliyim. Bir de kendimde değişmler farkediyorum. Mesela; karnım oldukça şişti. Nabzımda çift atıyor gibi bir his var. Ayrıca karnımda seyirmeye benzer ve sanki başka bir kalp atışı var gibi hissediyorum. Sizce hamile olma şansım ne? Ne zaman ultrasonda veya idrar testinde görülebilir?

İdrar testleri kan testi kadar hassas değildir ve ancak adet geciktikten sonra sonuç verebilirler, buna karşın kanda beta HCG testi beklenen adete bir hafta kaladan itibaren sonuç verebilir.
Yayın tarihi: 26.11.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
16251
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.