Uzmanlar

Adetliyken ilişkiye girmek

Adetliyken ilişkiye girmek

Jinekolog Kağan Kocatepe Mahmure kullanıcılarımızdan gelen soruları yanıtlamaya devam ediyor.

Güncellenme tarihi:
Adetli iken cinsel ilişkiye giren hamile kalır mı?

Kadın adet döngüsünün her döneminde hamile kalabilir.

Kist dolayısıyla bir süre önce tedavi gördüm. Ancak tedavim yarım kaldı. Şu an adet düzenimde bir sorun yok. Bebek sahibi olmak istiyoruz. Bu durum engel oluşturur mu?

Büyük olmayan, adet düzensizliği yaratmayan kistler, hormonal dengesizlik de yoksa (ki bunun en temel göstergelerinden biri adet düzensizliği olmamasıdır) bebek sahibi olmaya engel teşkil etmezler. Kist eğer endometriyozise bağlı bir çikolata kisti ise durum farklı olabilir.

Yosun hapı kullanmaya başladım ve bu ay regli olmam gereken zamanda sadece kahverengi akıntı gördüm. Bu durumu yosun hapı ile ilişkilendirebilir miyim?

Bitkisel tedavileri hafife almamak gerekir, ancak adet kanaması düzensizliklerini de hemen bitkisel ilaçlara bağlamak da doğru değildir. Mutlaka muayene olmalısınız.

Ben 26 yaşındayım, 1 yıl önce sezaryen ile doğum yaptım. Benim adet görme günüm son 2-3 aydır 10 günü buluyor. Acaba bunun sebebi ne olabilir ve bir sorun yaratır mı? Şimdiden ilginiz için teşekkürler.

Doğumdan sonraki ilk iki yıl içinde adet kanamalarının uzun sürmesi muayene sonucunda başka bir nedene bağlı değilse normal kabul edilebilir.

Ben 28 yaşındayım. 2,5 yıllık evliyiz. 6 aydır çocuk istiyoruz. Son iki adet dönemim diğer dönemlere göre bir hafta daha geç oldu. Bu arada son iki aydır ev taşıdığımız için hareketli bir dönem geçirdim. Bu adet gecikmesi yumurtlama dönemini nasıl etkiler? 14 günlük siklusu kaç gün olarak hesaplamalıyız? Teşekkürler.

Adet döngülerinin gecikmeli olması o ay yumurtlama olmadığının yani o ay hamile kalınamayacağının bir göstergesi olabilir. Yumurtlama günü hesaplarken adet döngüsü gününden 14 gün çıkarılarak yumurtlamanın olacağı gün bulunur. Örnek olarak adet döngüsü düzenli olarak 31 gün olan bir kadında yumurtlama 31-14=17. gün olmaktadır.


11 yaşında bir kızım var. Rahminde baskı, basınç olduğunu söylüyor. İdrar tahlili, kültürü ve ultrasonografi çektirdim. Hiçbir şey çıkmadı. Tuvaletini yapıyor ve tekrar yapası geliyor. Bu neden oluyor, anlamış değilim. Bana bilgi verirseniz çok sevinirim. En azından ne yapabilirim? Neden kaynaklanıyor olabilir? Vereceğiniz cevaplar için çok teşekkür ederim.

Yapılması gereken tüm tetkikler yapılmış, sorun bir ruhsal gerginlik olabilir. En sık görülen nedenler genital kitleler (ultrasonda görülür) ve idrar yolu enfeksiyonlarıdır. Bunlar olmadığına göre bir çocuk psikologuna götürmeniz faydalı olabilir.

Ben 43 yaşında bekar bir bayanım. Yaklaşık 7 aydır yok denecek kadar az adet gördüm. Doktorum fsh.114.5,lh.59.88, estradiol.10.05, prolaktin.11.27, progesteron.0.745, testosteron.0.824, dhea.395.8, kortizol.20.71 sonuçları ile menopoza girdiğimi söyledi ve açıklama yapmadı.bu konuda fikir veya tedavi önerilerinizi bekliyorum teşekkürler.

LH ve FSH değerleriniz çok yüksek. Ayrıca adet kanamalarınızın azalması ve yaşınız da dikkate alındığında menopoza girdiğiniz söylenebilir, ancak belli bir süre sonunda testleri başka bir laboratuarda tekrarlamanız faydalı olabilir.

Yazılarınızı; kitabınızdan ve sitenizden yakından takip ettim 9 ay boyunca. Doğuma 1 hafta kala şiddetli ve ağrısız kanamam başladı. Hastaneye gittiğimizde bebeğimizin öldüğünü ve plasenta dekobajı tanısı konuldu. 1 gün öncesinde ultrasonografik incelemede her şey normalken böyle bir şeyin aniden gelişmesi beni çok kötü sarstı. Bu konuda bilgilerinizi bekliyorum, lütfen beni aydınlatır mısınız? Zira sürekli kendimi suçluyorum.

Plasentanın erken ayrılması çoğu durumda öngörülemeyen bir durumdur. Siz düzenli olarak doktor kontrollerinize gittiğinize göre bunun sorumlusu olamazsınız. Bir dahaki gebeliğe başlamadan önce bazı testlerin yapılması gerekebilir.

Doğum kontrol hapını yeni kullanmaya başladım. Doktorum ilk 1 ay tam korumayacağını söyledi. Öyle mi?

Doğum kontrol hapları o ay düzenli kullanılacağı varsayılırsa ilk tabletten itibaren korumaya başlarlar.

Ben Almanya'da yaşayan bir gurbetçiyim. Verdiğiniz cevapları çok beğendim. Acaba mümkünse benim de soruma cevap verebilir misiniz? Ben 42 yaşında bir bayanım. Son iki senedir doğru dürüst adet göremiyorum. Buradakı doktorlara gittim kist varmış. Bunlar 7.30 cm kadar büyümüşler. Ama buradaki doktorlar ilaç vermiyorlar. Diyorlar ki ilaç verirsek tesir etmezmiş. Ne yapmam gerekiyor? Acaba rica etsem, bana ne yapacağımı yazar mısınız?

7.5 santimetrelik bir kistin ilaç tedavisine yanıt vermesi çok zor ve ayrıca yaşınız itibarıyla bu kistin ameliyatla çıkarılarak patolojik incelemesinin yapılması son derece önemli. Adet görememenizi kiste bağlamak tam olarak mümkün değil, yaşınızla ilgili olabilir.

Benim sorum ilk çocuğu uzun süre ertelemek. Daha sonra zor olmasına neden olur mu? Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

Yaş ilerledikçe kadının gebe kalabilirliği azalmaktadır.

Ben Di pro denen bir ilaç kullandım ancak iğne korkum olduğu için ampuldeki sıvıyı içtim. Bundan ötürü ilacın etkisini azaltmış olur muyum?

Enjeksiyon için yapılan ilaçlar enjeksiyon içindir ve içilmeleri durumunda etki etmezler.

Bende "polikistik over sendromu" olarak tanımlanan bir hastalık bulundu. Doktor, Diane 35 verdi fakat adetim azaldı. Bu ilacın kilo aldırdığı doğru mu?

Doğum kontrol hapları (Diane 35 de bir doğum kontrol hapıdır) kural olarak adet kanamasını azaltırlar. Bu hapların çoğu kilo alınmasına da neden olabilir. Ancak polikistik over durumunda bu ilaçların kullanılması da önemlidir. Eğer yan etkilerinden rahatsız oluyorsanız doktorunuza ilacınızı değiştirmesini söyleyebilirsiniz.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 29.03.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
19240
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.