Uzmanlar

Jinekolog Kağan Kocatepe'nin bu haftaki yanıtları

Jinekolog Kağan Kocatepe'nin bu haftaki yanıtları

Jinekoloğumuz Op.Dr. Kağan Kocatepe hamilelik, doğum kontrolü, jinekolojik enfeksiyonlar ve daha birçok konuda merak ettiğiniz soruları yanıtlıyor. Soruların cevaplarını almanız için tek yapmanız gereken bize yazmanız. İşte bu haftanın merak edilen soruları ve cevapları.

Soru: Eşim iki aylık hamile. Evimizde bilgisayarımız var. Ben işim dolayısıyla sürekli bilgisayar kullanıyorum. Duyumlarımıza göre hamile bayanları bilgisayardan çıkan ışınlar etkiliyormuş. Bebeğin sakat olma gibi bir ihtimali var mı? İlginize teşekkürler

Yanıt: Günümüzde evlerimizde ve işyerlerimizde kullandığımız bilgisayarların bebeğe zararlı olabilecek X ışınları ve diğer iyonize edici (dokuya zarar verici) ışınlar yaymadığı bilinmektedir. Ekstra bir önlem olarak ekran filtresi taktırabilirsiniz.

Soru: Merhaba, doğum kontrol haplarını 2 yıldan fazla kullanmak hamileliği olumsuz yönde etkiler mi? Ben 6 aydır Myralon kullanıyorum ve ortalama 2 yıl kadar bebek düsünmüyorum.

Yanıt: Doğum kontrol hapları dünyada yaklaşık 42 yıldır kullanılmaktadır ve hormonları ve gebe kalabilirliği olumsuz yönde etkileyebilecek bir soruna yol açmadıkları bilinmektedir.


Soru: Merhaba. Ben 26 yaşındayım. Regl dönemlerım cok güzenli fakat ilk regl olmaya basladığım gunden bu zamana kadar her ay dayanılamıyacak kadar sancı çekiyorum. Kasıklarımda regl öncesı bezeler cıkıyor. Daha once doktora gittim fakat rahmimin çok sağlıklı olduğunu ve her şeyin yolunda olduğunu söyledi. Çektiğim bu sancıların bir nedenı ve kurtulma yolu var mıdır? Teşekkür ederim.

Yanıt: Adet kanamasının bu denli sancılı olmasına tıpta "dismenore" adı verilir ve genellikle yaşın ilerlemesi veya doğum yapmakla birlikte bu ağrılar azalma ve hatta tümüyle geçme eğilimindedir. Sancılar başka bir soruna bağlı olmadığına göre ağrı kesici veya daha ideali doğum kontrol haplarıyla bu ağrılar kontrol altına alınabilir.

Soru: Merhaba ben 26 yaşındayım, cinsel ilişkimde kuruluk yaşıyorum, bu da canımı yakıyor. Bunu belli dönemlerde daha sık yaşıyorum. Mesela adet sonrası normal midir? Doktora gittiğimde bunun tampondan ya da prezervatiften kaynaklabileceğini söyledi. Bu normal midir?

Yanıt: Erkeklerdeki ereksiyonun karşılığı kadında genital bölgede cinsel istekle birlikte oluşan ıslanmadır. Kuruluk yaşadığınıza göre önsevişme döneminizi biraz daha uzun tutmak faydalı olabilir. Bu amaçla kullanıma uygun kayganlaştırıcı jellerden de fayda görebilirsiniz.

Soru: Merhaba ben 22 yaşındayım geçtiğimiz yaz bir over kist ameliyatı oldum ve sol yumurtalığım alındı bekarım ilerde çocuk olmaması gibi bir sorun yaşar mıyım merak ediyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Yanıt: Her kadında iki adet yumurtalık dokusu bulunur ve bir yumurtalığını ameliyatla kaybetmiş olanlarda başka bir gebe kalamama sorunu olmadığı sürece gebelik oluşması tümüyle mümkündür.


Soru: 25 yaşındayım. 1,5 yaşında bir oğlum var. Gebelikten önce ve sonra eşim korundu. Artık ben korunmak istiyorum. Bunun için deri altına yerleştirilen şeritler olduğunu biliyorum. Bu yöntemle ilgili bilgi verebilir misiniz? Ayrıca bu yöntemin bana uygun olup olmadığını nasıl öğrenebilirim?

Yanıt: Kolaltı çubukları yüksek doz progesteron hormonu içerirler ve oldukça etkin bir korunma sağlarlar. Bu yöntemde ciddi bir yan etki oluşmamakla birlikte progesteron dozunun mecburen yüksek dozda olması nedeniyle adet görememe, lekelenme tarzında kanama veya sıvı tutulumuna bağlı kilo değişiklikleri gibi sorunlar yaklaşık %20 kadında ortaya çıkar, bu konuda yöntemi uygulayacak doktor size daha ayrıntılı bilgi verecektir.

Soru: Doktor Bey, 25 yaşındayım. 3 aydır doğum kontroliçin Mesigyna iğnesini kullanıyorum. Adet düzensizliği ve vajina da kuruluk olmaya başladı. İleriki zamanlarda doğurganlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir mi? Teşekkürler.

Yanıt: Mesigyna aynen doğum kontrol hapları gibi hem östrojen hem de progesteron içeren bir yöntemdir. Adet kanaması değişiklikleri yaklaşık yüzde 10 kişide ortaya çıkar ve ileriki gebeliklerinizi olumsuz etkilemez. Vajina kuruluğu ise bu ilacın ender görülen bir yan etkisidir ve bu durumda kayganlaştırıcı jellerden faydalanılabilir.

Soru: Merhaba 23 yaşındayım. 3 yıldır Miralon adlı doğum kontrol hapını kullanıyordum, beyaz yoğun bir akıntı sebebiyle bıraktım. Adetlerim düzene girdi fakat, akıntı hala bitmedi, özellikle yumurtlama dönemimde artıyor, ayrıca hafif bir ağrı yapıyor. Hapa kürtaj sonrası doktor tavsiyesiyle başlamıştım. Hamileliğim çift yumurta ikiziydi. Kürtaj ve hap sebebiyle herhangi bir rahatsızlık oluşmuş olabilir mi, yanıtlarsanız çok sevinirim.

Yanıt: Belirttiğiniz şikayetler daha çok bir enfeksiyona işaret ediyor ve hap kullanımı ve kürtaj ile ilgili olduğunu düşünmüyorum.

Soru: Merhaba 27 yaşında 18 aylık evli bir bayanım tam 12 aydır çocuk sahibi olmak için uğraştık. 2 defa aşılama yaptırdık ama sonuç alamadık. Bu ay hamile olduğumu öğrendim. Dün doktora gittim 5 hafta 2 günlük gebelik varmış fakat benim sorum size şu olacak kasık ve yumurta bölgeme aniden bir adet sancısına benzeyen bir anlık bir ağrı giriyor sizce bu normal midir? Ben düşük olmasından çok korkuyorum. Saygılarımla.

Yanıt: Aniden oluşan ve sonra geçen ağrılar daha çok rahimin büyümesine bağlı ve olağan ağrılardır, düzenli kontrollerinize devam edin.

Soru: Merhaba, ben 8 aylık evliyim ve evlendiğim günden beri doktor tavsiyesi ile Yasmin adlı doğum kontrol hapını kullanıyorum. Şu ana kadar bir sorun yaşamadım ama son ay reglim çok az oldu ve zaman zaman mide bulantısı baş dönmesi gibi şikayetlerim oluyor. İlaçlarımı düzgün bir şekilde kullanmama rağmen hamile olabilir miyim? Bu konuda bilgi verebilirseniz sevinirim. İyi günler.

Yanıt: Doğum kontrol hapı kullanan 1000 kadından ancak birinde bir yılda gebelik oluşur. Doğum kontrol hapları kural olarak adet kanamasını azaltırlar. Emin olmak için bir idrar testi yapın ve adet kanamanızın azalmasının geçici bir durum olduğunu bilin ve endişelenmeyin.

Soru: Merhaba 23 yaşındayım, nişanlıyım. Sol kasığımda oluşan şiddetli ağrıdan dolayı doktora gittim ve doktorum sol yumurtalığın çatlamadığını ve bunun için doğum kontrol hapı kullanmam gerektiğini söyledi. Bu tedaviyle yumurtanın-kistin düşeceğini söyledi. 3 tablet kullanmak üzere Myralon yazdı. 2. paket bitti, tedavi öncesi kontrolde endişe edilecek bişey olmadığını, kistin ilaç yardımıyla düşeceğini söyledi. Fakat kadınları bilirsiniz bir türlü ikna olamıyorum, sanki rahatsızlığım devam edecekmiş gibi geliyor, gerekli desteği alıyorum ama bir türlü ikna olamıyorum, desteğiniz için şimdiden teşekkür ederim.


Yanıt: Çatlamayan foliküller ultrasonografide bir kist izlenimi verirler ve bu nedenle takip gerektirirler. Hap kullanımının bu kistin çatlamasını faydalı olacağı düşüncesiyle bu uygulama sık yapılsa da bu tür çatlamayan foliküllerin yüzde 90'a yakını bir adet sonrasında çatlayarak kaybolurlar.

Soru: Merhaba. 22 yaşındayım. 3 ay sonra evleneceğim. Doğum kontrolü için ne önerirsiniz? Doğum kontrolüne ne zaman başlamalıyım? Şimdiden teşekkürler.

Yanıt: Doğum kontrolü yöntemi belirlenmesi için öncelikle jinekolojik değerlendirmeden geçilmelidir.

Soru: Merhabalar doğum kontrol haplarının kullanım suresı var mıdır? 29 yaşındayım, hiçbir yan etkisi olmadı memnunum fakat, uzun sure kullanımda rısk var mı merak edıyorum, teşekkürler.

Yanıt: Doğum kontrol haplarının kullanım süresini belirleyen yaştır ve sigara kullananların 35 yaşından sonra hap kullanmamalarında fayda vardır. Gebe kalabilirliğin devam etmesini belirleyen temel etken de hap kullanımının süresi değil hap bırakıldığında kadının kaç yaşında olduğudur.

Soru: Hocam benim problemim kısa. Erkek arkadaşımla cinsel ilişkiye girdim ve kızlık zarım yırtıldı... Bunun tekrar diktirildiğini duydum, böyle bir şey varmı?

Yanıt: Evet, dikilebilir, ancak bu işlemi tüm doktorlar yapmaz.

Soru: 2 ay önce doğum kontrol için kolaltı taktırdım o tarihten beri adet göremiyorum herhangi bir sorun yaratır mı öğrenebilirmiyim? Teşekkürler.

Yanıt: Kolaltı çubuklar yüksek doz progesteron içermeleri nedeniyle bazı kadınlarda adet kanamasının azalmasına, adet görememeye veya lekelenmeye neden olabilir, bunun size kalıcı bir zararı olmaz.

Soru: Merhaba, ben 37 yaşındayım. 3 sene önce cerrahi olarak menepoza girdim. Ve o günden bu yana hormon(livial) kullanıyorum. Fakat hem vücudum su tutup aşırı kilo artışı oldu (15 kilo) hem de yavaş yavaş tüylenme başladı. Liviali
bıraksam hem kemik erimesinden korkuyorum hem de ateş basmaları, terlemeler v.b. rahatsızlıklarım oluyor. İyice bunalıma girmeye başladım bana ne tavsiye edersiniz. Cevabınız için teşekkürler.

Yanıt: İlacı değiştirmeniz faydalı olabilir. Ateş basmalarınız belli bir süre geçtikten sonra zaten ortadan kalkacaktır (ilaç kullanmasanız dahi). Bu süre sonunda ise östrojen içermeyen kemik koruyucu ilaçları doktor önerisiyle kullanmaya başlayabilirsiniz.

Soru: 3 aydır hasta olduğum halde bugün test yaptım ve hamile olduğumu öğrendim. Doktora henüz gitmedim doğruluk derecesi ne olabilir?

Yanıt: Testler pozitif çıktığında doğruluk oranı yaklaşık %99'dur.
Yayın tarihi: 18.03.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
7063
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.