Uzmanlar

İlk gece kanama olmazsa

İlk gece kanama olmazsa

Op.Dr.Kağan Kocatepe Mahmure kullanıcılarının sorularına cevap veriyor.

Güncellenme tarihi:
Sizin de malumunuzdur ki ergenlik çağından itibaren, bakire olarak evliliğe adım atıldığı zaman ilk gecede ilişki anında kan gelmesi gerektiği söylenir. Hocam ben de bakire olaraktan evliliğe adım attım ama maalesef ilk gecede ilişki esnasında kan gelmedi. Ancak o gecenin ertesi günü sabah kan geldi. Hocam bu normal bir olgu mu? Eşim ve benim kafamızda soru işaretleri oluştu, Bunun bilimsel bir açıklaması var mı? Yumurtalıklarımda 20 kadar kist çıktı. Çocuk yapmamı yüzde 50 azaltacağı söylendi. Doğru mu? Kist ve miyom aynı şey mi?i İyi günler.

İlk gecede kanama olmaması kadınların %1'inde görülen esnek zar ile ilgili. Ertesi günkü kanamanız strese bağlı oluşmuş olabilir. Bahsettiğiniz kistler polikistik over denen yumurtlama bozukluğuyla ilgili. Sizin gebe kalma olasılığınızı düşürebilir ancak kısırlık nedeni değildir. Ayrıca bu hastalığın tanısı ultrason ile konamaz, klinik bulgular (Adet düzensizliği, tüylenme) da önemli. Miyom rahimde, kist yumurtalıkta olan kitlelerdir.

Merhaba ben nişanlıyım ve 2 ay sonra düğünüm olacak ama ben ilk geceden çok korkuyorum ve acımaması için neler yapılabilir? Şimdiden teşekkürler.

İlk gecenin başarılı geçmesi büyük oranda eşinizin size davranışlarına bağlı. Ona korkunuzdan bahsetmeli size yumuşak yaklaşmasını sağlamalısınız.

11 yaşında bir kızım var. Rahminde baskı, basınç olduğunu söylüyor. İdrar tahlili, kültürü ve ultrasonografi çektirdim. Hiçbir şey çıkmadı. Tuvaletini yapıyor ve tekrar yapası geliyor. Bu neden oluyor. Anlamış değilim. Bana bilgi verirseniz çok sevinirim. En azından ne yapabilirim. Neden kaynaklanıyor olabilir? Vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim. Saygılar sunarım.

Bahsettiğiniz şikayetlerin organik bir hastalığa bağlı olması muhtemel görünmüyor, zira yapılması gereken tahlillerin hepsi normal gelmiş. Belki ekstradan bir batın tomografisi yapılabilir, ancak onda da bir şey çıkma ihtimali düşük. Bir çocuk psikiyatrisi uzmanına danışmanız gerekli olabilir.

Adet kanaması olurken adet geciktiren hap kullanarak adetimin kesilmesini sağlamamın ne gibi sakıncaları vardır? Teşekkürler.

Adet kanaması olurken hap kullanmanız kanamanızı tam olarak kesmeyebilir. Geciktiriciler adet kanaması başlamadan birkaç gün önce kullanılırlar.

Ben 2 aylık evliyim. Diana 35 koruma hapını kullanıyorum. Uzun süre bu hapı kullanmam sakıncalı olabilir mi? Maksimum kullanım süresi var mı?

Doğum kontrol hapları usulüne uygun olarak kullanıldığında uzun süre kullanılsalar dahi sorun oluşturma ihtimalleri düşüktür. Meme kanseri riskinde artış genellikle 8 senelik kullanımdan sonra başlar.

Ben overkistik sorunu olan birisiyim. 1 sene Diane35 kullandım fakat adet düzensizlikleri devam etti, aynı şekilde vücutta tüylenmeler de. Bunun üzerine doğum uzmanı tarafından bir şeker ilacı tavsiye edildi, yalnız kullanamadım yan etkilerinden dolayı. Şimdi nasıl bir tedavi şekli uygulanmalı? Bana yardımcı olursanız sevinirim.

Polikistik over hastalığını oluşturan genetik sorun aynı zamanda şeker hastalığına da zemin hazırlayabildiğinden bu iki hastalık beraberce görülebiliyor, bu nedenle de polikistik over tedavisinde metformin içeren şeker ilaçlarından faydalanılabiliyor. Bu ilaçlar özellikle sindirim sistemi üzerine ciddi tahriş edici etkilere sahip bu nedenle rahatsızlık yaratabilirler, ancak vücut bir süre sonra bu yan etkiye alışıyor, doktorun önerdiği ilaçları yeniden denemeniz faydalı olabilir.

Merhaba Kağan Bey, on beş gündür reglim geçiyor, evde test yaptım hamileyim, fakat bu süre içinde sürekli regl olacakmışım gibi sancılarım oluyor hafiften de akıntım var henüz doktora gitmedim bilgilendirirseniz sevinirim. Teşekkürler, iyi çalışmalar.

Hamileliğin ilk günlerinde aynen adet kanaması olacakmış gibi belirtiler ortaya çıkabilir ve çoğu durumda gebelik sağlıklı bir şekilde devam eder, kısa zamanda doktorunuza başvurun.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 03.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
39567
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.