Uzmanlar

Jinekolog Dr. Sedat Varol

Jinekolog Dr. Sedat Varol

Anka Sağlık Hizmetleri'nden Jinekolog Doktor Sedat Varol, kadın sağlığı ile ilgili tüm sorularınızı yanıtlıyor.

Öncelikle iyi günler dilerim. Ben ilk bebeğini sezeryan ile dünyaya getirmiş olan bir annenin ikinci bebeğini normal doğum olarak yapıp yapamayacağını ve varsa bunun koşullarını öğrenmek istiyorum.
Saygılarımla...
Efsun Eren


Sn. Efsu Eren
İlk doğumunu sezaryen ile yapmış olan kişilerde eski düşünce diğer tüm doğumların da mümkünse sezaryen ile olması yönünde idi. Fakat yapılan çalışmalar sezryen sonrasında normal doğumun çok az bir risk artışı ile mümkün olduğu yönündedir. Son çalışmalar ilk doğumlarını sezryen ile yapan kişilerde 2. doğumun vajinal yoldan gerçekleşme şansının %65 olduğunu göstermektedir. Uterin vüptür denilen rahim yırtılma riski ise %1 dir. Bu yüzden böyle doğumlar tem teşekküllü hastaneler de gerçekleştirilmelidir.

Sayın Varol;
Ben 31 yaşında, 10 yıldır aktif cinsel yaşamı olan bir kadınım. İlk gebeliğimi 4 yıl önce sonlandırdım. İkinci kürtajımı bundan 2 yıl sonra 1999 yılında oldum. 3. kürtajımı ise bu yıl oldum. Genç kızlığımdan beri adet düzensizliği problemim var. En son yaptırdığım smear testinde HPV'ye bağlı değişiklikler bulundu. Rahim ağzında yaram var. Önümüzdeki yıl çocuk sahibi olmak istiyorum. Bu durum kısırlık veya düşüğe yol açabilir mi? HPV sebebiyle oluşan bozukluk çocuk sahibi olmaya engel mi?
Yasemin


Sn. Yasemin Hanım
HPV denilen mikrobun rahim ağzındaki hücrelerde değişiklik yapma ihtimali mevcuttur, ama bu durumun kısırlık ile bir alakası yoktur. Fakat ileri dönemlerde oluşabilecek olumsuz durumların erken tanısı için rahim rahim ağzının yapılacak testlerle düzenli takibi gereklidir.

Doktor Sedat Bey,
Hamilelikte saç boyatmak veya tüy dökücü krem gibi kimyasal maddeler kullanmak zararlı mıdır? Şu an 5 aylık gebeyim eşim Rh- ben ise Rh+ kan
grubuna sahibim. Kan uyuşmazlığı problemi nasil halledilebilir.
Yanıtlarsanız sevinirim.
Gonca


Sn. Gonca Hanım
Tüy dökücü kremler gebelikte rahatlıkla kullanılabilir ama ben şahsen saç boyalarını gebeliğin ilk 5 ayında kullanmaktan kaçınıyorum. Gebelikte kadının Rh (+) erkeğin ise Rh (-) olması halinde kan uyuşmazlığından bahsedilemez.

Merhaba,
Benim vajen bölgemin etrafında 5,6 tane siil şeklite sivilce var. Eşime bulaşmıyor ve çoğalmıyor. Bundan hangi merhemi kullarak kurtulabilirim?
Teşekkürler
Nihal


Sn. Nihal Hanım
Maalesef sivilceleri görmeden ilaç tavsiye etmek mümkün değildir.

Sedat Bey,
23 yaşındayım. 36 haftalık hamileyim ve doğumuma 12 gün kaldı. İkiz bebeklerim olacak. Sezaryenle ameliyat olacağım. Bebeklerime sütümden aynı gün verebilecek miyim? İki bebeğime de sütüm yetecek mi acaba?
Şimdiden teşekkür ediyorum.
Ayse Beyza


Sn. Ayşe Beyza
Bebeklerinize aynı gün süt vermenizde hiç bir sakınca yoktur. Sütünüzünde 2 bebeğe yetip yetmeyeceği ancak doğum sonrasında belli olur.
Yayın tarihi: 23.07.2001
« tüm yazıları
Soru Sor
22307
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.