Uzmanlar

Adet gecikmeleri

Adet gecikmeleri

Jinekolog Dr. Kağan Kocatepe kullanıcılarımızın sorularını yanıtlamaya devam ediyor....

Güncellenme tarihi:
Adet gecikmesi yaşıyorum, kan testi yaptırarak hamile olmadığımı anladım, adet söktürücü dediğiniz iğne mi? Bunu nerde yaptırabiliriz?

Adet söktürücü iğneler veya haplar mutlaka doktor muayenesi sonrasında kullanılırlar zira yanlış kullanıldıklarında hormonal dengenizi olumsuz etkilemeleri söz konusu olabilir.

1-Merhaba Kağan Bey .4 yıl önce kürtaj olmuştum. Şu an yine hamileyim. Çocuk sahibi olmayı çok istiyorum fakat şu an nişanlımla evliliğe hazır olmadığımız için ve evlilik dışı çocuk sahibi olmak istemediğim için yeniden kürtaj olmayı düşünüyorum. 2.defa kürtaj olmak benim bir daha anne olma ihtimalimi azaltır mı?

2-Sayın doktor, 25 yaşındayım, 4 haftalık gebeyim ama aldırmayı düşünüyorum. İlk defa yapılan kürtaj operasyonunun daha sonra sağlık ve tekrar gebe kalmayla ilgili bir sorun teşkil edip etmediğini öğrenmek istiyorum. En son böbrek iltihabı tedavisi geçirdim, onun dışında herhangi bir sağlık sorunum bulunmuyor.


Özellikle 3. kürtajdan itibaren bir sorunla karşılaşma olasılığınız artacaktır. Elbette size kürtaj olun veya olmayın diyemem. Tek söyleyebileceğim bundan sonra çok dikkatli olmanız.

Merhaba ben 17 yaşındayım. Ayda 2-3 kez adet oluyorum, daha doğrusu bir haftam adetsiz geçiyor. Doktora gitmeye korkuyorum kötü bir sorun çıkar diye. Ne yapmalıyım? Doktora gitmezsem ne gibi bir sorunla karşılaşabilirim?

Polikistik over adı verilen bir yumurtlama bozukluğunuz veya tiroid beziyle ilgili bir sorununuz olabilir. Mutlaka tedavi görmelisiniz.

Ben hormonal bozukluk nedeniyle Diane 35 kullanıyorum. Evlendiğimden beri de bunu doğum kontrol hapı olarak kullanıyorum. Fakat geçenlerde duyduğuma göre bu hapın doğum kontrolünde bir etkisi yokmuş. Doğru mudur? Doğru ise ne yapmalıyım ve hangi doğum kontrol hapını kullanmalıyım?

Bahsettiğiniz ilaç tam bir doğum kontrol hapıdır ve bu amaçla da kullanılabilir.

Ben 18 yaşındayım. Adetim düzenli fakat adet olduğum ilk gün çok sancım oluyor ve iğne yaptırmadan geçmiyor. Adetim bitene kadar yine sancım oluyor fakat ilk günkü kadar değil. Ne yapmamı öneriyorsunuz?

Bu tür durumlarda doktor değerlendirmesi sonunda kullanılan doğum kontrol hapları adet sancısını kesmede %90lara varan başarıya sahiptir, ancak mutlaka doktor değerlendirmesi sonunda kullanılmalıdır.

Doğum kontrol hapı kullanıyorum ancak 2 gün içmeyi unutmuşum. Bugün 3 günlük hap içtim ama adet ağrılarım oluşmaya başladı. Adet olursam hapı içmeli miyim bırakmalı mıyım?

Hapınızı bu aylık yine aynen devam edin ancak adetlerinizin düzenli olmasını ve sancısız geçmesini istiyorsanız düzenli kullanma konusunda daha duyarlı olmalısınız.

HSG filminin tedavi edici yönü var mı? Tıkanıklık açmaktan başka tüpleri ve rahmi temizleme özelliği bulunuyor mu? Çok teşekkür ederim.

HSG adı verilen ilaçlı rahim filmi rahim içine basınçlı sıvının verilmesi esnasında bu basınçla tüplerdeki hafif derecedeki tıkanıklıkları açabilmektedir ancak rahmi temizleyici özelliği yoktur.

Op. Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın.
Yayın tarihi: 01.11.2006
« tüm yazıları
Soru Sor
11422
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.