Uzmanlar

Daha mutlu bir yaşam için

Daha mutlu bir yaşam için

Kadınların tüm sorunları artık çare buluyor. Doktorumuz Kağan Kocatepe ile daha sağlıklı günlere hazır olabilirsiniz.

Güncellenme tarihi:
Benim 1-2 sorum olacak, nişanlım ile bir ilişki yaşadım ve bu ilişki sonucunda içime boşalmadı fakat vajinamın kenarına sağına soluna falan değdi bunun sonucunda hamile kalır mıyım? Bir de ben bir hap satın aldım ismi:"Microgynon 21" bu hapı kullanmamın sakıncası olur mu ve bu hapı her 21 gunde bir mi almalıyım ? Yoksa hergün mü? Bir de hamile kalmış olduysam ne kadar zaman içinde eczanelerde satılan testlerle bunu anlayabilirim.

Gerçek bir ilişki olmadan da gebe kalmak mümkündür zira spermler hareketli hücrelerdir ve kızlık zarının ortasında adet kanının dışarı akmasını sağlayan açıklıktan yukarı genital sisteme çıkarak gebelik oluşturabilirler. Microgynon bir doğum kontrol hapıdır ve doktora danışmadan kullanılmamalıdır. Gebelik testleri günümüzde oldukça erken bir dönemde, yani adet gecikmesi bir iki gün olduğunda müspet sonuç verebilmektedirler.

Sayın Kağan Bey, bugün başıma gelen ve tedirgin olduğum bir olayı size sormak istiyorum.7 yaşında bir kızım var ve son birkaç aydır tekrar hamile kalmaya çalışıyorum.Bu ay çok rahatsızlandığım için bugün doktora gittim.Bronşlarım çok dolu olduğu için akciğer filmi çektirmem gerektiğini söyledi ve ben korunmadığım için hamile kalabilme ihtimalimi tamamen unutarak filmi çektirdim. Çekimden çıkar çıkmaz aklım başıma geldi. Normal adetimin olmasına 10 gün kadar zaman var. Eğer şu an hamile kalmışsam bu kadar küçük bir bebeğe röntgen ışınlarının zararı ne olabilir? Adet günü gelmeden hamile olunup olunmadığı anlaşılabilir mi? Bilgi verirseniz sevinirim.

Akciğer filminde kullanılan dozlar oldukça düşüktür ve zaten adet gecikmesi olmayan dönemde daha yüksek doz da olsa herhangi bir olumsuzluk oluşması muhtemel değildir. İkinci sorunuzun cevabını bir üst soruda bulabilirsiniz.

İyi günler, ben en son 21 Ekim'de adet gördüm. Kaç haftalık hamile olduğumu merak ediyorum. Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Gebelik haftası son adet kanamasının ilk gününden hesaplanır, bu durumda 10/1/05 itibarıyla 11 hafta 4 günlük hamilesiniz demektir. Gebe kaldığınız tarih ise 9-9.5 hafta öncesine denk geliyor.

Merhaba kız arkadasımla cinsel ilişki sırasında içine boşaldım ama prezervatif vardı ve cıkarttığımda condom'un yırtıldığını gördüm ve hemen eczeneye gidip doğum kontrol aleti aldım.Birincisini 1 saat sonra kullandık ve hamıle olmadığını ogrendık. İkincisini ise ertesi gün aç karnına hemen kullandı ve onda da hamile olmadığını anladık. Bu sonuçlara guvenebilir miyiz acaba?

Gebe olunup olunmadığı ilişkiden hemen sonra anlaşılmaz, sizin kullandığınız gebeliği önleme kitidir, içini bir kez daha okuyun. Adet gecikmesi olursa gebelik testi yaptırmalısınız.

Merhaba adet gecikmesi vardı doktora gittim ve bana farlutal hap verdi 6 gün boyunca günde iki sefer düzenli olarak aldım. 3 gün oldu fakat hala hasta olmadım bu normal mi? İlaçlar bittik en ne kadar zaman geçmesi gerekiyor teşekür ederim.

Gebelik olmadığı net olarak bir test ile tespit edildikten sonra kullanılan bu "söktürücü" ilaçların etkili olması için ilaç alımı bittikten sonra 7 gün hatta 10 gün geçmesi gerekebilir, bu süre sonunda kanama gerçekleşmezse muhtemel bir gebelik için tekrar inceleme yapılmalıdır.

Diane 35 kulanırken hamile kalır mıyım?

Bahsettiğiniz bir doğum kontrol hapıdır aynı zamanda ve gebelik oluşma ihtimali düzenli kullanıldığında binde 5 kadar düşüktür.

Doktor bey; 20 yaşındayım 4 senedir biriyle beraberim ama hiç gerçek anlamda cinsel birleşme olmadı yanlız bu ay adetim 3 gün gecikti sperm dışında diğer sıvıdan (ilişki sırasında erkekte oluşan ıslaklık) hamile kalma riski var mıdır?

Benim sorum aslında biraz komik ama şüphelerimi yenmek istiyorum. Ben 21 yaşındayım erkek arkadaşımla beraber sevişiyoruz ama ilişki olmuyor. Aynı zamanda kızım, sevişirken onun sperlerinin beni hamile etme olasılığı ne. Hiçbir şekilde ilişki olmadan. Teşekkürler

Ön sıvıda az da olsa sperm vardır ve bu sıvıya temasla (dış bölgeye dahi olsa) gebe kalınabildiğinin mümkün olduğuna günlük mesleki yaşantımızda sık sık tanık oluyoruz.

Yaklaşık 3 gündür vajinamdan su gibi bir sıvı geliyor. Daha önce bir kasılma oldu ve arkasından sıvı gelmeye başladı. Bir ağrı ya da sancı yok. Ama akıntı var. Günlük akıntı olmadığının farkındayım ama ne olduğunu bilemiyorum. Cevabınızı bekliyorum.

Vajinada enfeksiyon olabilir, muayene olmalısınız.

Ben kızlık zarıyla ilgili bilgi almak istiyorum şimdiye kadaar hiç cinsel ilişkiye girmedim küçükken bisikletin selesi cinsel organıma çarptı tam hatırlamıyorum ama galiba bir damla kan geldi acaba kızlık zarım bozulmuş mudur?

Bu sorunun cevabını almak için muayene olmalısınız.

Adet düzeni normal bir insanın hamile olması mümkün müdür?

Çok ender durumlarda gebelik oluşmuş olmasına rağmen her ay beklenen zamanda kanama olabilmektedir."üstüne görme" adı verilen bu durumda oluşan kanama aslında gerçek bir adet kanaması olmadığından kanamanın rengi, miktarı ve beraberindeki belirtiler çoğu durumda farklıdır ve bu durum gebelik istemeyen bir kadına tuzak kurabilmektedir. Bu nedenle kanamanız devam etse dahi en ufak bir değişiklik hissettiğinizde gebelik testi yapmayı ihmal etmemelisiniz.

Benim sorum adet dönemiyle ilgili adet öncesi çok sinirli çok gergin oluyorum ve haddinden fazla alınganlaşıyorum. Bunu önleyemiyorum.bunun için ne yapmamı önerirsiniz?

Sizin sorununuz premenstruel sendrom yani türkçesi adet öncesi gerginlik sendromu. Genç bayanlarda çok sık görülen ve bazılarında ruhsal bazılarında bedensel belirtilerin ön planda olduğu bu sorunu çözebilmek için bir uzmana başvurmakta fayda vardır.

DİKKAT: lütfen e-mail yoluyla çözülemeyecek sorular göndermeyiniz ve gramatik hatalar yapmamaya çalışınız. Usulüne uygun ve düzgün sorulmuş sorularınızın tümünü cevaplamaya çalışıyoruz. Sorunuzun cevabı diğerlerinin de işine yarayabileceğinden sorununuzu net ve düzgün ifade etmeye çalışınız ve konuşma veya internet sohbet odası türkçesi değil yazım türkçesi kullanınız. Teşekkür ederim.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 10.01.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
2614
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.