Uzmanlar

Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılmalı?

Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılmalı?

Antidepresan kullanırken hamile kalmak sakıncalı mı? Adet sancılarının bir çözümü var mı?... Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe sorularınız cevaplıyor.

3 aylık evli bir bayanım. İlişkiye girmekten çok korktuğum için bugüne kadar bekledik ve daha yeni birlikte olduk. O anda çok acı hissettim ama kan gelmedi. Ertesi gün tam adet denemez ama biraz kanamam oldu ve devam etti. Sizce bu durum neyin göstergesi?

İlk ilişki yaşandığı anda kanama olmaması ve ertesi gün az miktarda kanama olması sık rastladığımız bir durumdur. Adet kanaması olarak değerlendirdiğiniz kanama muhtemelen kızlık zarının yırtılmasına bağlı oluşan ve gecikmiş olarak gelmiş bir kanamadır.

Tatil hastalığıma denk geldiği için Eczacı arkadaşlarımın tavsiyesi üzerine "Primolut-n" adlı geciktiriciyi kullandım. Benim sorunum 2. ay olmam gereken tarihte regl olamamak. Sizce bir sorun oluşmuş mudur? Telaşlanmalı mıyım yoksa normal bir durum mu ?

Geciktirici olarak kullanılan ilaçların bırakılmasından sonra ortaya çıkan adet kanaması alışkın olunandan daha az veya fazla olabilir. Ancak bu bıraktıktan sonraki kanama için geçerli. Bundan sonraki kanamaların farklı olması durumunda bunun altında daha farklı bir neden aramak gerekir ancak geciktiricilerin kalıcı hormonal dengesizlik yaratması mümkün değildir. Bu açıdan endişelenmenize gerek yok.

21 yaşındayım ve 1haftadır ilişkiye giriyorum ancak ilşki sırasında bazen kasıklarımda cok yoğun bir ağrı hissediyorum ve otomatikmen kendimi geri çekiyorum. Erkek arkadaşım ile ilişkim bittiğinde ağrım geçiyor. Ancak öyle her dakika olmuyor. Sizce bir uzmana görünmeli miyim?

İlk ilişkilerin zaman zaman ağrı vermesi cinsel deneyimin ilk aylarında sıklıkla yaşanan bir durumdur ve doğaldır. Zamanla cinsel yaşama adapte oldukça ve kendinizi kasmayı bıraktıkça, ilişki esnasındaki ağrı ve sancılarınız da azalacaktır.
Yayın tarihi: 15.09.2009
« tüm yazıları
Soru Sor
43749
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.