Uzmanlar

İlişkiden sonra canım yanıyor!

İlişkiden sonra canım yanıyor!

Jinekoloğumuz Mahmure kullanıcılarımızın sorularını yanıtlıyor!

Güncellenme tarihi:
Merhaba Kağan Bey. 3 yıllık evliyim. Eşimle beraber olduktan sonra vajinamın içinde yanmalar oluyor. Acaba neden? Ne yapmalıyım sizce?

Yapmanız gereken elbette nedenin ortaya çıkarılabilmesi için muayene olmaktır.

Merhabalar; hormon bozukluğundan dolayı olan kılları doğum kontrol ilaçları döker mi? Yoksa oluşacak yeni kılların oluşumunu mu engeller? Bu konuda bilgi verirseniz sevinirim... İyi çalışmalar...

Doğum kontrol hapları çıkmış olan tüylere etkisizdir, ancak yenilerinin oluşmasını engelleyebilir. Çıkmış olanlar için tek çözüm epilasyondur.

Merhaba Kağan Bey. 26 yaşındayım. Benim hep sarımsı renkli akıntılarım var. Acaba bu akıntılar normal mi?

Bunun cevabını buradan vermem imkansızdır...Tahlil yapılması ve mikroskopla incelenmesi gerekiyor.

Adetliyken ilişkiye girmenin zararı var mı?

Tek eşli cinsel yaşamı olanlarda adet kanamaları varken ilişkiye girmek genelde bir sorun yaratmazken çok eşli yaşamı olanlarda bu bir enfeksiyon nedeni olabilmektedir.

Adetim çok düzensiz, her ay gecikme oluyor. Doktora gittim, düzenleyici verdi, kullandığım sürece sorun yok ama bırakınca gelme zamanı 45 günü buluyor, acaba bebeğim olur mu?

Sizin durumunuz bir yumurtlama bozukluğu hastalığı olan polikistik over olarak tabir edilir. İleride bebek sahibi olmak istediğiniz zaman bu durum bir zor gebe kalma nedeni olsa da bazı ilaçlarla nispeten kolay bir şekilde yumurtlama sağlanabilmektedir.

Merhaba Kağan Bey, ben ilk defa cinsel ilişkiye girdim. Ne kan geldi, ne de acı hissettim, acaba bunu sebebi nedir?

Kızlık zarınız esnek olduğu için bu sorunu yaşamış olabilirsiniz.

7 aylık bir bebeğim var. Bebeğimi emziriyorum. Sezaryenle doğum yaptım. Hiç adet görmedim. İlk adetimi ne zaman görebilirim? Gebelik şüphesi ile idrar testi yaptım, negatif çıktı. Kan testi yaptırmamı önerir misiniz?

İdrar testleri günümüzde oldukça hassas sonuçlar veriyorlar. Bence kan testi yaptırmak yerine bir hafta sonra tekrar idrar testi yapabilirsiniz.

Eşim troid hapı kullanıyor, bununla beraber doğum kontrol hapını kullanabilir mi? Teşekkürler.

Elbette, bu iki ilaç etkileşimde bulunmaz.

Kağan Bey, genital bölgemde idrar yaptığım yer dışarıda, annemin de böyleymiş, acaba normal mi?

Evet, bu ender de olsa görülebilen bir durum. Sizde bedensel veya ruhsal sorun yaratmadığı sürece tedavi gerektiren bir durum değil.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 01.03.2008
« tüm yazıları
Soru Sor
6868
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.