Uzmanlar

Düzensiz kanamalar

Düzensiz kanamalar

Uzmanımız Dr. Kağan Kocatepe, Mahmure kullanıcılarından gelen soruları cevaplamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Merhaba Kağan Bey, ben Epidural Anestezi hakkında bilgi almak istiyorum. Türkiye'de her yerde uygulanıyor mu? Cevaplarsanız sevinirim.

Epidural Anestezi hem normal doğumda, hem de sezaryen ile doğumda kullanılan iyi bir yöntemdir. Normal doğumu konforlu hale getirdiğinden ve sezaryende genel anestezinin risklerini azalttığından doktorunuz size öneriyorsa ve hastanenizde bu yöntem uygulanıyorsa bu yöntemin avantajlarından faydalanın. Ülkemizde giderek artan sayıda hastanede uygulanmaktadır.

Çok sık zaman aralıklarında ve fazla miktarda akıntım geliyor sebebi ne olabilir?

Muhtemelen bir enfeksiyon söz konusu olduğundan muayene olmalısınız.

Merhaba, ben 2 aylık evliyim. Yasmin kullanıyorum, şikayetim yok ama hap kullandığım halde hamile kalır mıyım? Şu an 3 kutuya başladım. Eşim de korunuyor. Teşekkür ederim, sağlıkla kalın.

Doğum kontrol hapları gebelikten korumada çok etkilidir ve eşinizin de korunmasına gerek yok.

İlk ilişkide kanama ve acı olmamasının nedeni ne olabilir? Kanama olmamasının nedeni yırtılmadı anlamına mı geliyor?

Kanama olmamasının iki nedeni olabilir: Ya gerçek bir birleşme olmamıştır veya kızlık zarınız esnek veya ince olduğundan kanamanız gerçekleşmemiştir.

Selam Kağan Bey. Ben 29.03.2005'te Epidural Anestezi ile doğum yaptım. Doğumdan sonra ilk kez 11.08.05'te adet gördüm. Bu ay henüz görmedim. Ama bebeğimi hala emziriyorum ve ek gıdaya başlamadım. Gebelik riskim ne kadar? İnanın çok endişeliyim. Korunma yöntemimiz ise condom idi. Teşekkürler, iyi çalışmalar...

Emzirdiğinize ve prezervatifle korunduğunuza göre hamile olma olasılığınız düşük, ancak bu çok önemli bir konu olduğundan test yapmalı veya ideali doktorunuza başvurmalısınız.

Benim ilk regl olduğum günden beri her adet dönemimde yaşadığım ve hayatımı birkaç gün durduracak derecede kuvvetli regl sancılarım var. Bu sorunum için doktora gittiğimde doktor, rahim boyutumun küçük olduğunu ve sadece doğum yapmam durumunda bu sancılardan kurtulabileceğimi, şu anda yapabileceğim tek şeyin ise Myralon adlı doğum kontrol hapı kullanmam olduğunu söyledi. Yaklaşık 2,5 yıldır bahsedilen hapı düzenli olarak kullanıyordum. Ancak etraftan duyduklarıma inanarak (ileride hamile kalmakta zorlanacağım söylendi) 2 ay önce ilacı kullanmayı bıraktım. Sonraki ay ağrım olmadı, fakat ilacı kullanmayı bıraktığımı izleyen 2. adet dönemimde daha öncekilerden de şiddetli sancılar yaşadım. O kadarki 3 gün boyunca günde 2 defa ağrı kesici iğne yaptırmak zorunda kaldım. Sizce bu durumun farklı nedenleri olabilir mi ve başka bir doktor kontrolü gerekir mi? Şimdiden teşekkürler...

Doğum kontrol haplarına cevap veren adet sancısının altında bir hastalık yatma olasılığı (muayenenizde bir bulgu saptanmadıysa) hemen hemen yoktur, haplara düzenli olarak devam edin. Bu hapların kısırlık yapıcı özellikleri yoktur.

Ben annem için yazıyorum. Annem birkaç yıl önce menopoza girdi. İlaçlarını bir ara düzenli kullanıp sonra bıraktı. Şimdi tekrar ateş basmaları başladı ve doktora gitti, yine ilaç vermişler fakat kanaması oluyor. Bu durum onu çok rahatsız ediyor ve ruhsal durumu çok bozuldu. Doktor ilaçlar kesinlikle kanama yapmaz demiş. Annem "Acaba kötü birşeyim mi var" diye endişeleniyor. Sayın Doktor Bey sizce kanaması neden olabilir? Bizi aydınlatırsanız çok seviniriz. Teşekkürler.

Menopozda kanama eğer ilaç kullanımına bağlanamıyorsa yine de öncelikle ilaç kesilmeli ve gerekli durumlarda rahimden biyopsi alınarak incelenmelidir, muhtemelen sonuç temiz gelecek olsa bile yine de bu değerlendirmenin yapılması önemli.

4 aylık hamileyim. Evde bir kedim var, onu atamam da... Bebek için tehlikeli olur mu? Nelere dikkat etmeliyim?

Kediniz ev kedisiyse bir sorun oluşma olasılığı çok düşük. Belli aralıklarla toksoplazma testi yapılmalı (eğer ilk incelemede bu parazite bağışıklık saptandıysa gerek yok). Bunun yanında kedinin bakımını eşiniz üstlenmelidir.

Merhabalar Kağan Bey, 3 aylık evliyim. Eşimle düzenli ilişkimiz var. Korumuyoruz çünkü bebek istiyoruz. Yumurtlama günlerini de hesaplıyorum, acaba bir problem var mıdır?

3 ay az bir süre. Sabırlı olursanız büyük olasılıkla önümüzdeki aylarda gebelik oluşacaktır. Eğer 1 yıl olmasına rağmen gebelik oluşmazda doktora başvurun.

Benim 14 aylık bebeğim var ve hala emziriyorum. Takvim yöntemiyle gebelikten korunmam güvenli midir? Değilse hangi yöntemi önerirsiniz? Saygılarımla...

Takvim yöntemi güvenli değildir ve hatta tıbbi olarak bir yöntem bile değildir. Doktorunuza başvurarak beraberce size uygun yöntemi belirlemelisiniz.

Ben 23 yaşındayım, yaklaşık 8 aydır Mesigyna adlı ilacı kullanıyorum. Bu ay adetim 12 gün sürdü, ne gibi bir sorunum olabilir? İlk 3 ay ara kanamam olmuştu, bu aya kadar herşey normaldi. Teşekkür ederim.

Doğum kontrol hapları ve iğneleri zaman zaman düzensiz kanamalara neden olabilirler ve bu çoğu durumda sizde bir sorun olduğunun göstergesi değildir, ancak yine de yeni bir değerlendirmeden geçmek için doktorunuza başvurmanızda fayda var.

5 yıllık evliyim. Eşim 5 yıldan beri dışarı boşalma yöntemiyle boşalıyor. Hiç doğum yapmadığım için doğum kontrol haplarını kullanmaya cesaret edemiyorum kısırlık olabilir diye. Bir de hapların korunma yüzdesini öğrenebilir miyim?

Bu hapların kısırlık yapıcı özellikleri yoktur. Doğum kontrol hapları gebelikten korumada çok etkilidir.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 30.09.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
5552
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.