Uzmanlar

Hamilelikten nasıl korunurum?

Hamilelikten nasıl korunurum?

Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları cevaplamaya ve sizlere yardımcı olmaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Ben 23 yaşındayım adet düzensizliğim nedeniyle dıane kullandım 2 sene. Bu ilaç kısırlığa ve de kansere yol açar mı? Şu an bıraktığım halde neden adetlerim düzene girmedi? Sizce tedaviye ihtiyacım var mı?

Dinae 35 kısırlığa veya kansere neden olan bir ilaç değildir ve adet düzensizliği olan bayanlarda sık kullanılır. Sizin adet düzensizliğiniz muhtemelen hormonal bir dengesizliğe bağlı, bu nedenle gerekli tetkikleri yaptırmak için doktora başvurmalısınız.

Norlevo ilacının anne sütüne etkisi varmı? Ne zaman geçer?

Norlevo östrojen içermez ve bu nedenle emzirme döneminde kullanılmasında (doktor önerisiyle) bir sakınca bulunmaz.

Ben 36 yaşındayım. 1.5 yıldır ikinci çocuk istiyoruz olmuyor. Adetlerim eskiye göre 2 yıldır akıntısı çok azaldı. 7 gün sürüyor ama çok az sebep bu olabilir mi?

Yaş itibarıyla sorununuzu mutlaka bir doktor kontrolünden geçerek çözmeli ve fazla vakit kaybetmemelisiniz.

İyi günler. Yeni evliyim ve ilk kez doğum kontrol hapı kullanıyorum. İlk kutunun son hapını dün kullandım. 7 günlük ara vermenin ilk günü bugün. Benim öğrenmek istediğim, doğum kontrol haplarını kullanan bir bayanın, son hapı aldıktan sonra ilişkiye girmesi halinde hamile kalma olasılığının olup olmadığıdır. Teşekkür ederim.

2-11 ay diane 35 kullandıktan sonra bırakmıştım ancak iki ay sonra devam etmeye başladım ve iki aydır tekrar düzenli kullanıyorum. İlaç hormon dengesizliği için verilmişti. İlacımın bitmesine 3 gün kala girdiğim ilişkide erkek arkadaşım içime boşaldı. Endişem hamile kalma riskimin olup olmadığı. Teşekkür ederim.


İlacı düzenli olarak kullandıysanız gebe kalma olasılığınız oldukça düşük ve gebelik önleyici etki hapa ara verilen bir haftalık arada da geçerlidir.

Geçen ay regl donemim 5 Şubat'ta bitmişti ve 14 Şubat tarihinde Norlevo kullandım. İlacı kullandıktan 3 gün sonra kanamam oldu. Regl donemim gecikince 2 kere 1 hafta aralıkla hamilelik testi yaptım ve sonuç negatıf çıkmasına rağmen hala regl olamadım sizce neden?

Norlevo adındaki hapı kullandım. Belli 1 süre sonra (1 hafta kadar) az miktarda kan geldi. O günden bu güne (yaklaşık 3 ay) adet görmüyorum. Herhangi 1 kısırlığa yol açma olasılığı varmı ya da bunu başka bir sebebi olabilirmi? Şimdiden teşekkür ederim,iyi çalışmalar...


Bir ertesi gün hapı olan Norlevo kısırlığa yol açmaz, böyle bir özelliği yoktur, adet görememe başka bir nedene bağlı olabilir, muayeneden geçmelisiniz.

Merhaba yine ben! Bir sorunun cevabında doğum kontrol haplarının alındığı ilk günden itibaren koruduklarını, diğer bir cevapta ise bir kutu bittikten sonra koruduklarını yazmışsınız. Hangisi peki? Ben 20 gündür düzenli olarak kullanıyorum! Hamile miyim :(

Doğrusu şu: Haplar o ay içinde düzenli olarak kullanılacakları varsayılırsa ilk tabletten itibaren korurlar.

İyi gunler ilişkiden sonraki gün hamılelik testi ıle hamile olunup olunmadığını anlayabilir miyiz? Nasıl öğrenebiliriz?

Gebelik testleri ilişkiden sonraki gün sonuç vermezler. Eğer o ilişkide gebe kalınacağı varsayılıyorsa ilişkiden en erken 15 gün sonra sonuç vermeye başlarlar. Kan testleri ise daha erken sonuç verebilir.

Merhaba ben bekarım ve 20 yaşındayım.Yaklaşık 4 aydır adet olmuyorum. Doktora gittim ve doktor hormon testi ve ultrason istedi.Hormonlarımın değeri:B-hCG=0.00, LH=27.89, FSH=5.36, PRL-3IS=30.05, hTSH=3.873 ULtrason sonucum="Her iki over normalden büyük olup bilateral 5-6 mm çaplarında anekoik küçük follikül kistleri vardır.Sağ over 42*29mm, sol 39*24 mm dir.(PCO?)" bu sonuçlara göre bana östrojen ve progesteron hormonları içeren bir hap verdi. Şu anda adını hatırlayamayacağım. Acaba benim adetim neden düzensiz? Doktor doğru mu yapmış?Teşekkürler..


Sizin muhtemelen sorununuz sizin yaş grubunuzda yaklaşık %5 bayanda görülen bir yumurtlama sorunu olan polikistik over hastalığı, bu tür durumlarda yapılması gereken adet düzenini sağlamak ve sizde yumurtlama olmadığından eksik olan progesteron hormonunu dışarıdan alınan ilaçlarla telafi etmek şeklinde olmalıdır.Kız arkadaşımla sevişirken vajinasının üstüne boşaldım. Hamile kalma riski var mı?(Kız arkadaşım bakire) teşekkür ederim.

Vajina girişine yakın boşalma olduğunda gebelik oluşma ihtimali son derece düşük olmakla beraber sperm hücreleri hareketli hücreler olduklarından bu riskin sıfır olduğunu söylemek mümkün değildir.

Regl dönemim bayağı bir gecikti. Dipro adında bir ilaç önerdiler. Bu ilaç hakkında bilgi verebilir misiniz?

Dipro halk arasında söktürücü olarak tabir edilen bir ilaçtır. Bu tür ilaçları doktor önerisi olmadan kullanırsanız kendinize yarardan çok zarar verme olasılığınız söz konusu olabilir.

Merhaba Kaan Bey. Önecelikle böyle bir site hazırlayıp bizi aydınlattığınız için size teşekkür ederim. Ben 20 yaşında bir bayanım. Benim sorum; bir bekar bayanın engeç adet gecikme süresi ne zamandır. Ve gecikmesinin sebebi ne olabilir. Acil yanıtlarsanız sevinirim. Şimdiden teşekkürler iyi çalışmalar.....

Cinsel ilişkisi olmayan bir bayanda adet gecikmesinin en muhtemel nedeni ruhsal strestir. Beklenen adet bir hafta geciktiğinde bunu adet gecikmesi olarak tanımlamak doğrudur.

Merhaba daha önce 2 kere sordum ama yanıt alamadım yaklaşık 45 gün önce bebek karnımda öldüğü için suni sancı ile 6 aylık bebeğimi normal şekilde doğum yaptım 5 gün önce kan tahlilleri ve ultrasona girdim herşey normal değerlerde çıktı. Tekrar hemen hamile kalmak istiyorum lütfen beni bilgilendirirmisiniz acelemi ediyorum. Psikolojik olarak kendimi hazır istiyorum. Şimdiden teşekkür ederim.

Normal doğum yaptığınıza göre tüm tetkikleriniz yapıldıktan ve dört ay bekledikten sonra tekrar gebe kalmanızda bir sakınca yok.

Rahmime baktığım zaman önde ufak bir delik var acaba kızlık zarım bozulmuşmudur çünkü mastürbasyon yaparken acaba yırtıldımı? Hiç bi erkekle ilişkiye girmedim.

Dış genital bölgenin yaklaşık bir santimetre içerisinde yer alan kızlık zarı ortası delik bir yapıdır. Zaten böyle bir delik olmasa adet kanaması dışarı akamaz. Masturbasyon yaparken kanamanız olmadıysa bence kızlık zarınız sağlamdır.

Gebeliğin olup olmadığına yönelik yapılan BHCG kan testi için aç karınla kan aldırılmış olması gerekmekte midir? ilginize teşekkürler iyi çalışmalar.


Böyle bir açlık süresi zorunluluğu kanda gebelik testi için söz konusu değildir, herhangi bir zamanda yapılabilir.

Doktor bey, doktora gittim ve bendeki problem E2(estradıol) yuksek olması. Bu neden kaynaklanır? Korkulacak bir şey var mı? LH 8,39 FSH 4,04 TSH 1,54 PROLAKTİN 70,56 s(2,94) E2 32,00 bu konuda bana mail yollarsanız çok sevinirim.

Sizin estradiol seviyeniz yukarıda yazdığınız gibiyse yüksek görünmüyor ama tabii sizin muayenenizi yapan doktorun kanaati daha önemli.

Merhaba benim sorunum adetimin bu ay gecikmesi. 18 yaşındayım ve erkek arkadaşımla cinsel ilişki yaşıyorum. Adetimin son 3 gündür gününü gecirdi. Sancım bir gelip bir gidiyor bu 3 günde. Sizce hamile miyim? Lütfen bana yardımcı olun. Hamile olma olasılıgımda ne yapmalıyım?

Böyle bir soruda tek yanıt gebelik testi yaptırın şeklinde olabilir, sizce başka bir yanıt verilebilir mi?

Spiralle hamile kaldım.Bir yaşında oğlum ve üç yaşında kızım var. Zaman zaman regl düzensizliğim oluyor. Şimdi seçmem gereken doğum kontrol yöntemini bilemiyorum. Tekrar hamile kalmak istemiyorum. En güvenilir yeni doğum kontrol yöntemi nedir?

En güvenilir doğum kontrol yöntemi günümüzde haplardır ve dikkatli bir doktor muayenesinden sonra başlanmalıdır.


Doktor Bey merhabalar, Ben reglimin 3. gününde sevgilimle cinsel ilişkide bulundum ve içime boşaldı. Hamile kalma riskim nedir? Teşekkürler.

Hamile kalma olasılığınız oldukça düşük ama yine de adet gecikmeniz olursa mutlaka test yaptırın.

Sn. Kocatepe, merhaba. Cinsel birleşme olmadan korunmalı şekilde sürtünme ve temasta kızlık zarı yırtılması söz konusu mudur? Teşekkür ederim.

Çok düşük bir olasılıkla böyle bir durum söz konusu olabilir ama dediğim gibi oldukça enderdir.

Merhaba hamilelik öncesi kullanabileceğim bir folik asit tableti önerebilirmisiniz? Teşekkürler.

İçinde 0.4 miligram folik asit bulunan herhangi bir ilacı rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 12.04.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
28695
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.