Uzmanlar

Cinsellikten korkmayın

Cinsellikten korkmayın

Kağan Kocatepe'ye sorduğunuz sorular cevapsız kalmıyor.

Genel olarak tüm kullanıcılara: Lütfen soru sorarken e-mail ile cevaplanabilir, muayene gerektirmeyen sorular sorunuz.

Merhaba ben 27 yaşında bir bayanım yaklaşık iki yada üç aydır adet dönemimden bir hafta -on gün kadar vajinamda kaşıntı oluşuyor bu beni çok rahatsız ediyor. Geçen ay biten adedimin üstünden onbeş gün geçti ama kaşıntım devam ediyor, halbuki diğer zamanlarda bahsettiğim gibi adet öncesinde oluyor adette bitiyordu. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Mantar enfeksiyonlarında genelde sürekli kaşıntı olmasına karşın bazı kadınlarda bu kaşıntılar yalnızca adet öncesi dönemde, yani genital sistem direncinin nispeten düşük olduğu dönemde olabilmektedir. Kesin tanı ve tedavi için doktora başvurmalısınız.

Merhaba 2 yıllık evliyim 25 yaşındayım, eşimle doğal korunma yöntemini kullanıyorduk 2 aydır korunmuyoruz ama gebe kalamadım. Buna vereceğiniz cevabı önceki sorularda okudum. Benim asıl sorum her ayın 24-25'inde regl oluyorum, benim yumurtlama takvimim nasıl? Saygılarımla.

28 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü kanamanın ilk gününden itibaren sayılacak şekilde 14. gündür. Bu tarihten 5 gün öncesi ve 1 gün sonrası gebelik için en uygun günlerdir. 28 günden daha farklı kanamaları olanlarda hesap döngü süresinden 14 sayısı çıkarılarak bulunur. Örnek olarak 27 günde bir adet gören bir kadında yumurtlama günü 27-14=13. gündür. 34 günde bir adet gören bir kadında ise yumurtlama 34-14=20. gün olur. Adet döngüsü bir adet kanamasının ilk gününden diğer adet kanamasının ilk gününe kadar geçen süredir.

Eşimle normal period'undan iki gün sonra cinsel ilişkiye girdik. Herhangi bir korunma yöntemi kullanmadan, dışarı boşaldım. Eşimin bu ayki periodu 10 gün geçti. Sizce neden olabilir? Hamile kalma olaılığı nedir? Bizim bilgimiz kadarıyla yumurtalıkların oluşum süreci regl doneminden bir hafta sonra başlıyor olması.Gecikmenin nedeni eğer hamilelik değil ise ne olabilir? Teşekkürler.

Yumurtlama günü civarı gebe kalınması için en uygun günler olmakla beraber spermlerin genital kanalda uzun süre yaşayabilmeleri nedeniyle diğer günlerde de olasılık düşük de olsa gebe kalınabilir. Adet kanaması geciken bir kadının yapacağı ilk şey gebelikten şüphelenmektir. Gebelik yoksa (bunu konfirme etmek için jinekolojik değerlendirme şarttır) strese bağlı bir gecikme söz konusu olabilir.

Merhaba ben 23 yaşındayım ve 10 aylık evliyim. Ben hamile kalmak istemiyorum ve doğum kontrol yöntemlerinden 3 aylık koruyucu iğne ve yasmin hapını kullandım ama bu iki yöntemde hormonal dengemi bozdu. Birkaç tane jinekoloğa gittim ama bana yardımcı olamadılar. Şu anda diana 35 hapını duydum acaba kullanabilir miyim? Zararı olur mu sizce? Ya da en iyi korunma yöntemi nedir? Bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Şimdiden çok teşekkür ederim Kağan Bey iyi çalışmalar diliyorum.

Diane 35 de Yasmin gibi bir doğum kontrol hapıdır ve doktor önerisiyle kullanılabilir. Ezbere kullanmamalısınız. Eğer kilonuz normal sınırlardaysa size uygun bir hap eninde sonunda bulunacaktır.

Merhaba, ben 8 ay yasmin kullandıktan sonra bıraktım, şu anda kuruluk yaşıyorum, hormonların adaptasyonu bir süre için buna sebep olabilir mi? (ilaca başlarken olan kısa süreli değişiklikler gibi) Bir de ilacı bıraktıktan sonra hemen hamile kalırsam bir anomallik ile karşılaşır mıyım? 1-2 ay daha korunayım mı?

Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra gebe kalmak için ara vermeye gerek yoktur. Eskiden hakim olan "haptan hemen sonra hamile kalınırsa bebek sakat olur" görüşü günümüzde artık geçerli değildir. Kuruluk sizin dediğiniz gibi bir adaptasyon süreci ile ilgili olabilir.

Doğum kontrol hapı kullanmak istiyorum fakat bildiğim kadarıyla vücutta su toplanmasına ve şişmanlığa neden oluyorlar hangi ürünü önerirsiniz ve ne zaman kullanmaya başlamalıyım yani adet öncesi veya sonrası mı? Teşekkürler...

Haplar doktor önerisine göre jinekoloji muayenesi sonrasında bünyenize uygun olanı seçilerek kullanılır. Bahsettiğiniz belirtilerin az yaşandığı yeni jenerasyon haplar mevcuttur.

Oral sex ile hamile kalınır mı? Sevgilim devamlı ağzıma boşalmak istiyor ve ben bunu istemiyorum. Bir de anal sex zararlı mı? Şİmdiden teşekkürler

Oral seks ile gebe kalınmaz. Anal seks sürekli uygulandığında fiziksel ve ruhsal sorunlar oluşturabilir.

Akıntım fazla oluyor. ve adet döneminden sonra, iç çamaşırımda akıntım kahveremgi lekeler bırakıyor. Bunun nedeni ne olabilir?

Sorununuz ancak muayene sonrasında anlaşılabilir.

Merhaba, 4 yıldır evlıyız ve doğum kontrol hapı kullandım, bu ay hap kullanmadım.4 yıldır hap kullanmamın çocuk olmasına bir zararı olur mu?

Doğum kontrol hapı kullanıp bıraktıktan sonra doğurganlık bir etken hariç geri döner: bu etken hap kullanımı süresince geçen süreyle doğal olarak azalan doğurganlıktır.

Merhaba. Benim sorum annemle ilgili. Annem 54 yaşında. Kanamalarında düzensizlikler başladı. Doktora başvurdu ve doktor rahimde bir kalınlaşma olduğunu söylemiş. İlaç tedavisine başlandı. İlk parti kullandığı ilaç hakkında bilgim yok fakat şu anda farlutal diye bir ilaç kullanıyor sabah akşam. Bu hastalıkta izlenecek yollar konusunda beni bilgilendirebilir misiniz? Annemin olma riski yüksek mi? Annemden herşekilde illaki parça alınması gerekiyor mu? Rahim Kanseri olan hastaların ameliyattan sağ çıkma şansı ve ameliyat sonrası yaşama şansı yüzde kaç? Rahatsızlığı konusunda size bildiklerimi aktardım, kendisi üzülmemizi istemediğinden bize açıklama yapmıyor. Vereceğiniz cevaplar için şimdiden teşekkür ederim ve Başarılarınızın devamını dilerim Kağan Bey.

54 yaşında bir kadında yaşanan adet düzensizliğinde en muhtemel etken kanser değildir ancak bu da bir ihtimaldir. Bu ihtimali bertaraf etmek için mutlaka parça alınarak incelenmelidir. Parçada kanser çıkarsa tedavisi mümkün olmakla beraber daha muhtemel tanı "kanser öncüsü lezyon" olacaktır ve bu durumda ameliyatla rahimin alınarak annenizin şifa bulması mümkündür.

Merhabalar 4 yıldır düzenli olarak myralon kullanıyorum ve eşimle bebek yapmaya karar verdik. Acaba ilacı kestikten hemen sonra bebek sahibi olabilir miyiz? Doğum kontrol hapı kullanan bazı kadınlarda hamile kalma zorluğu yaşandığını duymuştum. Biran önce cevap verirseniz sevinirim. Teşekkürler

Doğum kontrol hapı bırakıldıktan sonra ilk yumurtlama dönemi 2 hafta gecikebilir. Bunun dışında hapların, eğer çok uzun süre kullanıp yaşınız ilerlememişse gebe kalmayı engelleyici bir özelliği yoktur.

Bebek için erkeklerde bayanlarda ki gibi dönemler var mı?

Erkeklerin sperm sayıları ayın her günü birbirine benzerdir ve bu nedenle kadınlardaki gibi bir döngüleri olmadığı kabul edilir.

Doğum kontrol hapları kullanılmaya başlandığından itibaren etkili midir? Eğer etkili değilse ve hamile kalınmışsa, hamile olduğunu bilmeden doğum kontrol hapını kullanmanın bebek ve anne için riskleri var mıdır? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Doğum kontrol hapları ilk kullanım gününden itibaren korurlar, eğer o ay hapın düzenli kullanılacağı varsayılırsa. Hap kullanımı esnasında oluşan gebelikler için sakat kalma riski hapı kullanmayanlarla aynı olduğu için gebeliğin sonlandırılmasını önermemiz için yeterince tıbbi neden yok.

İç dudak yapım normalde dış dudağın içinde olması gerekirken dışarı taşıyor bununla ilgili bilgi almak istiyorum bu normal bir durum mudur? Doktora gitmeme gerek var mı? Teşekkür ederim

İç dudak yapısı bazı kadınlarda daha belirgindir ve dışa taşar, bu size bir sorun yaratmıyorsa doktora başvurmanıza gerek yok.

Merhaba, 26 yaşındayım, yaklaşık 5 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum. vajinamın sol kenarında bir şişkinlik var, zaman zaman artıyor, zaman zaman azalıyor. Ağrı yapmıyor, sert de değil. 4 ay kadar önce doktora gittiğimde salgı bezi iltihaplanması üzerinde durmuş ama sonunda sadece darbeye karşı hassasiyetten oluşan şişkinlik olduğuna karar vermişti. Bir süre hiç olmadı. Şimdi yine var. Cinsel hayatım var ama bunun ilk olduğu dönemde cinsel hayatım pasifti. Ne yapmalıyım?

Sizin muhtemel sorunununuz Bartholin bezi adı verilen salgı bezinde kist oluşması. Bu tümüyle selim tabiyatlı bir durum olmakla beraber kronik bir enfeksiyon da olabilir. Abse oluşma ihtimaline karşı kistin boşaltılmasında fayda var.
Yayın tarihi: 07.09.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
7556
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.