Uzmanlar

Cinsel yaşam için sağlık şart

Cinsel yaşam için sağlık şart

Doktorumuz Kağan Kocateğe ile daha sağlıklı günler sizleri bekliyor...

Güncellenme tarihi:
Cevabınıza şimdiden teşekkür ediyorum. Hocam ben 1973 doğumlu 3 ay önce evlenmiş bir bayanım. Bilgisayar öğretmeniyim. Bilgisayar labratuvarında 15 makina ve projeksiyon aleti ile ders işliyorum. Haftada 16 saat derse giriyorum. Hocam sorum: Eşimle bebek istiyoruz.Görevimin hamileliğime ve bebeğime vereceği zararın ne olduğu? Vücudumda biriken radyasyon oranı bebeğime zarar verir mi? Bebeğim bilgisayarlardan ve projeksiyon aletinden (Radyasyon) etkilenip sakat olur mu? Bu konularda beni aydınlatırsanız çok mutlu olurum. Saygılarımla

Bilgisayarlar ve projeksiyon cihazlarının gebelik ve bebek üzerinde olumsuz etki gösterdikleri düşünülmemektedir. İçinizin daha da rahat olmasını isterseniz ekranınıza filtre taktırabilirsiniz.

Adet geciktrici ilaç kullanımından sonra yeni adet dönemim eski tarihe göre mi yoksa gecikmiş adet gününe göre mi belirlenecek?

Adet geciktirici ilaç kullananların adet kanaması tarihleri geciktirici kullanımı bittikten sonra oluşan kanamaya göre belirlerinir.

Merhabalar ben 6 ay önce spiral taktırdım İlk 3 ay 20 gün kadar adet kanamalarım oldu. Sonraki aylarda 3 gün ve en son adetin 1 gün ve siyah renkte oldu. Bu normal mi? Ayrıca bebekte emziriyorum. Ondan mı kaynaklanıyor?Teşekkür ederim.

Spiral kullanımında adet kanamalarının uzun sürmesi ve miktarca artması tamamen normal kabul edilebilir ve genellikle bu durum spiral içeride olduğu sürece devam eder. Sizin adet kanamalarınızın giderek azalmış olması olayın emzirmeyle ilgili olabileceğini düşündürüyor.

Siteniz ve bilgileriniz için içtenlikle teşekkürler. 27 yasındayım. Yaklaşık 2 yıl önce sağ ve sol yumurtalığımda yaklaşık 6 cm çapında kistler oluşmuş. 1 ay sonraki kontrolde sağ kist kaybolmuştu ancak soldaki kist yaklaşık 4 cm'e indi ancak nisan ayında yapılan kontrolde hala bu ebattaydı. Bu süre içinde düzenli olarak miranova kullandım. Smear ve ca125 tesstlerim de yılda birer kere yapıldı ve normal çıktı. Ancak nisan ayından bu yana kontrole gitmediğim gibi artık bu kistin stresini yaşamaktan da bıktım. Ameliyat olmamı mı yoksa bir süre daha ilaca devam etmemi mi önerirsiniz? Bekarım ve uzun süre doğum kontrolü ilacı kullanmamın bir yan etkisi olur mu? Teşekkür ediyorum

Smear testi rahimağzıyla ilgili sorunları gösterir, yani kistle ilgisi yok. Ca-125 testi ise sizin yaş grubunuzda nispeten sık görülen ve endometriyozis adı verilen hastalığa bağlı oluşan çikolata kisti adı verilen kist türünde yüksek çıkar. Dört santimetrelik bir kist için, eğer şikayetiniz yoksa ameliyat olmanız gerekli olmayabilir, ancak buna ultrasonografiyi yapan doktor karar vermelidir. Uzun süreli doğum kontrol hapı kullanımının genital sistem ve genel beden sağlığı üzerinde olumsuz etkileri olduğunu düşünmüyoruz.

Merhaba, ben 26 yaşındayım. 2 sene önce kürtaj oldum. Doktorum rahmimim dar olduğunu bir daha hamile kalamama gibi bir sorun olabileceğini söylemişti. Ultrasyon gözetiminde ameliyatı yaptılar. Sonraki kontrolümde bir sorun olmadığı söylendi. Hamile kalamamak gibi bir problem olabilir mi? Bir de doktor kontrollerinde yapılmış olan kürtaj belli olur mu?

Yapılmış olan kürtajların sonraki muayenelerde anlaşılması mümkün değildir. Ultrason eşliğinde kürtaj rahim darlığına bağlı değil, genellikle rahimağzı darlığı olduğu durumlarda yapılır. Bir kez gebe kalabildiğinize göre bundan sonra gebe kalmada zorlanacağınızı düşünmüyorum.

1- Ben 6 senelik evliyim 21 yaşındayım 3 sene önce kürtaj oldum ve 3 senedir desolet dogum kontrol kullanıyorum ama hala eşim dışarı boşalıyor. Hamile kalmaktan korkuyorum önceden saat 10 da içiyordum şimdi 12 de içiyorum hamilelik riski olur mu bir de hap içildikten kaç saat sonra etki eder? Teşekkürler

2- Merhaba doktor bey bende kist var ve doktorum bunu tespit ettikten sonra bana dogum kontrol hapı verdi hayatımda ilk kez böyle bir şey kullanıyorum düzenli olarak her sabah 8 veya 9,30 gibi alıyorum hapı ve 3 kutu ama hala güvenipte eşimle korunmadan beraber olamıyoruz sizce ne yapmalıyım?


1- ve 2- nin cevabı
Doğum kontrol haplarının koruyuculuğu %100'e yakındır, içiniz rahat olsun.

Merhaba, herşeyden önce sitenizi çok beğeniyorum ve sık sık ziyaret ediyorum. Bundan yaklaşık 7 ay önce şubat ayında 8 haftalık gebeyken düşük yaptım. Doktorum düşük nedenini araştırmak için tahliller istedi ve sonuçlar temiz çıktı.Yanlız rahmim de miyom görüldü fakat bunun düşüğe neden olmadığını çok küçük olduğunu da belirtti. Yaklaşık 6 ay korunduk. Şu an korunmuyoruz. Acaba kısa zamanda gebe kalır mıyım ve bu aralar sol kasığım da şişlik hissediyorum ve ara ara ağrı yapıyor. Bunun nedeni nedir? Önemli birşey var mıdır? Evham yapıyorum da. 28 yaşındayım.

Daha önce bir kez düşük yapmış olmanız çok endişe verici bir durum değil, zira düşük riski genel olarak %20 civarındadır, tahlilleriniz de normal sonuçlandığına göre sol kasık ağrısı için doktor muayenesi olduktan sonra gebe kalmak için çalışmalara başlayabilirsiniz.

Merhaba ben 23 yaşındayım ve 3 aylık evliyim 2 aydır korunmuyoruz bebek istiyorum.ama ben 1 temmuzdan beri adet görmüyorum yaptığım testler hep negatif bugün doktora gittim bana folbiol+farlutal verdi bunları kullanırken hamile kalabilir miyim?

Folbiol ve farlutal gebelikten korumaz, folbiol folik asit, farlutal ise "adet söktürücüdür". Her kadının gebe kalma hızı farklıdır ve 12 ay deneme yapmadan kendinizde bir sorundan şüphelenmenize gerek yok.

6 ay doğum kontrol hapı kullandım. Bu ay bıraktım acaba ne kadar zaman sonra kanamam olur? Hapı bırakalı 10 gün oldu hala kanamam olmadı. Hamile olabilir miyim?

Gebelik testi yaptırmalı ve daha da ideali doktora başvurmalısınız.

Merhabalar benim prolaktin hormonumun yüksek olduğunu söylüyor doktorum. (40 ng/mg)ben normal olan oranı merak ediyorum teşekkürler.

Normal seviye laboratuvara göre değişiklik göstermekle beraber 20-25 arasıdır.

Merhaba doktor bey size daha öncede yazmıştım fakat cevap alamadım.Ben 5-6yaşlarında bir akrabam tarafından cinsel tacize uğradım. Şu an 25 yaşındayım geçen sene bir doğum uzmanına göründüm ve bir problem olmadığını öğrendim.Sizce tek bir doktora görünmek bekaret kontrolü için yeterli midir lütfen sorumu ve cevabını sayfanız da yayınlayın teşekkürler.

Kızlık zarı kontrolü çok basit bir işlemdir ve doktor bir sorun yok dediğine göre sanırım yoktur.

Merhaba, 23 yaşındayım.2-3 sene önce 2 farklı zamanda cinsel organımın etrafında küçük sivilceler çıkmıştı. Doktor bunların aşırı stresten kaynaklanan kondülomlar olduğunu söyledi ve lazerle yaktı.Daha sonra bu tarz bir problem yaşamadım. Şu anki sorunum adetim biteli 1 hafta olmasına rağmen tekrar adet görüyor olmam.Gene çok stresli bir dönemdeyim acaba bunun sebebi stres olabilir mi? Normalde adetlerim çok sancılı ve ağrılı geçmesine rağmen daha önce hiç 1 ayda 2 kere adet görmemiştim. Acaba ciddi bir şey midir? Teşekkürler

Genital bölgede siğiller strese bağlı değil HPV adı verilen bir virüs enfeksiyonuna bağlı oluşurlar ve yakılsa bile düzenli olarak takip edilmelidirler, smear testi mutlaka yapılmalıdır.Adet sorununuz için doktor muayenesi olmalısınız.

Uzun süredir akıntı şikayetim var doktora gittim "candida" teşhisini koydu ilaçları kullandım (hergün iki defa çamaşır değiştiriyorum) ama bir sonuca ulaşamadım bu durumdan çok rahatsızm ne yapabilirim?

Candida genital bölgede enfeksiyon yapan bir mantar türüdür ve bazı candida alt türleri enfeksiyoan dirençli olabilirler, bazı durumlarda da eş tedavisi gerekebilir.

Merhaba benim size sorum sezaryan amaliyatinda belden aşağı uyusturulup amaliyat olmanın bir riski varmı?

Sezaryan esnasında epidural adı verilen yöntemle anestezi iyi ellerde uygulandığında (yani bu konuda yeterli tecrübesi olan anestezi uzmanlarınca) genel anesteziden daha az riskli bir yöntemdir ve gelişmiş ülkelerde bu yöntem genel anesteziden daha çok tercih edilmektedir.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...

Yayın tarihi: 01.11.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
3110
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.