Uzmanlar

Hormon fazlalığı

Hormon fazlalığı

Uzmanımız Dr. Kağan Kocatepe, Mahmure kullanıcılarından gelen soruları cevaplamayı sürdürüyor.

Güncellenme tarihi:
Ben testosteron hormon fazlalığından Diane 35 kullandım. Daha sonra evlendim, Dekort kullandım. Testosteronu hızla düşüren ilaç yok mudur? Çocuk istiyorum.

Çocuk sahibi olmak için testosteron hormonunun düşmesi önemli değil; eğer hormonal dengesizlik yumurtlama bozukluğu yapıyorsa yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlar kullanılmalı, bunlar aynı zamanda testosteron hormonu üretimini de frenleyecektir.

Kağan Bey, 23 yaşındayım, 9 aylık evliyim ve ilişki sonrası zaman zaman ağrı oluyor ve ilk defa kan geldi. Adet düzensizleşti ama bu adetle ilgisi yok kanın; yardımınızı rica ediyorum.

Evlendikten sonraki ilk 12 ayda adetler düzensizleşebiliyor, bu durumda yapılması gereken sabretmek veya eğer düzensizlik rahatsız ediyorsa korunma hapı kullanmak.

4 gün öne kız arkadaşımla ilk cinsel deneyimimizi yaşadık. İlk birleşme esnasında bir miktar kanama oldu ve bu kanama gece biraz daha şiddetlenip kesildi. Ancak aradan 4 gün geçtikten sonra kız arkadaşım çok az da olsa hala vajinasından kan geldiğini söylüyor; bu durum normal midir acaba?

Kızlık zarı bozulduktan sonra olan kanama zaman zaman tekrar başlayabilir, zira yara iyileşmesi sürecinde açılmış kılcal kan damarı uçları tekrar kanayabilir. İki hafta boyunca zaman zaman olan kanamaları normal kabul etmek gerekir.

Diane 35 kullananlar için yaş sınırı var mıdır? Bir de yumurtaları toplanan bir bayanın bu hapı kullanması ilerde yan etki yaratabilir mi? Teşekkürler.

Sigara içen, kilolu olan, kalp damar sorunu olan kadınlar 35 yaşından sona bu ilacı kullanamazlar. Yumurta toplaması olanlarda ekstra bir yan etki görülmez.

4 ay önce doğum yaptım doğumdan sonra hap kullanmaya başladım ama yaklaşık 2 aydır adet görmüyorum. 2 kere gebelik testi yaptım sonuç negatif çıktı. Acaba kullandığım doğum kontrol hapları testi etkiler mi? Teşekkürler.

Hap kullanımı test sonucunu değiştirmez. Sanırım yeni doğum yapmış olmanızla ilgili bir durum söz konusu. İlacı, başlayan doktora durumu iletmelisiniz.

Östrojen ile progestoron hormonlarının görevleri aynı mıdır, farkları nedir?

Östrojen vücutta yumurtalıklardan sürekli olarak salgılanan ve aynı zamanda yağ dokusunda da üretilen bir hormondur. Progesteron ise vücutta yumurtlama sonrasında yumurtalıklardan salgılanan bir hormondur. Östrojen hormonu erkeklerde de bulunur, ancak progesteron yumurtlama sonucu salgılandığından erkeklerde hiç bulunmaz.

İmplanon çıkartıldıktan sonra yeniden yumurtalanmanın başlaması yani hamile kalma riski gün olarak belirli midir? Şu kadar gün sonra yeniden hamilelik riski taşır diye bir koşul var mı?

Bu alet çıkarıldıktan sonra genellikle 3. hafta yumurtlama geri dönebilmekle beraber bazen süre daha uzun olabilir. Kural olarak hemen korunmaya başlamak gerekir.

Merhaba Kağan Bey, ben 21 yaşındayım; hiç adet görmedim. Genetik test ve hormon testi yapıldı, sonuç normal. "Rahim görünmüyor" dedi doktor; çocuğum olmaz mı, ne yapmalıyım?

Rahim olup olmadığının kesin belirlenmesi için laparoskopi ile karın içi organlar gözlenmelidir. İlk yapılması gereken budur.

Doktor bey ben bundan 3 yıl önce 1 ay ara ile 2 kez kürtaj oldum bu benim ileride çocuk sahibi olmamı etkiler mi?

Sağlıklı koşullarda uygun gebelik haftalarında uygun yöntemle yapılan kürtajlar gebe kalmayı olumsuz etkilemezler, ancak kürtaj sayısı arttıkça bu durum değişebilir.

Hamile bir bayan eşiyle ne kadar süre yani kaç ay cinsel ilişkiye girebilirler ve çocuk için sakıncası var mı? Şimdiden teşekkürler.

Gebelikte cinsel yaşam belli özel durumlar hariç (kanama, enfeksiyon, su gelmesi vs.) doğuma kadar devam edebilir.

Yeni evliyim. Eşim adetten kesildikten sonra 5 gün içime boşalıyor bir şey olmaz diye. Hamile kalma riskim var mı? Beni aydınlatırsanız çok sevinirim.

Kadın adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir, bu nedenle sizin uyguladığınız takvim yöntemi risklidir.

Sayın Kocatepe ben Norlevo ilacı kullanımı hakkında bilgi istiyorum; ne kadar süreli kullanmalıyım? Her ilişki sonrası mı, yoksa ayda bir defa mı?

Norlevo ertesi gün hapıdır, korunmasız ilişki sonrası kullanılır, yani uzun süreli bir korunma aracı değildir.

Sol yumurtalığımda 6 cm boyutunda bir kist varmış. Kist rahim arkasında dolaşarak sağ yumurtalığıma doğruymuş. Sizce ameliyatsız küçülmez mi?

Yaşınız genç ise, bir süre daha beklenebilir, ancak 6 santimetrelik kistin kendi kendine küçülme olasılığı biraz düşük, ameliyat söz konusu olabilir.

Op.Dr.Kağan Kocatepe'nin yazılarını okumak için tıklayın.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 10.11.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
16360
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.