Uzmanlar

İlk gece

İlk gece

Op.Dr.Kağan Kocatepe; Mahmure kullanıcılarından gelen soruları cevaplamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Merhaba Kağan Bey, 23 yaşındayım ve bakireyim. Erkek arkadaşımla sevişmeye çalıştığımız zaman ben (sanırım psikolojik olarak) kendimi canim acıyacak diye çok kasıyorum ve bir türlü içeri giremiyor. Ama çok az bile giremiyor. Bu bir yılı aşkındır böyle sürüyor. Acaba muyum diye merak ediyorum. Yeterince ıslanıyorum ama yine de olmuyor. Bir de hamile kalmaktan çok korkuyorum, sanırım bu yüzden de kendimi kasıyorum. Prezervatifle çocuk olursa diye çok korkuyorum. Bir de o da bakir olduğundan prezervatife hakim değiliz, yırtılırsa veya çıkarsa diye korkuyorum. Son olarak acaba bu sorun, benim vajinamın darlığından, küçüklüğünden ya da muhtemel bir yapısal bozukluğundan olabilir mi? Çok teşekkürler.

Sizin yaşadığınız sorun bence vajinismusdan ziyade ilk ilişki korkusu. İlk ilişki korkusunu yaratan hem canınızın yanma ihtimali hem de hamile kalma korkusu. İlk ilişkide canınızın az da olsa yanabileceği ihtimalini kabul ederek ilişkiye girdiğiniz zaman kendinizi daha az kasar ve bu acıyı en az yaşarsınız. Genelde ruhsal olarak rahat bir durumdayken salgılanan endorfin (mutluluk hormonu) acı duyma hissinizi büyük oranda giderecektir. Hamile kalma korkunuz için ise doktora başvurarak etkili korunma yöntemleri konusunda bilgilenmelisiniz.

Yasmin kloazmaya ne oranda yol açar, bundan korkuyorum. Yasmin'in prospektüsünde St. John's Wort ile ilgili bir şeyler yazıyor fakat anlamadım açıklar mısınız, ben çayını içiyorum. Cevaplarsanız çok sevinirim...

Bahsettiğiniz hap gebelik maskesine ender de olsa neden olabilir. Bunu önceden anlamanın bir yolu maalesef yok. StJohns Wort adı verilen antidepresan ile birlikte kullanıldığında bu ilaç karaciğer enzimlerinin ilacı daha kolay metabolize etmesine neden olarak hapın koruyucu etkinliğini azaltabilir, bu konuyu doktorunuza danışın

Polikistik over hamile kalmada problem yaratır mı? Böyle bir durumda ne önerirsiniz?

Polikistik over bir yumurtlama bozukluğu durumudur ve gebe kalmayı zorlaştırabilir, ancak çoğu durumda çiftler tedaviye gerek duymadan hamilelik oluşturabilirler. Diğer durumlarda yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar başarıyla kullanılmaktadır.

52 yaşındayım, 5 yıl önce sol göğsümden fibrokistik alındı. Şimdi sağ göğsüm için aynı şikayetten dolayı ameliyat öneriliyor. 3 gündür göğsümde ağrı ve şişme var. Menopoz için bazı ilaçlar kullandım, şu an Agnucaston kullanıyorum. Acaba ilacın kist oluşumunda bir etkisi olabilir mi? Ameliyat olmak da istemiyorum. Ne yapmamı önerirsiniz? Şimdiden teşekkür ederim.

Fibrokistler kanser olma özelliği hemen hemen hiç bulunmayan ancak meme dokusunda ağrıya neden olabilen kitlelerdir. Bitkisel östrojenler kistlerin yarattığı şikayetleri artırabilirler ve bu nedenle dikkatli kullanılmalıdırlar.

İyi günler; yurt dışında yaşıyorum. Kız arkadaşım doktor tavsiyesiyle yaklaşık 6 aydır doğum kontrol hapı kullanıyordu, aynı doktor haplara 1 ay ara vermezse bir daha hamile kalamayabileceğini söylemiş. Şimdi ara verdi, bu arada hamile kalma şansı nedir? Teşekkürler.

Yaklaşık 10 yıldan beri hap kullanan kadınlara "rahmi dinlendirme" önerisinde bulunuyoruz. Böyle bir dinlendirmenin düşük dozlu yani modern haplarda gerekli olmadığı düşünülmektedir. Ayrıca bu ara verilen dönemde hamile kalma riski bulunmaktadır.

Merhaba, ben annem için bir şey sormak istiyorum. Annem 11 sene evvel spiral taktırdı. Fakat ondan sonra hiçbir kontrole ve çıkarmaya gitmedi. Aynı zamanda hiçbir sorunu yok şu an ama biz yine de merak ediyoruz. Sizce ciddi bir tehlike oluşturur mu? Ya da ne zararı vardır? Şimdiden teşekkürler.
Şu anda kullanılan spirallerin en uzun ömürlüsü 5 yıllık. Yani annenizin spirali artık onu korumuyor ve süre arttıkça spiralin rahim içine gömülme riski var. Bu nedenle eğer menopoza girmemişse kanamalı bir dönemde doktora başvurmalı ve aynı seansta spiral yenisiyle değiştirilmelidir.

Ben 27 yaşındayım ve bir çocuk annesiyim. Eşimle geri çekilme yöntemi ile korunduk ve bir yıl sonra hamile kaldım, ama şimdi hamile kalmak istemiyorum ve eşim de prezervatif kullanmıyor. Önerebileceğiniz en iyi hap nedir?

Doğum kontrol hapları doktor muayenesinden sonra kullanılırlar.

Merhaba Kağan Bey, 1 aylık evliyim. Bugüne kadar bize hep söylenen ilişki sırasında biraz ağrı ve kanama olacağı fakat ilk deneyimim olmasına rağmen hiç kanama ve ağrı olmadı. Eşime belli etmesem de çok fazla düşünüyorum. Sizce neden hiç kanama ve ağrı olmamış olabilir. Teşekkürler.

Şanslı (bazen ise şanssız) %1 kadında olduğu gibi sizde de esnek kızlık zarı olduğu için kanama ve ağrınız olmamış olabilir.

Merhaba benim sorum şu: bundan 5 yıl kadar önce ağır bir hastalık geçirdim, kemoterapi ve radyoterapi tedavilerini gördüm. Hastalığım lenf bezleriyle ilgiliydi. İlaçların yan etkisi olarak birçok sorun yaşadım ve hormon tedavisi görüyorum. Şu an evlenmeyi planlıyorum fakat geçmişte olan bu hastalığım ve tedavilerimin çocuk sahibi olmama engel olup olmayacağı konusunda bir bilgiye sahip değilim. Şimdiden çok teşekkürler.

Tedavinin yumurtalıklarınız üzerinde yarattığı etkileri çeşitli testlerle anlamak mümkündür. Bunun için adet kanamasının 3. gününde doktorunuzun önereceği testleri yaptırmalısınız.

Sayın Kağan Kocatepe, sezaryen ameliyatı geçirdim. Ameliyat sırasında kanamam olduğu için fallop tüpün teki alınmak zorunda kalınmış. Yine hamile olabilir miyim? Sezaryen ameliyatında tek fallopta kanama ile ölüm riski olur mu?

Şu anda ölüm riskini atlatmış durumdasınız ancak ameliyat esnasında muhtemelen bu risk vardı ki böyle ekstra bir işlem yapıldı. Tek tüple hamile kalmak mümkündür.

Merhaba ben 23 yaşındayım ve doğum kontrol hapı kullanıyorum. 1yıllık evliyim. Uzun süre kullanmamın hamileliğe bir etkisi var mıdır?

Yapılan çalışmalarda hap kullanım süresiyle ileride gebe kalma arasında direkt bir bağlantı saptanmamış olmakla beraber kullanım süresi içinde yaşın ilerlemesiyle birlikte gebe kalabilirlikte doğal azalma söz konusu olabilir.

Merhaba, vajinamın üst kısmında siğil gibi et benleri var. İlk başta bir taneydi, şimdi 3-4 tane. Ne yaptırmam gerekiyor? Yaktırsam etkili midir? Teşekkürler.

Sorununuz muhtemelen HPV adı verilen genital siğil hastalığı. En kısa zamanda bir jinekologa başvurmalı ve jinekolojik muayeneden geçerek papsmear testi yaptırmalısınız.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 26.01.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
15469
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.