Uzmanlar

Çocuk istiyorum

Çocuk istiyorum

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sorularını yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Ben 1 yıllık evliyim, eşimle bebek sahibi olmayı düşünüyoruz. Ön muayeneye gittiğimde bazı değerlerimin yüksek olduğu ve rahim ağzında yara gözüktüğü söylendi. Genç kızlığımdan beri akıntı problemi de çekiyordum. Oluşan yaranın doğum için ve bebek için bir engeli olur mu? Çok teşekkür ederim.

Smear testiniz temizse ve beraberinde bir genital enfeksiyonunuz yoksa yara hamilelikte sakıncalı bir durum değildir. Tedavisi sonraya da bırakılabilir.

2 yıllık evliyim. Çocuk düşünüyoruz.1 yıldır korunmadığımız halde daha çocuk sahibi olamadık. Sizce doktora gitmemiz gerekli mi? Bir sorun olduğu için mi çocuk sahibi olamıyoruz.

Eğer yaşınız 30 altında ise bir süre daha bekleyebilirsiniz, aksi takdirde doktora başvurmanızda fayda var.

22 yaşındayım, yumurtalığımda 58*75 çapında anekoik bir kist saptandı. Benim için tehlike yaratır mı? Bekarım, bu sebeple ameliyat olmaktan korkuyorum. İlaç ile tedavi olmak mümkün mü?

Yumurtalık kistlerinin önemli bir kısmı bir veya iki adet kanaması sonrasında kaybolurlar. Bu nedenle biraz bekledikten sonra tekrar baktırın, eğer sorun devam ediyorsa kistiniz büyük olduğundan ameliyat olmanız gerekebilir.

Merhaba, ben 30 yaşında bir bayanım. İlişki sırasında farkında olmadan idrar kaçırıyorum. Bu konuda ne yapmam gerektiği ve neden olduğu konusunda yardımcı olmanızı rica ederim.

Bu çok anormal bir durum olmamakla beraber sorunun çözümü için bir üroloji uzmanına başvurmalısınız.

İyi günler, ben erkek arkadaşımla ilişkiye girdim. İçime boşaldı. Bir doktora danıştık, hamile kalmamam için bana farlutal ilacı önerdi. Acaba onu kullanırsam hamile kalmaz mıyım? Teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz ilaç hiçbir şekilde gebe kalabilirliği engellemez.

Kaç yaşıma kadar çocuk yapabilirim? Ben 40 yaşındayım acaba acele mi etmeliyim? Adet düzensizliklerim de var. Yoksa menopoza mı giriyorum?

Sorunuzun cevabı ancak adet kanamasının üçüncü günü yapılarak hormon ve ultrason incelemeleriyle verilebilir.

Ben 26 yaşındayım. 1,5 yaşında bir kızım var ve sanırım ikinciye hamileyim. İlk doğumum normal doğumdu. İkinci için zaman çok mu kısa? (Emziriyorum)

Hayır, süre yeterli ancak 20. haftadan sonra rahimde kasılmaları başlatabileceği için emzirmemelisiniz.

Hamilelik döneminde hiç adet kanaması(çok az) yaşanır mı?

Çok ender durumlarda hamilelik döneminde de düzenli adet kanamaları gerçekleşebilir. Ancak olay adet kanaması değil bir soruna bağlı kanama da olabileceğinden mutlaka doktor değerlendirmesi yapılmalıdır.

Doğum kontrol haplarını gece mi kullanmak gerek? Yoksa her gün belirli saatte almamız yeterli mi? Mesela her gün 13.00 gibi. Teşekkürler.

Doğum kontrol haplarının yan etkilerinin en az olması açısından akşam yemeğinden sonra alınmasında fayda vardır.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 12.10.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
4209
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.