Uzmanlar

Jinekolog Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu

Jinekolog Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu

Jinekolog Operatör Dr. Sedat Karaosmanoğlu kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Planlı gebelik öncesi iki ay folik asit aldım. Şu an 6 haftalık gebeyim.Hamile olduğumu öğrendikten sonra doktor ilk muayenemde folik asit alınımını bırakmamı söyledi. Folik Asit hakkında iki görüş hakim, bunun sebeplerini pozitif ve negatif yönleriyle öğrenebilir miyim? Teşekkür ederim.
Nedime Sarıoğlu


Sayın Nedime Sarıoğlu,
Daha önce nöral tüp defekti dediğimiz sinir sistemi problemi olan bir bebek doğurmadı iseniz gebeliğin planladığı dönemde folik asit başlamanıza gerek yoktur. Tam tersi, folik asit kan yapım elemanı olduğu için ilerleyen gebelik haftalarında verilmesinde gerek vardır.

Ben 21 yaşında, 4 aylık evliyim. Ne eşim ne de ben korunmadık ve hamile kalmadım. Şüphelenmem için erken mi? Bir de böbreğimden kum döküyorum. Ama hamile kalmak istediğim için ilaçlarımı içmedim. Ayrıca geçen ay 5 gün bu ayda 7 gün erken adet gördüm. Karnım çok şişerdi, aşırı sancım olur, iştahım açılırdı. Ama bu ay sanki hastalanmıyacakmışım gibi oldu. Eski sıkıntılarım yok. Sebebi nedir sizce?
Şimdiden teşekkürler
Fatma Kırbaş


Sayın Fatma Kırbaş,
Henüz kaygılanmaya gerek yok. Bebek için sakıncalı olabilecek ilaçları adetin 1. gününe ilk 10-12 gün kullanmanızda hiç bir risk almazsınız. Bahsettiğiniz şikayetlerin hiç birinin önemi yok, sabırlı olunuz.

Merhaba,
Benim yumurtalıklarımda kist tespit edildi ve gerekli tahliller yapıldı. Kanser olmadığı anlasıldı. Doktorum doğum kontrol hapı kullanmamı önerdi. 20 gün sonra kontrole gittiğimde diğer yumurtalığımda da kist tespit edildi ve önceki de biraz daha büyümüştü. Küçük bir operasyonla alabileceğini söyledi doktorum. Öğrenmek istediğim şu; doğum kontrol hapı kisti kontrol altına alıp küçültecek ve giderecek denmişti ama aksine büyüdü ve diğer yumurtalığımda da oluştu bunun sebebini öğrenmek istiyorum. Ben 31 yaşındayım, doğum yapmadım ve 3-4 ay sonra evlenmeyi dolayısıyla da çocuk yapmayı düşünüyorum. Bu hamile kalmama engel olur mu?
Tülay


Tülay Hanım,
Kistlerinizin büyüklüğünü belirtmemişsiniz. Bu çok önemli. Doğum kontrol hapları 'basit kist' dediğimiz yapıları küçültür. Ancak yumurtalıklarda bir çok kist çeşidi vardır. Kistin cinsini anlamk için Vaginal Doppler sonografi ve tumor marker bakılmasında yarar var.

Doktor Bey,
Benim hormonel sorunlarım var. Sorun ciltden sivilce ile basladı. Uzun süre akne tedavisi gördüm ve azaldı. Bunun üzerine bacakların üst kesminde normal olmayan kıllar başladı ve bu hormon tedavisiyle geçecek sanıldı.Verilen hormonları da bünyem kabullenmedi. Tedaviyi bırakmak zorunda kaldım.Gittigim jinekolog yumurtalıkların küçük kıstlerle tamamen kapandığını söyledi, bunu da zayıf olmama bağladı. Benim sorunum sadece vücuttan çıkan hoş olmayan kıllar ve bunlar hormonel. Tedavi yöntemi lazerle bunları yakmak, ama hormonel olarak yapılabilecek başka bir tedavi olabilir mi?Gittigim jinekologlardan biri "Bünye bir hormonu kabullenmezse tedavisi yok" dedi.Diğeri başka ilaç denenebilir gibi öneriyle geldi. Bu sorun bu yumurtalıklar üzerinde bulunan kistlerden kaynaklanabilir mi?
Cevap alabilirsem sevinirim.
Teşekkürler
Aliye


Aliye Hanım,
Bahsettiğiniz tüylenme ve akne problemi ya yumurtalık ya da böbrek üstü bezinin bozukluğundan kaynaklanır. Ayırıcı tanı hormon tetkikleri ile rahatlıkla konabilir. Bu durumun yumurtalıktan kaynaklandığı bilindiğinde ki polikistik yumurtalık olabilir. Kullanılabilecek çok çeşitli ilaçlar mevcuttur.

3 yıllık evliyim. DVT denilen damar hastalığı sebebiyle COMADİN adındaki ilacı kullanılırken hamile kaldım. İlaç nedeniyle bebeğe vereceği tahribat yüzünden bebeği aldırmak zorunda kaldım. Bir yıldır ilaç kullanmıyorum. Ama henüz hamile kalamadım. Bebeği aldırmamdan dolayı bende bir problem olabilir mi? Damar hastası olmam hamilelikte sorun yaratabilir mi? En rahat ne şekilde hangi günlerde hamile kalabilirim. Şimdiden teşekkür ederim.
Sevda Gökmen


Sayın Sevda Gökmen,
Kumarin türevleri (pıhtılaşmayı engelleyen bir grup ilaç) kullanırken gebe kalınırsa bebek için ciddi risk söz konusudur. Gebeliğinizin sonlandırılması isabetli olmuş. Bir yıldır gebe kalmadığınız durumunda kürtajınıza bağlı problem gelişip gelişmediğini histerasal pengografi dediğimiz ilaçlı film çekmek ile anlamak mümkündür. Damar hastalığı olan gebenin gebelikte karşı karşıya olduğu riski normalden yüksekti, gebeliği yakın takip gerektirir. Gebelik şansınız adetin 1. gününe gore 13-17 günler arası en yüksektir.

40'lı yaşlarda yapılacak olan bir doğumun her hangi bir sakıncası olur mu?
Beril


Beril Hanım,
Anne yaşı ilerledikçe bebeğin Mongol (Down sendromu) olma ihtimali yükselir. Bunun için 35 yaş üstü gebeliklerde rutin amniosentezle genetik tetkik yapılır, bu işlemin hem maliyeti hem de 1/200 düşük risk vardır. Yine annede yüksek tansiyon ve bibrek hastalığı riski yaşla artar. Gebelik bir permatolog (yüksek riskli gebeliklerde uzmanlaşmış kadındoğumcu) tarafından takip edilmelidir.

Sayın Dr.Sedat Bey,
Ben 32 yaşındayım. İlk doğumumu 10 sene önce yaptım. Şu anda 1 aylık hamileyim. Kaşıntı ve yanma nedeniyle doktoruma gittiğimde hamileliğimden dolayı mantar olduğumu söylediler ve bir pomat verdiler. Pomadı en fazla 2 gün kullanmamı tavsiye ettiler. Pomadı kullanmama rağmen bir değişiklik olmadı? Tekrar kullanıp kullanmamam konusunda ve bebeğime zararının olup olmayacağı konusunda beni aydınlatırsanız çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler
Yağmur


Yağmur Hanım,
Doktorunuzun verdiği pomadı tekrar kullanabilirsiniz.
Yayın tarihi: 10.10.2001
« tüm yazıları
Soru Sor
8473
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.