Uzmanlar

Bebeğim olur mu?

Bebeğim olur mu?

Uzmanımız D.Kağan Kocatepe cinsellikle ilgili merak ettiğiniz her soruyu yanıtlıyor...

Merhaba ben 29 yaşındayım ve 1,5 yıllık evliyim. Bu benim 2. evliliğim, ilki 23 yaşındayken oldu ve 4 sene hiç ara vermeden doğum kontrol hapı (myralon) kullandım. Daha sonra bıraktım ve gebelik öncesi muayene için doktoruma gittim herşeyin normal olduğunu ve bir engel olmadığını söyledi. Fakat 1,5 sene kadar beklemem gerekliyimiş uzun süre hap kullandığım için. Gebe kalamamıştım. Şu an bu durumun üzerinden 4 yıl geçti. Şimdiki eşimle hiç korunmuyoruz ve buna rağmen hiç gebe kalmadım, doktora gittim ve bana yumurtlamadığımı söyledi. Aslında önceki senelerde olduğum muayenelerde yumurtlamam gayet normaldi. Bu arada eşimle aramda 15 yaş var o 45 yaşında doktorum bunun da bir etken olabileceğini söyledi. Acaba tedavi yöntemi nedir? Hormon ilaçlarının da kilo yaptığı söyleniyor bu doğru mu? Bu yüzden tedavi olmak istemiyorum. Ayrıca tedavı olursam ne kadar sürede cevap alırım ? Adetlerim çok düzenli olmasına karşın adetim başlamadan 4 gün önce damla damla da olsa kanama ve koyu kahve akıntım oluyor. Bunun sebebi nedir ve çok az kanama geçiriyorum. Ayrıca 2 haftadır sol yumurtalığımda sancım var. Sebebi ne olabilir? Vereceğiniz bilgiler için şimdiden çok teşekkür ederim.

Öncelikle düzeltilmesi gereken temel nokta eşinizin yaşının gebe kalmanızı engellemede temel bir etken olmayacağı. Bunun yanında 4 yıl boyunca doğum kontrol hapı kullanmış olmanızın da bir soruna neden olduğunu düşünmüyorum. Yumurtlama olmaması durumunda öncelikle yapılması gereken bazı hormonal ölçümlerdir. Bunun yanında gebe kalamama durumunda mutlaka yapılması gereken iki temel inceleme tüplerinizin açık olduğunun belirlenebilmesi için histerosalpingografi (ilaçlı rahim filmi) ve eşinizin sperm durumunun değerlendirilmesi amacıyla spermiyogram incelemesidir. Bu tetkikler yapıldıktan ve normal bulunduktan sonra tek sorun yumurtlamama olarak belirlenirse yumurtlamayı sağlayıcı ilaçlarla gebe kalmanız sağlanabilir.

Ben regl dönemini geciktirmek için olan haplar hakkında bilgi almak istiyordum ve ne gibi zararlarının olduğunu ayrıca başka bir regl günü geciktirme yöntemi var mı?

Adet kanamasını geciktirmek için doğum kontrol hapları kullanılabileceği gibi sadece progesteron hormonu içeren ilaçlardan da faydalanılabilir. Bunun için doktor muayenesinden geçilmeli ve size uygun yöntem belirlenmelidir. Bu tür ilaçlar genellikle ciddi yan etkilere neden olmazlar.

Ben iki çocuk annesiyim bir 7 biride 6 yaşında. İkinci çocuğu emzirdiğim sırada göğüslerim küçülmeye başladı halen küçük normal midir? Büyütmek için ne yapabilirim?

Emzirme sonrasında göğüslerin küçülmesi doğaldır ve herhangi bir soruna işaret etmez. Göğüs büyültme konusunda çok çeşitli yöntemler var ve bu konuda bir plastik cerraha danışmalısınız.

Ben Eylül ayında evleneceğim. Bundan önce yaptırdığım testlerde prolaktin hormonunun fazla olduğunu öğrendim. 2 ayrı doktora gittim 1 tanesi bana tedaviye hemen başlayalım dedi diğer doktor tedavinin evlendikten sonrada başlayabileceğimi söyledi. Beni bu konuda aydınlatabilirseniz çok
sevinirim. (Bu arada prolaktin tesitinin sonuçlarını kaybettiğim için sonucunu yazamadım) İlgi ve alakanıza şimdiden teşekkürler.


Prolaktin seviyesi aşırı yüksek değilse ve sizde göğüslerden süt gelmesi veya adet düzensizliği gibi belirtilere neden olmuyorsa tedavi görmek zorunda değilsiniz. Bu belirtilerden biri varsa bu durumda tedaviye hemen başlamanız mantıklı olabilir.

Merhaba, biz 6 senelik evliyiz. Eşim 2000 yılında doğum yaptı. Korunma olarak spermin gelmesine yakın dışarıya boşalıyorum. Bu iyi bir koruma mıdır? İleride ben veya eşim sağlık bakımından bir sıkıntı çeker miyiz? Bilginiz için teşekkür eder başarılarınızın devamını dilerim.

Dışa boşalma koruyuculuk oranı düşük bir korunma yöntemidir ve etkili bir korunma isteyen çiftler için hiç uygun değildir. Uzun vadede sizde veya eşinizde bir soruna yol açması beklenmez.

Ben 5 haftalık hamileyim ama hamileliğimi yeni oğrendim bilmedigim bu 5 haftalık dönemde sigara kullandım şimdi de hemen bırakamıyorum ne yapmalıyım?

Gebelikte sigara kullanımı ve özellikle de günde 5 sigaradan fazlası düşük yapma, erken doğum yapma riskini artıran bir durumdur bu nedenle sigarayı çok az içmeli, ideal olanı ise bırakmalısınız.

Doğum kontrol yöntemlerinden hangisinin en az dezavantajı var acaba? Vücut yapım kilo almaya müsait olduğundan doğum kontrol hapı kullanmak istemiyorum. Spirali doğum yapmayan bayanlar kullanabilir mi?

Spiral doğum yapmayan kadınlar tarafından da kullanılabilir, ancak yine de birinci tercih doğum kontrol hapıdır.

3 senedir evliyim ve simdiye kadar hiç korunmadığım halde çocuğum olmuyor acaba neden kaynaklaniyor olabilir? Çocuğum olmasını çok istiyorum cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bunun birçok nedenleri olabilir. Yumurtlama sorununuz olabilir, tüplerinizde tıkanıklık olabilir veya eşinizin spermlerinde bir sorun olabilir. Testlerin yapılabilmesi için muayene olmalısınız.

Primolut n kullanıyorum yaklaşık 11 gündür. Bu ilaç bir nevi doğum kontrol hapı mıdır? Hamile kalma riskim var mı bu ilacı kullanırken.

Primolut N basit bir adet düzenleyicisidir ve gebelikten korunmada kesinlikle kullanılmaz.

Annem 43 yaşında 4 aydan beri adet olmuyordu ama şimdi oluyor ve aşırı derecede fazla olduğunu söylüyor. Nedeni ne olabilir?

Menopoza yakın dönemlerde bu tür sorunlarla sık karşılaşılır. Uzun süren bir kanama ciddi bir soruna işaret etmemekle birlikte bir sorun olmadığını kesinleştirmek için annenizin doktora başvurmasını sağlamalısınız.

27 yaşındayım. Yaklaşık 5 yıldır doğum kontrol hapı kullanıyorum. Bu süre zarfında hiç ara vermedim. Doktorum gerekli olmadığını söyledi. Ama ben yinede ileride hamile kalmamda sorun yaratır mı diye endişe ediyorum. Beni yönlendirirseniz sevinirim.

Doğum kontrol hapları ilerideki gebe kalabilirliğinizi kesinlikle etkilemez ve "rahimi dinlendirmek" için ara verme olayını yıllardan beri önermiyoruz, zira bu gerekli değil. Lakin gebe kalabilirliğin yaşla birlikte azalma eğiliminde olduğunu dikkate almalısınız.

Myrolon kullanıyorum ancak birde aylık iğnelerden yaptırmak istiyorum ikisini beraber uygularsam zararlı olur mu?

İkisi de birer doğum kontrol yöntemi ve birinden birini seçmelisiniz.

Ben 33 yaşındayım, ilk evlendiğim sırada 1 düşük yaptım düşükten 1,5 sene sonra oğlum dünyaya geldi 7 yaşında bir oğlum var oğlum doğduktan yaklaşık 7 ay sonra bir kürtaj yaptırdım. 2'şer sene ara ile 2 kürtaj daha oldum. Şu anda yine hamıleyim. Bu bebeği dünyaya getirmek istiyorum ama kürtajların onun sağlığına zararı dokunur mu ya da bır kurtaj daha olursam bunun benım vucudum veya ilerideki bebek için bir riski olur mu bunu öğrenmek istiyorum. İlginize şimdiden teşekkürler.

Çok sayıda kürtaj düşük riskini artırabilen bir durumdur ancak bu özellikle 5 kürtaj ve sonrası için geçerlidir. Erken gebelikte yaşanmış kürtajların bunun dışında mevcut bebeğin gelişimini olumsuz etkilemesi olası değildir.

Depoprovera aşısıyla ilgili kısaca bilgi alabilir miyim?

Depoprovera 3 ayda bir kalçadan uygulanan ve koruyuculuğu oldukça yüksek hormonal bir doğum kontrol yöntemidir.
Yayın tarihi: 28.06.2004
« tüm yazıları
Soru Sor
31304
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.