Uzmanlar

Doktora gitmeli miyim?

Doktora gitmeli miyim?

Kağan Kocatepe sizlerden gelen soruları cevaplamaya ve sizlere yardımcı olmaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Kaan bey öncelikle özel hayatınızda mutluluklar, iş hayatınızda başarılar dilerim. Ben evli bir çocuk annesiyim. Oğlum 12 yaşında tekrar bebek sahibi olmak istiyorum. Korunmak için spiral kullanıyordum. Dört ay önce spirali çıkarttırdım. Henüz hamilelik olmadı ve adet günlerim düzensiz olmaya başladı en az on gün gecikmeli oluyor. Neden kaynaklandığını bilmiyorum. Sorumu cevaplarsanız sevinirim. Şimdiden teşekür ederim. Tekrar başarılar.

Yaşınızı yazmadığınız için bir yorum yapamayacağım ancak öncelikle dört ay çok uzun bir süre değil, ikincisi yaş ilerledikçe hamile kalabilirlik süresi de doğal olarak uzar. Eğer yaşınız 35in altındaysa gebe kalma için bekleme süresini bir yıla, 35 yaş üzerinde ise 6 aya tamamlayın, gebelik oluşmamışsa tedavi için başvurun.

23 yaşındayım benim sorum parmakla kızlık bozulması mümkün müdür?

24 yaşında bekar bir bayanım hiç ilişki yaşamadım. Mastürbasyon yaptığım birgün parmağımı içime alıp gidip geldikçe zannedersem vajinal duvarımda zedelenme oldu. Benden çok az kan geldi. Kızlık zarımın yırtılıp yırtılmadığını merak ediyorum utanıyorum doktora gidemiyorum ve korkuyorum.

1+2'nin cevabı: Çok aşırı zorlanırsa parmakla kızlık zarının bozulması mümkündür ve bu durum kendini kanama ve ağrı şeklinde belli eder.

25 yasındayım. Neradeyse 9 yıldırr birlikde olduğum nişanlımla ilk defa cinselliği denediğimde basarılı olamadım. İnanılmaz korktum ve bir türlü gercekleşemedi. Acaba vajinumus muyum çok korkuyorum.

Kadının ilk ilişkisi sorunlu olabilir, zira kızlık zarının yırtılması esnasında ağrı duyulacağı korkusu kadını bilinçaltından kendini kasmaya itebilir. demek için bu olayın sizin birleşmenizi uzun zamandan beri engelliyor olması gerek. Vajinismus o kadar basit bir hastalık değildir ve aslında o kadar sık da görülmez. Eşinizle tam bir uyum içinde denemeye devam etmelisiniz. Doktora başvurmak için de çok erken olduğunu düşünüyorum.

Merhaba 30 yaşımdayım. Ergenlik döneminden beri savaştığım ancak hala devam etmekte olan sivilce sorunum var. Dermatologların verdiği ilaçlar, çeşitli bitkisel karışımlar ve son olarak VICHY Normaderm kullandım. Ancak azalacağına daha da arttığını söyleyebilirim. Bir arkadaşım Diane 35 adındaki doğum kontrol hapını önerdi. Kendisine iyi geldiğini söyledi. Ancak Diane 35 hakkında okuduklarımdan sonra ciddi bir tereddüt yaşamaya başladım. Akne problemine iyi geldiği ancak kullanımı bıraktıktan sonra tüylenme, karın ve kalça bölgesinde şişme yaşayan bir çok kişi olduğunu farkettim. Doktor olarak görüşlerinizi ve önerilerinizi bekliyorum. Teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim.

Diane 35 adlı ilacın sivilcelerinize iyi gelebilmesi için hormonal değerlendirme yapılmalı ve kanınızda erkeklik hormonlarının yüksek olduğu görülmelidir. Dinae-35 ancak bu durumlarda işe yarar.

Benim sorum anal sexle hamile kalınabilir mi?

Ülkemizde cinsel eğitimin yetersizliğinden kaynaklanan ve çoğu kişinin cevabını gerçekten bilmediği bir soru olduğu için bu soruya özellikle cevap vermek istiyorum. Anal seks, oral seks gibi cinsel aktivitelerle gebe kalınmaz.

Ben 30 yaşında bir bayanım. Vücudumda ki değişimler menopozun belirtileriyle büyük benzerlikler gösteriyor. cildimde, saçlarımda incelme, vücut şeklimde değişimler,yüzdeki yağ dokusunda azalma gibi. Fakat adetlerim düzenli. Buna rağmen menapoza girmiş olabilir miyim? Ayrıca hormonal testlerimde de herhangi birşey çıkmadı.

Adetleriniz düzenliyse ve hormonal tetkikleriniz normalse menopoza girmediğinizi rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu sorunlar sizin tiroid bezinizle ilgili de olabileceğinden doktora başvurmalısınız.

Hamileliği önlemek için ilişkiden 1 ay sonra iğne ile hamile kalmak engellenebili mi? En geç ne zaman iğne olmak gerekir? Yapılan iğneden hemen sonra eski sağlığıma kavuşur muyum? Bebek iğne ile düşer mi? Düşecekse nasıl düşücek parça parça mı yoksa bir defada mı?

Hamileliği önleyici iğneler mevcut değildir, mevcut olan ertesi gün ilaçları korunmasız ilişkiden sonraki ilk 72 saat içerisinde doktor önerisine göre kullanılması gereken tabletlerdir. Söktürücü iğneler var olan bir gebeliği bozamazlar, bu iğneler adet gecikmesi gebelik dışı bir nedene bağlı ortaya çıktığında etki edebilirler.

Bir hafta öncesinden itibaren kız arkadaşımla yüzeysel bazı şeyler yaşadık benim kıyafetlerim üzerimde olmasına rağmen kız arkadaşımın sadece iç çamaşırı üzerindeydi. Herhangi bir birleşme yaşanmadı ve benden meni geldiğinden emin değilim. Eğer geldiyse arkadaşımın hamile kalma ihtimali nedir?

Spermler dış ortama çıktıklarında havayla temas ederlerse dakikalar içinde ölürler, bu nedenle gebe kalma ihtimali yüzde sıfıra yakın.

Mamogram çektirilirken ağri olacağı söyleniyor.a At tarihinin yakı olmasıbu ağrıyı engeller mi?

Mamografi meme dokusunun nispeten yoğun olduğu dönemlerde çekildiğinde çıkan görüntüler sağlıklı bilgi vermezler. Meme dokusunun en yoğun olduğu dönem adet öncesi dönem, en az yoğun olduğu dönem adet kanamasıyla başlayan bir haftalık süredir. Mamografi çekilirken meme dokusuna bastırılmasının nedeni iyi görüntüler alabilmektir ve ne kadar çok bastırılırsa mamografi o kadar iyi çıkar.

19 nisan 2004 tarihinde ımplanon taktırdım. 3-4 ayda bir adet oluyorum o da az ve kahverengi leke şeklinde. Sadece göbeğim (şişmiş gibi) çıktı ve onun dışında bir rahatsızlığım yok ne yapmam gerekli?

Bu belirtiler taktırdığınız implant ile ilgili ve size bir zarar vermez. Eğer rahatsız oluyorsanız yapabileceğiniz tek şey çubuğu çıkarttırmaktır.

Kız arkadaşımın başından geçen hastalığı anlatmak istiyorum arkadaşım düzensiz adet görüyor doktora gıttık doktor ancak çoçuk sahibi olursanız geçer dedi inanabilir miyiz?

Bu tür önerileri artık çok fazla yapmıyoruz. Yani belli bir hastalığın geçmesi için çocuk yapma önerisi eskiden çok sık yapılırdır. Sanırım arkadaşınızın sorunu polikistik over, bu hastalığın çocuk doğurunca hafifleyeceği doğru ancak çocuk doğurmadan da yapılabilecek bazı şeyler var.

Devamlı akıntım olmasından dolayı geçen sene doktora gittim ve araştırma sonunda kist olduğu ortaya çıktı. İlaç tedavisinden sonra tekrar kontrole gittiğimde kistin artık olmadığını söyledi doktor. Bir ara akıntımın kesilmesine rağmen şu sıralar artmakla birlikte devam ediyor. Tekrar bir kist oluşmuş olabilir mi? Yine aynı ilaç tedavisine başlasam bir müddet sonra tekrar yeniler mi? Bu işin kesin çözümü yok mu? Şimdiden teekkür ederim.

Akıntı yapan kiste ben meslek hayatımda rastlamadım, sizin yanlış anlamış olma ihtimaliniz söz konusu olabilir. Rahimağzı yarası olabilir sorununuz, ki muhtemelen budur. Bu durumda yarayı dondurmak daha sağlıklı bir seçenek olabilir.

Bundan birkaç ay önce bir ilişki yaşadım tam bir birleşme olmamasına rağmen 2-3 damla kan geldi kızlık zarım bozulmuş mudur? Şu anda nişanlıyım ve ilişkiye girdiğim kişi nişanlım değil. Kızlık zarının bozulduğunu söylemek için ne kadar kan gelmesi gerekir?

Kızlık zarı bozulurken oluşan kanama sadece birkaç damla olabileceği gibi çok şiddetli de olabilir. Bu kızlık zarının esnekliğine, kalınlığına ve ilişki esnasında kızlık zarına uygulanan basınca göre çok değişir. Muayene olmadan bu durumu anlayamazsınız.

19 yaşındayım 10 ay önce 28 haftalık 1 kilo 750 gr bir bebek dunyaya getirdim acil olarak hastaneye alındım ve doğum eylemini durdurmak için tedavi gördüm fakat sadece 2 gün durdurulabildi ve ben normal doğum yapabilecekken bebeğin sağlığı açısından sezaryenle doğum yaptım bebek 25 gün küvözde yaşadı fakat akciger enfeksiyonu sonucu 25.gün öldü. Hamileliğim sırasında ilk aylardan itibaren sık sık kasılmalar oluyordu ve akıntım vardı düzenli doktor kontrollerine gıdıyor ve doktorumu bunlardan haberdar ediyordum fakat tatmın edici cevaplar alamıyordum bu kasılmaların erken doğum habercisi olduğunu sonradan ögrendim fakat çok geçti. Dogum yaptığım hastanede erken dogum sebebi olarak enfeksiyon denildi.(tanıda da 28 haftalık prematür+IUGG+EMR'LI anne bebegı+bılateral intertisyel amfizem yazıyor bu ne demek?) Şu anda başka bır doktor kontrolündeyim o bana rahimde yara olduğunu söyledi bu erken doğuma yol açar mı?

Öncelikle böyle talihsiz bir olay yaşadığınız için geçmiş olsun dileklerimi sunarım. Prematür prematüre demek, IUGG gelişme geriliği, EMR suları erken gelmiş, bilateral interstisyel amfizem ise bir tür solunum yolu rahatsızlığı.

Bundan sonra bu sorunu yaşamamak için vajina, idrar yolları ve diğer bölgelerdeki tüm enfeksiyonlar kültürler alınarak temizlenmeli ve gebelik başladığında her ay ve hatta daha sık aralıklarla bu bahsedilen bölgeler enfeksiyon açısından taranmalıdır. Bebeğin kilosu iyi olmasına karşın en büyük sorunu bence gebelik haftasının ufak olması. Bu tür aşırı erken doğumlarda bağışıklık sistemi çok iyi gelişmemiş olduğundan bebek en ufak bir enfeksiyondan bile etkilenebiliyor. Gerekli tüm tetkikler sonuçlandıktan sonra bence yeniden deneyebilirsiniz.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 21.03.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
10469
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.