Uzmanlar

İlk gece kanaması

İlk gece kanaması

Op. Dr. Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Ben bir ay sonra evleneceğim ve ilk geceden çok korkuyorum. Kanama ne kadar sürer? Kanamadan sonra ilişkiye devam etmek doğru mudur yoksa ara mı verilmelidir? Düğün günüm adet bitiminin 2. gününe denk geliyor, peki hamile kalma riskim ne olur? Teşekkürler.

Kadın adet döngüsünün her döneminde hamile kalabilir, bu nedenle evlenmeden önce korunma yöntemi için doktora başvurmalısınız. İlk gece kanaması genelde bir gün devam etse de bazen her ilişkide tekrar tekrar kanama olabilir, ara vermek gereksizdir.

Merhaba, yasmin doğum kontrol hapı kullanıyorum. Hap bitiminden iki gün içinde regli oluyorum ancak bu sefer reglimi 4 gün geciktirmek istiyorum. Birlikte geciktirici hap kullanmalı mıyım? Ya da doğum kontrol hapını yeni bir kutu alarak 4-5 gün fazla mı kullanmalıyım?

Merhaba Kağan Bey, ben 28 yaşında nişanlı bir bayanım. Hem polikistik over hastası olduğum için, hem de korunma amaçlı diane 35 kullanıyorum. Haziran ayında evleneceğim ve evleneceğim gün adetimin 3. gününe denk geliyor. Acaba diane 35'e ara vermemek kaydıyla sadece bu duruma mahsus adetimi geciktirsem bir zararı olur mu? Yoksa adetim bitene kadar beklemeli miyim bu özel anı yaşamak için? Saygılarımla.


Doğum kontrol hapı kullanan kadınlar adetlerini geciktirmek istediklerinde hap alımını ara vermeden devam ettirebilirler. Adet görmek istendiğinde ilaç bırakılır ve adet kanaması gerçekleşir.

Adetliyken ilişkiye girildiğinde hamile kalınır mı?

Regli döneminin ilk gününde ilişkiye girildiği taktirde hamile kalma olasılığı var mıdır? Teşekkürler.


Kadın adet kanaması döneminde de (özellikle bir haftadan daha uzun süre adet gören kadınlar) hamile kalabilir. Bunun nedeni spermlerin genital kanalda bir haftaya kadar yaşayabilmeleridir.

5 haftalık hamileyim ve ilk muayenede kesenin hemen yanında myom olduğunu öğrendim. Bu durumda ne yapmamı öneririsiniz?

Gebelik ilerledikçe myomun gebelik kesesinden uzaklaşma ihtimali yüksek, bu nedenle beklemeli ve düzenli olarak kontrollere gitmelisiniz.

Merhaba ağustos ayında laporaskopi ameliyatı ile her iki yumurtalığımdan kist alındı. 3'er ay ara ile 2 sefer zoladex iğne kullandım... 1 aydır da myralon kullanıyorum... Myralon hapının bende ne gibi yan etkileri olabilir? 30 yaşında bekar bir bayanım, kısır kalırım endişesi taşıyorum. Beni aydınlatırsanız memnun olurum.

Myralon bir doğum kontrol hapıdır ve kısırlık oluşturmaz, aksine sizin durumunuzda yani endometriyozis hastalığında nüks gelişmesini engellemesi nedeniyle size faydası olacaktır.

Merhabalar Kağan Bey; 6 ay kadar bir süredir spiral kullanıyorum. Çıkarttırmak istiyorum ancak acı hissedip hissetmeyeceğimi bilmediğim için çok korkuyorum çünkü takılırken epey ağrım olmuştu. Acaba lokal anestesi ile çıkarmak mümkün mü? Saygılarımla.

Spiral çıkartılması takılmasıyla karşılaştırılmayacak kadar kolay bir olaydır ve anestezi gerektirmez.

Kızlık zarı bozulunca kanama oluyorsa adetliyken kızlık zarının bozulduğunu nasıl anlayacağız, lütfen yardım olur musunuz?

Adet kanaması varken kızlık zarının bozulduğunu anlamak zordur ancak muayenede doktor tarafından anlaşılabilir.

İyi günler. Kızım 10,5 yaşında ve bugün regl oldu. Bu yaş normal mi? Reglden sonra boyunun uzaması durur diye halk arasında bir söylenti var. Bu doğru mu? Bundan sonra kendisi ile ilişkilerimizde nelere dikkat etmeliyiz? Şimdiden teşekkürler.

10 yaşından itibaren ilk adetin görülmesi normal olarak kabul edilebilir, kız çocuklarında ilk adet görüldüğü anda erişkin boyunun %95'ine ulaşılmıştır, yani birkaç santimetre daha uzama söz konusu olabilir. İlişkilerinizde dikkat edeceklerinize gelince, bunları sizin ilk adet kanaması esnasında size yapılanların bıraktığı olumlu veya olumsuz etkilere göre belirleyebilirsiniz, sizin kızınız olduğuna göre hissettikleri de sizin ilk kanama esnasında hissettiklerinize son derece benzeyecektir.

Merhaba doktor bey, eczanelerde satılan gebelik testleri adet gecikmesinin 3. gününde güvenli sonuç verir mi?

Testlerin içinde hassasiyet derecesi belirtilmiştir. Şu anda eczanelerde satılan testlerin büyük çoğunluğu üçüncü gebelik gününden itibaren pozitif sonuç verecek kadar hassas olmakla beraber, negatif sonuç güvenilir olmayabilir.

İlişkiye girdikten kaç hafta sonra hamileliğimi anlayabilirim?

En az 20 gün bekleyip test yapmalısınız.

10 aylık bebeğim var ve emziriyorum. Doğum kontrol hapı kullanabilir miyim? Örneğin: Myralon veya yasmin.

Emzirme döneminin 5. ayından itibaren doktor önerisine göre ve mutlaka muayene olduktan sonra haplara başlanabilir.

Sitenize ilk defa girdim, gerçekten çok faydalı ve bugüne kadar bilmediğim şeyler öğrenme fırsatı buldum. Ben 33 yaşındayım, evliyim, daha önce 3 defa kürtaj oldum. Şimdi eşimle bebek istiyoruz ancak korunmadığımız halde olmuyor, acaba kürtajın etkisi olabilir mi? Hamile kalabilir miyim? Şimdiden teşekkürler.

24 yaşındayım, 1 yıllık evliyim ve 6 aydır bebek istiyoruz. Hiçbir ilaç almama rağmen halen her ay düzenli bir şekilde adet görüyorum ama çocuk istiyoruz artık. Ne yapmamız gerekir? Lütfen yardımınızı esirgemeyin. Saygılarımla.


Kürtaja bağlı gebe kalamama son derece ender bir durumdur, gebeliği deneme süreniz en az 12 ay olmalı, bu süre sonunda gebelik oluşmazsa muhtemel nedenlerin araştırılması için doktora başvurmalısınız.

Benim 9 yaşında kızım var. Cinsel bölgesinde tüylenme başladı. Bu normal mi yoksa bir doktora getirmem gerekir mi? Bu konu hakkında beni yönlendirirseniz sevinirim.

Yaş itibarıyla tüylenme başlaması hafifçe erken olmakla beraber doktora başvurmayı gerektirecek bir durum söz konusu değildir.

Ben 35-40 günde bir adet görüyorum. 20 yaşındayım, 7 senedir aynı şekilde adet görüyorum. Bu ciddi bir sorun mudur?

Adet döngüsünün yani bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen sürenin 35 günden daha uzun sürmesi muhtemel bir polikistik over durumu açısından doktor değerlendirmesi gerektiren bir durumdur.

Ben 33 haftalık hamileyim ve haftada bir bira içiyorum. Bebeğe bir zararı olur mu?

Alkol sinir hücrelerini öldüren bir maddedir ve hamilelik döneminde güvenli alt sınır belirlenememiştir. Aldığınız miktar son derece düşük olduğundan bugüne kadar zarar vermiş olma olasılığınız hemen hemen olmamakla beraber bilgiler yetersiz olduğundan doktor olarak bizler "gebelik döneminde alkol alınabilir" diyemiyoruz.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 29.05.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
57611
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.