Uzmanlar

Jinekolog Kağan Kocatepe sizden gelen soruları cevaplıyor!

Jinekolog Kağan Kocatepe sizden gelen soruları cevaplıyor!

Hamileyken adet görülür mü? Düşükten sonra tekrar gebe kalmak için ne kadar beklemeli? Adet kanaması birden neden kesilir? Tüm sorularınızın cevabı burada.

Hamile olan biri ilaç kullanarak normal adet görür mü?

Bahsettiğiniz sanırım adet söktürücü ilaçlar. Hamilelik başladıktan sonra söktürücü ilaçlarla adet görülmesi mümkün değildir.


Merhaba ben 15 yaşındayım. Geçtiğimiz ramazan öncesine kadar düzensiz de olsa adet görüyordum. Fakat ramazandan itibaren adet hiç olmuyorum stresten olabileceğini düşünüyorum. Doktora da gittim ama bir şey çıkmadı, ne yapmalıyım?

Adet kanamasının ilk görüldüğü yaştan sonra 16 yaşına kadar zaman zaman gecikmeli adetler olması normaldir. Eğer ultrasonografi ve hormon incelemeleriniz normalse endişelenecek bir durum yoktur.


Mol gebelik şüphesiyle kürtaj oldum. Ancak biyopside mol gebelik bulgularına rastlanmadı. Yeni ve sağlıklı bir gebelik için en yakın zaman nedir? Teşekkürler.

Mol gebelik çıkmadığına göre yeni bir gebelik için 2 adet dönemi beklemeniz yeterli olacaktır.


Ben iki aydır Yasmin kullanıyorum. Fakat göğüslerimdeki şişlikler ve acı geçmedi ve sürekli artıyor. Acaba geçer mi yoksa başka bir yöntem mi denemeliyim. İğneler veya kol altı yöntemi aynı yan etkiyi gösterir mi acaba? Teşekkürler.

Doğum kontrol hapı kullananlarda hapın içerdiği hormonlar nedeniyle göğüslerde dolgunluk ve ağrı olması normal kabul edilebilir. İğneler veya kolaltı çubuklar da hormon içerdiklerinden aynı sorunla bu yöntemleri kullandığınızda da karşılaşabilirsiniz...


Merhaba ben 5 yıllık evliyim ilk tüp bebek denememde tuttu ancak 2,5 aylıkken bebek karnımda öldü. Şimdi dondurulmuş embriyolar var temmuz ayında denemek istiyorum ancak yine aynı şeyle karşılaşmaktan korkuyorum, sebebi bilinmediği için. Ne yapmam gerekir hamile kaldıktan sonra? Veya dondurulmuşlarda da aynı şey olur mu? Teşekkür ederim...

2.5 aylık düşük yapan anne adaylarına yeniden gebelik oluşmadan önce bazı tetkiklerin yapılması (kan pıhtılaşma testleri, hormon testleri ve gerekirse rahim filmi) faydalı olabilir. Bu testlerde sorun saptanmazsa aynı durumla tekrar karşılaşma olasılığınız (yaşınız 35 üzerinde değilse) yaklaşık %20'dir. Yaş ilerledikçe düşük yapma olasılığı da artar.


Yayın tarihi: 15.02.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
132529
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.