Uzmanlar

Düzensiz regl ve hamilelikten korunma hakkında

Düzensiz regl ve hamilelikten korunma hakkında

Dr. Kağan Kocatepe; kullanıcılarımızın sağlık sorunlarıyla ilgili yanıtlarını sürdürüyor.

Güncellenme tarihi:
Sayın hocam, ayın hangi günleri kadınların hamile kalma riski daha yüksektir?

Kadınların adet döngüsü yani adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süre ortalama 28 gündür ve yine genellikle 14. günde yumurtlama olur. Kadının yumurtlamadan önceki 5 gün ve yumurtlama günü hamile kalma açısından en elverişli günleridir. Ancak her kadının adet düzeni farklı olduğundan (kimilerinde adet döngüsü 23, bazılarında 33 gün olabilir) teorik olarak adet döngüsünün her gününde gebe kalabilir. Bu nedenle gebelikten korunmak isteyen çiftler takvim yöntemine asla güvenmemelidirler.

Merhaba ben 20 yaşındayım. 1 yıl once evlendim ve evlendikten sonra reglim düzensizleşti. Ve reglim 15 gün kadar sürüyordu evliliği ilk aylarında. Şu an ise normal 6 gün). Bunun için birkaç kere farklı jinekoloğa gittim, fakat bu probleme bir çozum bulunamadı. 2 aydır geçen ay 20'sinde bu ay ise17'sinde regl oldum. Fakat şimdi de çok aşırı kan geliyor. Bu neden oluyor sizce? Bir de çocugumuz da hala olmuyor 1 yıl geçmesine rağmen.

Yaşınız genç olduğundan gebe kalmak için beklemeye devam edin, böylece gereksiz testlerden kurtulacaksınız. Evlendikten sonra genellikle ilk 1 yıl boyunca kadınların adet kanamalarında nedeni bilinmeyen bir düzensizlik oluşur ve sonradan düzen tekrar yerine gelir.

Merhaba, ben doktorumun önermesi üzerine Yasmin isimli kontol hapını üç ay kullandım. Rahatsızlığımdan kurtuldum. Daha sonra doktorumla görüştüm ve korunmak için bu hapa devam etmek istiyorum dedim ve bana uygun olabileceğini söyledi. İlacı 1 ay kullandım ve şimdi kullanmıyorum. Benim sormak istediğim şu ben kafama göre bu Yasmin adlı ilacı kullanıp, istediğim zaman bırakabilirmiyim?

Yılda bir düzenli olarak kontrole gitmek şartıyla bu ilacı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Ben 14 yaşındayım. İlk adetimi bundan 4 ay önce oldu. İkinci adetim 1 hafta önce başladı ve hala kesilmiyor... Ve o kadar çok geliyor ki oturduğum yerden kalkamıyorm, günde 10 tane ped değiştiriyorum ve ben bunu aradan 4 ay geçmesine bağlıyorum. Sizce bu normal mi, adetim sürekli böyle kesilip bilmediğim bir zamanda mı gelecek?

Bu kadar kanamanız olduğuna göre mutlaka doktora başvurmanız ve bunun için gecikmemeniz gerekir.

34 yaşındayım. Bir aylık doğum kontrol iğnesi ile korunuyorum.(1 senedir) 3 ay önce iğneyle korunmama rağmen adet olamadım hamile de değildim. Söktürücü iğne ile adet oldum ondan sonrada 15 gün arayla iki kere adet oldum. Sağ tarafımda kist olduğu söylenmişti. Düzene girmek için acaba beklemeli miyim? Yoksa doktora mı başvurmam gerekir? Şimdiden teşekkür ederim.

Kullandığınız koruyucu iğne düzensizliğe neden olmuş olabilir. Gebelik testiniz negatif geldiğine göre biraz daha bekleyebilirsiniz. 3 ay geçmesine rağmen adetleriniz düzene girmezse ilacın değiştirilmesi için doktora başvurmalısınız.

Sevgili hocam 1,5 yıllık evliyım eşimle dışarı yapma yöntemiyle korunuyoruz ancak 6 ay önce hamile kaldım ve kürtaj oldum tekrar hamile kalırsam kürtaj olmamda bir sakınca var mı? Çok zayıf olduğum için hapla korunamıyorum. Üstelik aşırı derecede akıntı oluyor, iltihap denildi ancak çok fazla ilaç kullanmama rağmen hala akıntı devam ediyor, sizce bunun başka bir nedeni olabilir mi? Hiç çocuk doğurmadan spiral taktırılır mı? Ya da implanon tavsiye eder misiniz? İyi günler dilerim...

Tekrar hamile kalmayı beklemek yerine biran önce etkili bir doğum kontrol yöntemi kullanmalısınız. Çok zayıf olanlar da hapla korunabilirler ve bahsettiğiniz diğer yöntemler de sizin için uygun olabilir. Akıntı için yeniden değerlendirme yapılmalı ve tercihen vajinal kültür incelemesi yapılmalı.

Erkek arkadaşımla sevişirken erkek arkadaşım kilodumun üzerinden zorladı sizce kızlık zarım patlamışmıdır?

Böyle bir ihtimal çok düşük, kanamanız olmadıysa endişelenmeyin.

Merhabalar, 32 yaşındayım ve 6 yıldır evliyim. Bu zaman zarfında hiçbir şekilde korunmamıza rağmen hamilelik söz konusu olmadı. Yapılan tetkikler sonucu eşimin sperm sayısının WHO standartlarının altında bulunduğu belirlendi. Bunun üzerine 2 aşılama ve 1 tüp bebek tedavisi oldum. Tüp bebek olumlu sonuçlanmasına rağmen sonrasında (15 günlük kontrolden 1 hafta sonra) düşük belirlendi. Transfer Mart ayında yapılmıştı ve doktorumuzdan 2. bir tüp bebek uygulaması daha istedik. Bu isteğimizi düşükten sonraki 2. adette yaptık. Doktorumuz takibeden 2 menstruel dönemde 5. günü başlamak kaydıyla cycloprogynova kullanmamı istedi. Benim öğrenmek istediğim (ki bunu doktoruma soramadım) cycloprogynova'nın herhangi bir yan etkisi olup olmadığı zira tüp bebek uygulaması ve takip eden bu ilaç kullanımı süresince yaklaşık 10 kilo aldım. Teşekkürler, İyi çalışmalar.

Bu ilaç size tüp bebek öncesi hazırlık amacıyla verilmiş ve gebelik oluştuğunuzda bebeğinize zarar vermez.

Merhaba; ben1967 doğumlu bir bayanım 1999 şubat ayında evlendim. Regl dönemlerim başladığından bu yana çok düzenliydi. Ancak 2004 ekim 'den sonra 2 ay düzenli sonrasında 10 ya da 15 gün gecikmeli geliyor. Doktora gittim teşhis koymadı normal dedi. Son reglimi 16 Nisan'da gördüm. Sorum şu: Hamilelik testi veya gecikmenin nedeni tam olarak ne zaman endişelenip doktora gitmeliyim? Her kafadan bir ses çıkıyor. Lütfen cevap yazarmısınız.

Sizdeki gecikmeler gebeliğe bağlı olabileceği gibi, strese bağlı da olabilir veya çok ufak bir ihtimal olsa da erken menopoz söz konusu olabilir. Kanda beta HCG ölçümü gebeliği ortaya çıkaran bir testtir. Bunun yanında menopozla ilgili bazı hormon incelemelerinin de yapılması gerekir.

Op. Dr.Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 27.06.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
13902
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.