Uzmanlar

Doğum kontrol ilaçları

Doğum kontrol ilaçları

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sorularını yanıtlamaya devam ediyor...

Güncellenme tarihi:
Ağrılarım olduğu için hastalıkları doktoruna gittim. Bana mantar olduğunu söyleyerek Flucan isimli bir antibiyotik verdi ama ağrılarım geçmedi. 5-6 senedir bu ağrılarım var ve geçmiyor. Ne yapabilirim?

Mantar enfeksiyonları kaşıntı ve akıntı yapabilir ancak ağrı yapmaz, tanının tekrar gözden geçirilmesi için yeniden doktora başvurmalısınız.

Doktor bey biz tüp bebek tedavisi yaptırdık ve doktorumuz şu an sürekli iki üç günde bir kan tahlili yaptırıyor. HCG Beta bizim en son yaptırdığımız test. Değerimiz 57.61 çıktı. Acaba şu an eşim hamile midir yani HCG Betası hamile olduğunu mu gösteriyor?

Beta HCG yalnızca hamilelikte yükselen bir hormon olduğundan şu anda eşinizin hamile olduğunu söyleyebiliriz. Bebeğin sağlıklı olup olmadığını ise belirli aralıklarla yapılan beta HCG ölçümlerinde görülen düzenli artışlar belirleyebilir.

Sevgilimle cinsel ilişki sırasında prezervatif kullanamıyorum çünkü hiçbir şey hissedemiyorum. Bu yüzden korunma yöntemi olarak doğum kontrol hapını kullanmaya karar verdik. Bana bu konuda hangi doğum kontrol hapını önerirsiniz? Buna ek olarak piyasada bulunan Norlevo adlı ilacın 2 gün arayla üst üste kullanımı herhangi bir adet düzensizliğine sebep olur mu?

Doğum kontrol hapları ancak ve ancak doktor muayenesi sonucunda kişiye özel olarak verilebilir. Ertesi gün hapları gelişigüzel kullanıldığında adet düzensizliği yapabilir.

43 yaşımdayım ve adetlerim çok düzensiz geliyor. 15 günde bir kanamam oluyor ve 10 gün sürüyor. Sebebi nedir acaba?

Yaş itibarıyla sizde çok çeşitli sorunlar olabilir, ancak muhtemelen rahim içi polip dediğimiz iyi huylu oluşumların rahim içini tahriş etmesi nedeniyle bu durumu yaşıyorsunuz. Yapmanız gereken doktora başvurmak ve gerekli görüldüğünde rahim içinden hem tanı hem de tedavi amacıyla parça alınmasını sağlamaktır.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 10.01.2007
« tüm yazıları
Soru Sor
3819
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.