Uzmanlar

Cinsel sorunlar

Cinsel sorunlar

Merak ettiğiniz tüm sorunlar doktorumuz Kağan Kocatepe yardımıyla cevaplarını bulacak.

Güncellenme tarihi:
Merhaba, 6 aylık bir birlikteliğim var. Şu ana kadar herhangi bir doğum kontrol yöntemi denememiş olmama rağmen hamile kalamıyorum. 23 yaşındayım, boyum 1.67 kilom ise 49. Bu benim kısır olduğum anlamına gelir mi?

Gebe kalamama durumu tıpta düzenli olarak korunmasız bir şekilde ilişkiye girilmesine rağmen 12 aylık bir sürede gebelik gerçekleşmemesi durumudur. Şu an için endişelenecek bir durum yok.

Merhaba, 26 yaşındayım ve iki yıldır evliyim benim sorunum regl dönemimin düzenli fakat çok ağrılı olması bu dönemlerde çok fazla ağrı kesici kullanıyorum (aprol fort) ancak kulaktan dolma söylenilenler de çoçuğu olmayanlar için fazla ağrı kesicilerin zararlı olduğu, cevabınızı bekliyorum.

Bahsettiğiniz ağrı kesiciler hiçbir şekilde doğurganlığı olumsuz yönde etkilemezler ancak doktorunuza danışarak doğum kontrol hapı kullanmanız belki sizin adet sancılarınızı gidermede daha yardımcı olabilir.

Merhaba, 30 yaşındayım, 2005 içerisinde çocuk sahibi olmak istiyoruz. Sağlıklı bir hamilelik ve doğum için hamilelik öncesinde yapmamız gereken hazırlıklar konusunda bilgilenmek istiyoruz. Folik asit kullanımı, kalsiyum takviyesi vs gibi. Teşekkürler.

Prekonsepsiyonel vizit yani gebelik öncesi danışmanlık günümüzde sağlıklı bir gebelik dönemi geçirmek ve sağlıklı bir bebek sahibi olmak için önemli bir olgudur. Doktora başvurarak genel bir muayeneden geçmeli, basit bazı testlerle eğer varsa idrar yolu enfeksiyonu, kansızlık gibi sorunlarınız gebelik öncesi giderilmeli veya daha ciddi bir durum söz konusuysa (hipertansiyon, şeker hastalığı gibi) bunların önlemi gebelik öncesinde alınmalıdır. Yine bazı enfeksiyonlara (hepatit B, kızamıkçık gibi) bağışıklığınız yoksa aşılarınızı yaptırma önerisi de bu muayeneyle birlikte size sunulacaktır. Tüm işlemler gerçekleştikten sonra size folik asit takviyesi önerilecek, sağlıklı beslenme konusunda bilgiler verilecek ve böylece çağdaş tıbbın tüm olanaklarından faydalanmış olacaksınız.

Merhaba regl geciktirici hapların yan etkisi var mıdır, nasıl kullanılmalıdır, kullanmaması gereken kişiler kimlerdir, en etkili ve zararsız olanı hangi ilaçtır? İlacı kullanmanıza rağmen regl olma olasılığı var mıdır yoksa kesin geciktirir mi?

Geciktirici ilaçlar doktor önerisine göre kullanılır ve ciddi yan etkileri yoktur. Burada ilaç ismi ve doz veremiyoruz.

14 senelik evliyim 12 yaşında çocuğum var cinsel ilişki sırasında vajinamın çok genişlediğini hissediyorum eskisi gibi olması için operasyon olabilirmiyim ne yapmalıyım?

Vajinanın operasyonla daraltılması mümkündür. Bunun için doktora başvurmalısınız.

Merhaba, akıntım normalde koyu sarı ve kokulu gelirken şimdi yeşil geliyor aralıklarla.acaba mühim bir sorun var mı?

Sizin muhtemelen ciddi bir enfeksiyon sorununuz var, doğru tanı ve tedavi için mutlaka doktora başvurmalısınız.

Merhaba, 1973 dogumlu bir bayanim. adet görme sürem 2,5 - 3 gün. Fakat son 3 aydır çok kısa sürdüğünü fark ettim (belki de ben geç fark ettim). Saat hesabıdan yola çıkarak hesap ettim 2 gün. Belki 1-2 saat fark ile daha az olabilir. Adetlerimde herhangi bir düzenszlik yok. Dogum yapmadım. 8 yıl önce bir kere kürtaj oldum. Evliyim. Zaten adet görme sürem normalden de kısaydı, simdi iyice kısaldı. Bu durum herhangi bir rahatsızlığı, erken menopoz veya baska bir şeyin belirtisi olabilir mi ? Konu hakkında beni aydınlatabilirseniz sevinirim. Bir hekime başvurmadan önce fikrinizi almayi isterim.

Menopozun belirtisi daha çok adetlerin arasının uzamasıdır. Yaş ilerledikçe ve özellikle de 30 yaşından sonra kadınların adet kanaması miktarında doğal bir azalma eğilimi olur, ancak vurguladığım gibi bu çok ender durumlarda menopoz belirtisidir.

Merhaba ben 26 yaşındayım 2 senelik evliyim devamlı akıntım var. Doktora gittim önemli birşey olmadığını böbreklerimde taş olduğunu ve bundan kaynaklandığını söyledi. Tedavi oldum ama akıntım devam ediyor. İleride çocuk sahibi olmak istediğimde bir problem olur mu.ne tavsiye edersiniz?

Böbrek sorunları hiçbir zaman akıntıya neden olmaz. Akıntının kadınlarda en sık görülen iki nedeni vajinit ve rahimağzı yaralarıdır. Diğer bir neden de fizyolojik akıntı denen ve bazı kadınlarda hiçbir sorun olmasa da var olan akıntıdır. Yeniden bir jinekologa görünmelisiniz.

Adet kanamam 8 gün gecikti hamile olma ihtimalim yok nedeni ne olabilir? (daha önce 25 gün arayla oluyordum)

Adet kanamasının gecikmesinde en önemli neden gebeliktir. Bunun olamayacağını söylediğinize göre ruhsal veya bedensel bir strese bağlı gecikme söz konusu olabilir. Her kadında yılda bir kez gecikme olması normal kabul edilebilir. Gecikmeler daha sık oluyorsa hormonal bir dengesizliğin araştırılması için doktora başvurmalısınız.

Öyle bir hata yaptım ki doktor bey işin içinden nasıl çıkacağımı bilemiyorum. 5 yıldan uzun bir süreden beri nişanlım vardı yaklaşık 2 yıl önce ilişkiye girdik askere gitti bekledim geldi bıraktı beni. Şimdi de annemler onla olamayacağını daha iyi birinin olduğunu söylüyorlar çok tutucu ailem var, ne yapacağımı bilmiyorum ne olur yardım edin bana. bunun çaresi neolabilir yardımınıza çok ihtiyacım var cevap bekliyorum.

Bazı doktorlar (bunlar arasında ben yokum) kızlık zarı tamiri yapmaktadırlar. O doktorlardan birine ulaşmalısınız.

İyi günler doktor bey: ben 7 yıllık evli bir bayanım ve 5 yaşında bir kızım var şu anda eşimle birlikte ikinci çocuğumuzu istiyoruz ve bir erkek çocuğumuzun olmasını istiyoruz. Gebelikte cinsiyeti önceden belirleyebilir miyiz? Bazı sitelere girdiğimde çin takviminle karşılaşıyorum doğruluk payı var mı kızımın doğduğu ay ile yıl olarak o takvim doğruluyor. Bazı sitelerde de yumurtlama döneminde tek bir defa cinsel ilişkiye girildiği takdirde erkek bebek olma olasılığı yüksektir deniliyor. Doğruluğu var mıdır?

Şu an için tıbbi olarak doğacak bebeğin kız veya erkek olmasını sağlayabilecek bir yöntem yok. Bahsettiğiniz yöntemler ihtimali artırıyor olabilir belki ama tıbbi açıklamaları olmadığından bunları elbette öneremiyoruz.

Merhaba ben 40 yaşında bekar bir bayanım. Menopoza girme yaşını öğrenmek istiyorum. Menopoz döneminde vücutta ne gibi değişiklikler olur, bu dönemi kolay atlatmak yada bu durumu geciktirmek mümkün mü? Bu sorularıma yanıt verirseniz sevinirim. çok teşekkürler.

Türkiyede ortalama menopoza girme yaşı 47dir. Yaşı belirleyen en temel etken genetiktir. Bunun yanında düzenli egzersiz yapan, sigara içmeyen, uygun kilolarda olan bayanların menopoza daha geç girdikleri bilinmektedir. Menopoz keskin bir geçiş dönemi değildir, yalnızca adet kanamalarının kesilmesidir ve hayatında gebelik ve doğum ne kadar doğalsa menopoz da o kadar doğaldır. Düzenli jinekolojik kontrollere gitmek ve menopoza girdiğinizde şikayetler yaşarsanız önerilen ilaçları kullanmak size benim söyleyebileceklerimdir.

Doktor Bey,15 gün önce missed abortus nedeniyle kürtaj oldum.5 gün Tetradox kullandım.Geçen hafta ultrasona girdim normal olduğu söylendi ama idrara çıkarken sadece kasıklarımda ağrı oluyor. Ayrıca ikinci gebeliğe kendimi hazır hissediyorum sakıncası var mı? Lütfen acele cevap

Düşük yaptıktan sonra kendinizi ruhsal olarak hazır hissettiğinizde yeni bir gebeliğin çalışmalarına başlayabilirsiniz. Bahsettiğiniz şikayetler bir idrar yolu enfeksiyonuna işaret ediyor, bunun için bir idrar kültürü ve gerekirse antibiyotik tedavisi söz konusu olabilir.

Ben bir senelik evliyim eşimle bir çocuğumuz olmasını istiyoruz 3 aydır korunmamıza rağmen hamile kalamadım. Rahmimde yara var acaba onunla bir igisi var mıdır? Bu konuda aydınlatırsanız sevinirim.

Rahimağzı yarası gebe kalmayı engelleyen bir durum olarak görülmez. 3 ay çok kısa bir süre biraz daha sabırlı olmalısınız.

Merhaba. Yaklasik 4.5 ay sonra evleneceğim. Her ne kadar bu konu hakkında bilgim olsa da size danışmak istiyorum. İlk gecede kızlık zarım delindiği zaman ilişkiye hemen ara verip bir kaç gün ilişkiye girmemem mi lazım yoksa normal olarak ilişkiye devam edebilir miyim?

İlk gece kanaması sonrasında kendinizi rahat hissediyorsanız ara vermenize gerek yok. Kızlık zarı kolay iyileşen bir yapıdır.

Merhaba, 23 yaşındayım, 1 yıllık evliyim. Cinsel organım küçük ve ilişki sırasında acı çekiyorum. Islanmam ve zevk almam normal ama eşim gireceği zaman acı duyuyor ve kendimi kasıyorum, kaçıyorum. Eşim çok anlayışlı ama bu durum ikimizi de üzüyor. Ne yapmalıyım? Girişi kolaylaştıran ve kayganlığı artıran bazı jeller duydum, ne önerirsiniz?

Kadının cinselliğe tam olarak adaptasyonu bazen 2 yıl gibi uzun zaman alabilir. Burada vajinanın yapısal özelliklerinden çok sizin kendinizi tümüyle gevşetmeniz daha önemli bir etken. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan kayganlaştırıcı jeller size çok faydalı olabilir, ancak ben yine de sizin sorununuzun zamanla kendiliğinden çözüleceğine inanıyorum.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 04.10.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
4213
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.