Uzmanlar

Bebek için sabırlı olun

Bebek için sabırlı olun

Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sağlık sorunlarına yanıtlar vermeyi sürdürüyor.

Güncellenme tarihi:
5 aylık evliyim. Doğum kontrol için Yasmin kullanıyorum. Fakat çok şiddetli başım ağrıyor, ne yapmalıyım? Yardımcı olursanız çok sevinirim.

Doğum kontrol hapı kullanırken baş ağrısı ortaya çıkması ilacın mutlaka bırakılmasını gerektiren bir durumdur.

Merhaba Kağan Bey, ben 18 yaşındayım. 12 yaşımda ufak bir bisiklet kazası geçirdim, bunun sonucunda vajinamda kanama oldu. Acaba bu şekilde kızlık zarım bozulabilir mi?

Evet bu şekilde kızlık zarı bozulabilir.

Merhaba ben 1 aydır evliyim ve Yasmin adlı doğum kontrol hapını kullanıyorum. Bu hapların cinselliği azaltıp azaltmadığını merak ediyorum. Prezervatifle kıyaslayınca hangisini önerirsiniz?

Doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonlar cinsellik arzusunu yani libidoyu azaltabilirler. İlacın değiştirilmesi çözüm olabilir. Hapların avantajı yüksek seviyede koruma sağlamaları, prezervatif ise ek olarak cinsel yolla bulaşan hastalıkları önleyebilen bir korunma yöntemidir ancak koruyuculuğu haplar kadar yüksek değildir.

Öncelikle bu sitenin olması biz bayanlar için çok büyük avantaj. Bundan dolayı size çok teşekkür ederim. Ben 6 haftalık hamileyim. Bütün tetkiklerimi yaptırdım, hepsi temiz çıktı. Ultrasona girdim sorun olmadığı ve her şeyin yolunda olduğu söylendi. Eşimle beraber olduktan sonra birkaç damla kan geldi, ağrım sızım olmadı ve çok tedirgin oldum. Bu neden olmuştur? Bebeğin kesesine zarar gelmiş midir diye korkuyorum. Sizce büyük bir sorun var mıdır? Her birlikteliğimde bu şekilde ya da daha fazla kanamalarım olacak mı? Olacaksa da ilişkiye girmemem mi gerekir? Şimdiden teşekkür ederim; sabırsızlıkla cevabınızı bekliyorum.

İlişki sonrası kanama daha çok rahim ağzında bir problem olduğunu düşündürüyor. Ultrasonografi ile gebelik kesesine bakılmadan bir şey söylemek mümkün değil, ancak uzun bir süre cinsel yaşamdan uzak durmanızda fayda var.

Kansızlık durumunda doğum kontrol hapı kullanılması sakıncalı mıdır? Eğer sakıncalıysa kansızlığın derecesine göre, mesela günlük hayatta hiçbir soruna yol açmayacak kadar hafifse, yine de sakıncalı olabilir mi? Yan etkilere veya sağlık sorunlarına yol açabilir mı?

Doğum kontrol hapları adet kanamasını azalttıklarından kansızlığı olan kadınlara özellikle doğum kontrol hapı öneriyoruz.

Ginera kullanıyorum doktor kontrolünde. Yalnız bu hap ne kadar koruyabilir? Bazen adet gecikmelerim oluyor, ama adet oluyorum daha sonra. Lütfen beni bilgilendirir misiniz? Şimdiden teşekkürler.

Doğum kontrol hapları düzenli olarak kullanıldıklarında koruyuculukları yüzde 100'e yakındır.

Merhaba! Ben 23 yaşındayım ve 1,5 yıllık evliyim. Evliliğimin ilk 8 ayı Vaginismus ile uğraştım. Tedavim bittikten sonra 4 ay Yasmin isimli doğum kontrol hapını kullandım. Şimdi bir bebeğimiz olsun istiyoruz. 2 aydır korunmayı bıraktık. Jinekolojik muayenede rahimde herhangi bir problem olmadığı görüldü. Acaba ilacı bıraktıktan ne kadar sonra hamile kalabilirim? Hamile kalma şansımı ne arttırır? Şimdiden teşekkürler.

Yaşınız genç olduğu için bir sorun yaşama ihtimaliniz düşük. Korunmasız bir ilişkide gebe kalma olasılığı yalnızca yüzde 25'tir. Sabırlı olmalısınız.

Kağan Bey, bir şeyi çok merak ediyorum evlenmeden önce neden doğum kontrol haplarına başlanılır. Etkisini daha iyi alabilmek için mi önceden başlanıyor? Açıklarsanız sevinirim.

Haplar kullanılmaya başladıkları günden itibaren korurlar. Bu nedenle önceden başlanması mutlaka gerekli değildir.

Boşalma öncesi gelen bir sıvının hamilelik riski ne kadardır? Kesin boşalma olmadan hamile kalınır mı?

Ön sıvıda az da olsa sperm bulunur. Bu nedenle boşalma olmadan da gebelik oluşabilir, ancak olasılık düşüktür.

Ergenliğe girdiğimden bu yana adetlerim hep düzensiz; bunun sebebi nedir nasıl öğrenebilirim? Her ay mutlaka adet olurum ama gecikmeli olarak. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
Adet düzensizliğinin çok sayıda nedeni var. Ergenliğe ilk girildiği andan itibaren 2 yıl geçmesine rağmen adetler düzene girmemişse doktor kontrolü gereklidir ve en sık karşılaşılan durum polikistik overdir.

Merhaba iç dudaklar dışarıya doğru sarkık olduğunda hamile kalamama durumu ya da gebelikte, doğumda bir sakıncası olur mu, bu normal midir ve zararı var mıdır? Neden kaynaklanır, çoğu kadında var mıdır?

Kadınlarda yapısal olarak iç dudaklar uzun olabilir. Gebe kalmaya veya doğuma engel bir durum teşkil etmez.

Merhabalar, Diane 35 kullanmaya başladım. Adet dönemlerinde ara vermek gerekir mi; ya da adet düzensizliği yapar mı?

Doğum kontrol haplarına her kutu arasında ne zaman kanama olduğuna bakılmaksızın bir hafta ara verilir. Haplar adet düzenleyici özellik gösterirler.

Doktorumun da tavsiyesiyle Myralon isimli doğum kontrol hapını kullanıyorum. 1 haftalık ara sırasında cinsel ilişkiye girdiğim takdirde hamile kalma riskimin ne olduğunu öğrenmek istiyorum, teşekkürler.

Haplar ara verilen dönemde de gebelikten korurlar. Düzenli olarak kullanıldıklarında gebelik oluşma olasılığı son derece düşüktür.

Merhaba Kağan Bey, ben 26 yaşında 3 çocuk annesiyim. Ben tüplerimi bağlatmak istiyorum. Doktorlarla görüştüm; yaşım küçük olduğundan yanaşmıyorlar. Bir sakıncası olup olmadığını öğrenmek istiyorum; bir bilgi verirseniz sevinirim, teşekkürler.

Kanunen 30 yaştan önce tüpler bağlanamamaktadır. Doktorunuz bu nedenle işlemi yapmak istemiyor.

Op.Dr.Kağan Kocatepe'nin yazılarını okumak için tıklayın.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 14.10.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
51489
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.