Uzmanlar

Doğum kontrol hapları

Doğum kontrol hapları

Kağan Kocatepe'ye siz sordunuz o cevap verdi işte bilmek istedikleriniz...

Merhaba Kağan Bey 1 yıldır doktorumun tavsiyesi üzerine yasmin adlı hapı kullanmaktayım.Önce kullandığım haplarda problem yaşadığım için yasmine karar verildi. Bu hapı diğerlerinden ayıran belirgin bir özellik mevcut mudur. Şimdiden teşekkürler.

Yasmini diğerlerinden ayıran en önemli özellik içinde bulunan progesteron hormonunun vücuttan salgılanan doğal progesteron hormonuna çok benzemesi nedeniyle vücutta sıvı tutulumu yaratma eğiliminin düşük olmasıdır. Bu nedenle kilo alma sorunu bu hapla çok az görülmektedir.

İki gün önce kürtaj oldum (yaklaşık 6 haftalık) hiç doğum yapmadım, 23 yaşındayım ve ilk kürtajım. Doğum kontrol hapı kullanmıyordum doktorum diana 35 önerdi bu ilaç hakkında hiç bir bilgim yok bilgi verirseniz sevinirim .Yan etkilerini de belirtirseniz sevinirim.

Diane 35 bir doğum kontrol hapıdır ancak özellikle tüylenme şikayeti olanlar da daha sık kullanılır. Doğum kontrolünde kullanılmasında bir sakınca olmamasına karşın bu amaçla kullanılan ilaçlar arasında ilk seçenek değildir.

Yaklaşık 20 gündür yasmin hap kullanıyorum. Bu hap kullanılırken hamile kalma riski nedir? Bir de o hap alınırken alkol kullanımı bir sorun oluşturur mu ?

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıklarında gebelik oluşma riski 10.000de bir kadar düşüktür. Az miktarda (haftada iki kez) alkol alımı karaciğerinizde önceden var olan bir sorun yoksa bir problem oluşturmaz.

Ben 26 yaşındayım iki aylik evliyim. 5 aylık hamile kaldım. İlac yöntemiyle kürtaj oldum. İlk bebekte kürtajın ileride tekrar hamile kalmama olumsuz bir etkisi olur mu?

Usulüne uygun olarak, yasal gebelik haftaları içerisinde uygulanan bir kürtajın sonraki gebelikleri olumsuz etkileme olasılığı son derece düşüktür.

Adetlerim düzensiz olduğundan gecikme olup olmadığını bilmiyorum. Hamile olup olmadığımı nasıl anlayabilirim?

Kanda Beta HCG testi yaptırmalı, ideal olanı ise jinekoloji muayenesinden geçmelisiniz.

Merhaba, 3,5 aylik bir bebeğim var ve emziriyorum. Kilo vermek ve fit olmak için spor yaparsam vücudumun laktik asit salgilayacağını ve bunun da sütümü acılaştıracağını duydum. Bu bilgi doğru mu? Şimdiden tesekkürler, iyi calışmalar.

Anaerobik egzersizler (yani ertesi günü sizin kaslarınızın tutulmasına neden olanlar) laktik asit oluşumuna neden olurlar, zaten kasların ağrımasına neden olan da kaslardaki laktik asit birikimidir. Sütün acılaşması diye birşey söz konusu olmamasına karşın anaerobik türdeki egzersizler genel sağlık açısından kalbe yüklenmenin fazla olamsı nedeniyle önerilmezler.

Son 20 günden beri devamlı adet kanaması görüyorum. İşimin yoğunluğundan da doktora bile gidemedim.Bunun nedenlerini bana yazarsanız çok sevinirim.

Bu kadar uzun süredir kanama olması durumunda iş yoğunluğunuz sağlık sorununuzdan sonra yer almalıdır.

Merhaba uzun süredir kendime bir jinekolog bulmak istiyordum henüz bulmuş da değilim. Kocaeli de oturuyorum sizi basın ve netten takip ediyorum. Birkaç kez randevu almaya çalıştım fakat aksilikler oldu anlamadığım. Benim sorum: psikolojik nedenlerden dolayı kızlık zarımı diktirmek istiyorum bu konu ile ilgili ayrıntılı bilgi verebilir misiniz. Nedir? Zararı var mıdır?

Ben kızlık zarı dikmediğim için bu konuda size yardımcı olamayacağım.

Benim merak ettiğim konu bakire bir insanla 2 yıldır ilişkide bulunan bir insanın vajinasında dıştan görüntü olarak bir farklılık olur mu yani doktor haricinde cinsel ilişki sırasında veya ellenerek bu kişinin daha önceden cinsel ilişkiye girdiği anlaşılabilir mi? Bu benim için çok önemli cevaplarsanız çok memnun olurum, şimdiden teşekkürler.

Cinsel ilişki vajinanın kalıcı genişlemesine veya dış görünümünün değişmesine neden olan bir durum değildir ve doktorun da bu durumu anlaması pek olağan değildir.

Emzirme döneminde adet düzensizliği sık görülür mü? Emzirme döneminde idrarda bakılan gebelik testi normal zamana göre yanlış negatif sonuç verebilir mi?

Emzirme döneminde özellikle gecikmelere sık rastlanır. İdrar testleri yaklaşık %5 olasılıkla yalancı negatif sonuç (yani hamilelik olmasına rağmen testin negatif çıkması) verebilirler ve bu emzirmeyle ilgili bir durum değildir.

Merhabalar benim bir sorum olucak. Ben geçenlerde arkadaslarıma bir jimnastik hareketi gösterirken (bacağımı kafama kaldırıken) kilodumda bir ıslaklık hissettim. Tuvalete gidip baktığımda kilodumda çok az kan gördüm. Sizce kızlık zarım delinmiş midir? Böyle bir olaılık var mıdır?

Özellikle bacakların birbirinden çok fazla ayrılması kızlık zarının zarar görmesine neden olabilen bir durumdur.

Annem 42 yaşında 12 sene öncesi 7.çocuğunu doğurduktan sonra bağlama tabirinde bulunduğu bir şekilde gebelikten korunmakta. Yeniden çocuk sahibi olmak istiyor kilolu bir bünyeye de sahip acaba tekrardan gebe kalabilme olasılığı olabilir mi,bu konuda yardımlarınızı istiyorum.

Annenizin yaş itibarıyla gebe kalma şansı oldukça düşük. Kanallarını bağlattığı için en uygun çözüm bir tüp bebek merkezine başvurarak hamile kalma olasılığının incelenmesi, ancak bazı tüp bebek merkezlerinde tedavi için üst yaş sınırıda bulunmaktadır.

Merhaba Doktor Bey, ben yaklasik 1 ay önce jinekoloğa muayene oldum ve doktorumla birlikte Yasmin hapının benim icin uygun olduğuna karar verdik. Ancak ben şu an yurtdışında yaşıyorum ve doktoruma ulaşamıyorum. Sorum şu: Hap, almaya başladıktan ne kadar süre sonra beni korumaya başlayacak? Prospektüste 1-2 saat içerisinde biyo yararlılığı yüzde 85'e çıkar diyor ama emin olamıyorum. Bugün ilk defa aldım. Acaba ne zaman başka bir yöntem olmadan sadece hapla ilişkiye girdiğimde güvenli olur? Yardım edebilir misiniz? Teşekkürler.

Doğum kontrol hapları o ay içinde düzenli olarak kullanılacakları varsayılırsa ilk tabletten itibaren korumaya başlarlar.

Merhaba doktor bey, ben 22 yaşında 2,5 yıldır evli bir bayanım. 5-6 ay adetim ağrılı ve düzensiz idi. Bu sebeple doktorumla görüştüm ve sol yumurtalığımın büyük bir çoğunluğunda kist belirlendi. Hormanal tetkikler yapıldı ve değerlerim normal çıktı. Doktorumda 3 ay boyunca kullanmam için ginera tavsiye etti. Bununla birlikte tedavinin sonunda (3 ay sonra) gebeliği önerdi. Bu tür durumlarda gebelik şart mı ya da tedavim son bulmadan gebe kalmış olsam ne gibi bi zararı var? Evli bir bayan olmasaydım da doktorum gebeliğimi önericekti çok merak ediyorum. En kısa zamanda cevabını bekliyorum.

Sizin sorunuzun tek çözümü gebe kalmak değil, ancak adetlerinizin düzenli kalmasını sağlamak için düzenleyici tabir edilen ilaçlara çocuk sahibi olmak isteyene kadar devam etmelisiniz.

Merhaba benim öğrenmek istediğim, boyum kısa cüceyim yani, ama adet falan oluyorum, benden uzun normal biriyle cinsel ilişkiye girebilir miyim?

Evet, cücelik ilişkiye engel değildir.

Yaklaşık 12 gün myrolon kullandım(ilk defa) ancak normal adet tarihimden 5 gün önce adet oldum çok az kan geldi. Haptan dolayı olabilir mi ya da hamile kalmış olabilir miyim?

Doğum kontrol hapları ilk aylarda kanamanın beklenmediği günlerde lekelenme tarzında kanama yapabilecekleri gibi adet kanaması miktarını da genellikle azaltırlar.

İlişki esnasında aşırı derecede ağrı hissediyorum ayrıca bu ağrı makatıma da vuruyor bu durum beni ve eşimi çok mutsuz ediyor sorunun nerden kaynaklandığını merak ediyorum cevap yazarsanız çok sevinirim teşekkürler.

İlişki esnasında derinde ağrı eğer adet sancılarınız da varsa endometriyozis adı verilen bir duruma işaret edebilir. Bunun için jinekolojik muayeneden geçmelisiniz.

Ben 20 yaşındayım bir ay önce çekilen ultrasonumda sağ overımde 24mm boyutunda miyom şüphesi bulundu genelde overlerde miyom görülmediğini biliyorum bu ciddi bir durum olabilirmi genellikle ovulasyon döneminde ara kanamaya neden oluyor ileride evlenipte çocuk sahibi olmak istediğimde nasıl sorunlar görülebilir açıklayabilir misiniz?

Overlerde miyom dünya üzerinde bile oldukça ender görülen bir durumdur, sizde bu durumun olduğunu sanmıyorum. Başka bir sorununuz yoksa düzenli olarak kontrollerden geçmekten başka yapmanız gereken birşey yok.

Merhaba Kağan Bey, doğum yapılmadığı halde kontrol hapı veya prezervatif dışında başka bir korunma şekli var mıdır? Bilgileriniz için şimdiden teşekkürlerimi sunarım.

Doğum yapmamış kadınlar tüplerin bağlanması dışında spiral de dahil her türlü korunma yöntemini kullanabilirler. Bunun için ön koşul iyi bir jinekolojik değerlendirme ve sizin yöntemler konusunda aydınlatılmanızdır.
Yayın tarihi: 30.03.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
29725
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.