Uzmanlar

Doğum kontrol hapı kullanmalı mıyım?

Doğum kontrol hapı kullanmalı mıyım?

Kağan Kocatepe jinekolojik konularda size yardımcı olmaya devam ediyor...

Güncellenme tarihi:
Myralon isimli doğum kontrol hapı kullanıyorum reglimin 1.gününde başlıyorum 21 tablet bittikten sonra 2-3 gün sonra regli oluyorum ve 1.günü ilaç kullanmaya başlamam gerektiği için tekrar ilacımı alıyorum ama aradaki zaman 1 hafta olmuyor en fazla 3 gün oluyor benim uygulamam mı doğru yoksa her halukarda 7 günü beklemeli miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

Doğum kontrol haplarının içindeki tabletler tümüyle bittikten sonra, yani 21 günlük kullanım sonunda yeni kutuya geçmeden önce 7 gün mutlaka ara verilmelidir. Bu, adet döngüsünün 28 gün olmasını sağlamak açısından önemlidir.

Merhaba benim sorum siğillerle alakalı ben 9 aydır evliyim, 2 ay önce jinokolojik kontrolde vajinanın girişinde siğiller ortaya çıktı ve aldara isimli bir krem kullandım siğiller geçti. Ben bebek sahibi olmak istiyorum acaba kaç ay sonra hamile kalmalıyım, siğiller tekrarlar mı bebeğe bir zarar verir mi? Teşekkürler

Genital siğiller HPV adı verilen bir virüs tarafından oluşturulur, aşırı büyük olmadıkları ve tedavi edildikleri sürece gebeliğin seyrini olumsuz etkilemezler, ancak normal doğum esnasında çok düşük bir olasılıkla bebeğin gırtlağına bulaşarak burada önemi çok fazla olmayan ufak kitlelerin oluşmasına neden olabilirler.

Merhabalar ben 20 yaşında bir genç kızım erkek arkadaşımla ilişkiye giriyoruz fakat o pek hoşnut değil doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum bana hangisini önerirsiniz ve de ne kadar kesin çözüm alınır? Teşekkürler

Doğum kontrol hapları çok çeşitlidir ve hangisinin kullanılacağı komple bir tıbbi değerlendirme sonrasında karar verilir.

Merhaba doktor bey ben 4 haftalık hamileyken bebeğimi düşürdüm eşimle kan uyuşmazlığım var henüz iğne olmadım. İkinci kez hamile kalırsam ne gibi sorun yaşarım. Ne kadar bir süre sonra anne olabilirim? Teşekkürler.

Kan uyuşmazlığı olan çiftlerde düşük, doğum gibi durumlar sonrasında anne adayına ilk 72 saat içerisinde "uyuşmazlık iğnesi" yapılmalıdır. Bu iğne sonraki bebekleri uyuşmazlığın muhtemel olumsuzluklarından koruması açısından önemlidir. Özellikle ileri gebelik haftalarında iğne yapılmaması sonraki gebeliklerde sorun oluşma riskini artırır, 4 haftalık bir gebelikte riskin çok yüksek olması beklenen bir durum değildir.

Doktor bey biz 6 aylık evliyiz. Bir hafta önce eşim 1 aylık bebek düşürdü. Kendisinde polikist over vardı, ayrıca erkek hormonu yüksek görünüyordu. Sizce düşük nedeni ne olabilir? Tekrar hamile kalabilir mi? Ne zamana kadar nasıl bir korunma önerirsiniz?

Polikistik over özellikle hormonal dengesizlik çok ileriyse ciddi bir düşük nedeni olabilir. Yeni bir gebelik planlamadan önce polikistik over tedavi edilmeli ve gebeliğe bu şekilde başlanmalıdır. Bu, yeniden düşük olma olasılığını azaltacaktır.

Merhaba, 25 yaşında bekarım. Adet sancılarından dolayı doktara gittim. Ve bana çift rahimli olduğumu söyledi. Ben bunun ne olduğu bilmiyorum. İlaç tedavisi uyguladı bir de doğum kontrol hapı. Benim bu doğum kontrol hapını kullanmamda bir sakınca var mı? Okuduğum yazılarda kısırlık yapma riskinin olduğunu yazmışsınız böyle bir durumla karşılaşabilirmiyim? Ve detaylı bir şekilde çift rahimi anlatmanız mümkün mü? Teşekkürler

Çitf rahimin kesin tanısı ancak HSG adı verilen ilaçlı rahim filmiyle anlaşılabilir, ultrasonla tanısı konamaz. Yüzde bir kadında görülür ve bazı durumlarda tekrarlayan düşüklere neden olabilir. Öncelikle bu inceleme yapıldıktan sonra karar verilmeli ancak bu inceleme size evlendikten sonra yapılabileceği için şu anda bence çok fazla endişelenmemelisiniz.

Bundan yaklaşık 1 ay önce HSG çektirdim.A nestezisiz yapıldı ve çok canım yandı. Daha sonra cinsel ilişkiye girdiğimde hiçbirşey hissetmediğimi farkettim. Acaba bu işlem sırasında herhangi bir zarar görmüş olabilir miyim eğer öyleyse ne yapabilirim?

HSG bahsettiğiniz türde sorunlara neden olmaz. Sanırım çektiğiniz ağrının verdiği geçici psikolojik bir sorun.

Doktor bey merhaba, eşim kürtaj oldu. Şu anda myralon kullanıyor ama benim hala kafamda soru işaretleri var. Hapı düzenli olarak sabah 09:30 da alıyor, acaba herhangi bir risk var mı? Yani gebe kalma olasılığı. Hapı bır haftadır kullanıyor.

Hap kullananlarda düzenli olarak kullanmaya devam etmeleri durumunda gebelik oluşma riski 1000de birden azdır.

Ben adetimin 3.gününde doğum kontrol hapı kullanmaya başladım ama doktorum
bana ilk defa kullandığım için güvenmememi söyledi ve korunmamı istedi. Adetim bittikten sonra eşimle ilişkiye girdim. Dışarı boşalma
yöntemini uyguluyorduk önceden ama eşime söylediğim halde içeriye boşaldı. Ayrıca ben hamileliği önleyici fitil kullandım. Bu yüzden korktuğum için ertesi sabah hapını kullandım. Bu beni hamilelikten korur mu? Ertesi sabah haplarının zararını görür müyüm? Teşekkürler


Doğum kontrol hapları ilk kutudan itibaren korurlar, ayrıca ertesi sabah hapı da kullandığınıza göre gebe kalacağınızı sanmıyorum. Ertesi sabah haplarının tek bir kullanımda belirgin bir zararı olmaz, ancak alışkanlık haline getirilmemeli ve mutlaka doktor önerisiyle kullanılmalıdır.

Ben 10 aylık evliyim ve hiç korunmadım. Doktora baş vurdum foliküllerimin normal oldugunu ve bir problemin olmadıgını söylüyor. Mensim de çok düzenli olyor. Mensin 14-16 günleride foliküller 19 20mm oluyor endometriyumda normal kalınlıkta ama bebeğim olmadı. Sizce normal mi ya da ne yapabilirim? Teşekkürler...

Her kadının gebe kalabilme hızı farklıdır. Oniki ay boyunca korunmasız ilişkiye girmelerine rağmen gebelik oluşturmayan çiftler eğer bu durumdan endişe duyuyorlarsa (bu durum mutlaka bir soruna işaret etmez) gerekli incelemelerin başlatılması için doktora başvurabilirler.

40 yaşında, 8 aylık evli bayanım. Yaklaşık 1 senedir şiddetli ağrılı adet kanamalari geçiriyorum. Yapılan tetkikler sonucu en büyüğü 4 cm büyüklüğünde miyomlar tesbit edildi. Ağrılar son aylarda daha da şiddetlenince doktorum acilen ameliyat öneriyor. Eşimle tüp bebek yöntemiyle bebek sahibi olmayı düşünüyorduk. Bu ameliyat neticesinde bebek sahibi olma imkanımız
olabilir mi?


Birden fazla miyom siz gebe kaldığınızda düşük ya da erken doğum yapma riskinizi artırabilir. Yapılacak ameliyat rahimin korunarak yalnızca miyomların çıkarılması şeklinde olacak. Bir ikinci görüş aldıktan sonra burada da ameliyat önerilirse ameliyatı kabul edin.

Beş aydır hap kullanıyorum. Bir kutu hapı bitirdikten sonra 7 gün ara verip sekizinci gün kullanmaya başlıyorum fakat bu ay sekizinci gün kullanmayı unuttum. Ben hapı geç saatte aldığım için 9.gün gündüz aldım fakat bununla kalmayıp miğde rahatsızlığımdan dolayı üç gün hap kullanamadım ve antibiyotik kullandım fakat hapa sonra devam ettim. Şimdi yeni kutuya başlayacağım acaba bu yeni kutuyu kullanırken hamile kalma riskim var mı geçen ay düzensiz kullanmamın bir etkisi olur mu cevabınız için şimdiden tesekkür ederim.

Geçen ay düzensiz kullanmanız geçen aya özgü bir risk yaratır, bu ay düzenli kullanırsanız gebe kalma riskiniz çok düşük olacaktır.

Cinsel organımda iç dudaklar olarak bildiğim bölümler dışa doğru sarkık bunun normal olup olmadığı hakkında bilgi almak istiyorum. Bu sorunla ilgili doktora gitmeyi düşünüyorum. Bilgilendirirseniz sevinirim

Dış dudaklar her kadında farklı bir yapıya sahiptir, bu durum sizi estetik olarak rahatsız etmiyorsa bence muayene olmanıza bile gerek yok.

Yeni evlendim diane 35 dogum kontrolü için tek başına yeterli midir?

Düzenli kullanılırsa yeterlidir.

Bundan 1 ay önce erkek arkadaşımla seviştik adetim biteli 2 gün olmuştu benim altımda pantolonum onunda eşortmanı vardı. Buna rağmen üzerimde gidip geldikçe müthiş acı çektim sonrasında lavobaya gittiğimde çamaşırımın kan olduğunu gördüm ertesi gün seviştik yine lavobaya gittiğimde çamaşırımda kan vardı avuç içi büyüklüğünde ne olur cevap yazar mısınız zarıma zarar gelmiş midir? Kan olmasının sebebi nedir adetimle alakalı olabilir mi?

Bazı durumlarda adet kanamasıyla kızlık zarı yırtılma kanaması karışabilir, muayene olmadan ayrım yapılamaz.

Sağ kasığımda (bikini bolgesiyle bacağın kesiştigi yerde)fındık büyüklüğünde bir beze var, dokununca ağrı yapıyor sizce bu ne olabilir tehlikeli midir? Şimdiden tesekkurler..

Bu tür kitleler genellikle ayakta tırnak batması veya başka bir basit enfeksiyon neticesinde kasıkta gelişen lenf bezi büyümeleridir. Ancak bu büyümeler cinsel yolla bulaşan hastalık habercisi de olabilirler. Böyle bir olasılığınız varsa muayene olmalısınız.

Eşim 29 ben 32 yaşımızdayız. 4 yıllık evliyiz. İlk iki yıl korunduk fakat son iki yılda çok istediğimiz halde çocuk sahibi olamadık. Teşhis ve tedaviye nereden nasıl başlanmalı;ne yapmalıyız yol gösterir misiniz?

Öncelikle beraberce bir jinekoloğa başvurmalısınız. Burada yapılan incelemeler neticesinde yönlendirilecek veya o doktorda tedavi göreceksiniz.

Merhaba yaklaşık 20 gün sonra evleniceğim, doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum kullanmaya ne zaman başlamalıyım hap adı önerebilir misiniz?

Haplar ancak doktor muayenesi neticesinde kullanılabilir, zira hormon ilaçlarıdır ve dikkatli değerlendirme yapılmamışsa ciddi yan etkiler oluşturabilirler.

Ben birsey ögrenmek istiyorum. Adet döneminde iliskiye girildiğinde yani kadının içine bosanıldığı halde hamile kalınmıyacağını duymuştum bu doğru mu?

Adet kanaması döneminde gebe kalma olasılığı oldukça düşüktür ancak bu tür durumlar söz konusu olabilmektedir.

Kağan Bey benim sorunum vajinamdaki küçük (iç dudaklardan) sağdaki soldakine oranla 2-3 cm daha büyük ve sarkık bazen ağrıyor ve morartı oluyor. Bu önemli bir sorun olabilir mi yoksa normal mi? Ayrıca estetik açısından beni çok rahatsız ediyor ne yapmamı önerirsiniz?

Dış genital bölge her kadında farklıdır ve eğer estetik sorun varsa doktora başvurmakta fayda var.

Vajınamda kuruluk oluyor. Tedavisi var mı? Neden olur?

Vajinadaki kuruluğun genç kadınlardaki en sık görülen nedeni psikolojik durumlar veya ilaç kullanımıdır. İleri yaşlarda ise neden daha çok östrojen hormonu yetersizliğidir. Her durumda tedavi söz konusu olabilir.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...

Yayın tarihi: 12.08.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
11117
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.