Uzmanlar

Adet düzensizlikleri...

Adet düzensizlikleri...

Dr. Kağan Kocatepe; doğum, doğum kontrolü ve jinekolojik sorunlarla ilgili sorularınızı yanıtlıyor.

Güncellenme tarihi:
Merhaba, yeni evli bir çiftiz ve bilinçsiziz. Evliliğimizin üçüncü günü idrarımla beraber kanama gelmeye başladı ve çok sık idrar yapmaya başladım vajina kanserinin belirtileri olduğunu öğrendim. Bir sorunum daha dışkımı yaparken çok sert bir halde çıkıyor önceden böyle olmazdı en kısa sürede cevaplarsanız sevinirim.

İlk ilişkisini yaşayanlarda ortaya sıklıkla çıkan bu duruma tıpta "balayı sistiti" adı verilmiştir ve vajina kanseriyle hiçbir ilgisi yoktur. Basit antibiyotiklerle ve çoğu durumda kendi kendine durum düzelecektir.

Benim sorum şu olacaktı kadının adet döneminde hamile kalma riski var mı? Eğer hamile kalma riski varsa ne yapmak lazım?

Kadının adet kanaması olduğu dönemde olasılık düşük de olsa hamile kalma riski vardır. Bu nedenle çiftler her ilişkide mutlaka korunmalıdırlar.

İlk tüp bebek denememiz ve 8 Nisan'da 3embriyo transfer edildi. Sorum; transferi yapılan ve fotografı bize de verilen embriyoların cinsiyetlerini anlamak mümkün mü? Cevaplayabilirseniz sevinirim. Saygılar.

Hayır, bu prosedür Sağlık Bakanlığı'nca doğaya aykırı olduğu için yasaklanmıştır ve çoğu ülkede böyledir.

Yaklaşık 3 haftadır Yasmin doğum kontrol hapını kullanıyorum ve başladığımdan beri sıklıkla mide bulantısı yaşıyorum. Bu kadar mide bulantısı yapması doğal mı?

Yasmin ve diğer doğum kontrol haplarının içinde bulunan östrojen hormonu kadınlarda bulantıya neden olabilmektedir. İlaca alışma döneminde bulantı giderici ilaç kullanmanızda hiçbir sakınca yok.

23 yaşındayım ve 4 yıldır bir birlikteliğim var. Düzenli bir cinsel yaşamımız var ama ben doğum kontrol hapı kullanmaktan hala çekiniyorum. Eskiden çok kiloluydum daha yeni zayıfladım (75 kilodan 56 kiloya), en büyük korkum bu hapları kullanırsam tekrar kilo almak ve tabii ki tüylenme. Sizden isteğim bana uygun bir doğum kontrol hapı önermeniz. Bir de bu hapları kullanırken hamile kalma riski nedir acaba?

Günümüzde kullanılan doğum kontrol hapları tüylenme yapmaz, aksine tüylenmesi olanlarda kullanıyoruz, kilo aldırıcı etkiler ise eski haplara göre azalmış durumda. İlaç tavsiyesi söz konusu olamaz, bu ilaçlar hormon ilaçlarıdır ve muayene sonrasında kullanılırlar.

Benim merak ettiğim genital bölgedeki iç dudak diye tabir edilen kısmın ebatlarının belirli bir standardı olup olmadığı. Kendiminkini biraz uzun buluyorum da bu normal mi?

Her kadının genital yapısı farklıdır ve bu genellikle kalıtsaldır. Sizi çok rahatsız ediyorsa ameliyatla bu iç dudakların küçültülmesi söz konusu olabilir. Bu ameliyatların bazı durumlarda ilişkide uyarılma bozukluğuna neden olacağını dikkate almalısınız.

Merhaba, ağrılı adet gördüğüm için doktora gittim ve Myralon isimli doğum kontrol hapını verdi. Kullanmaya adetin ikinci günü başlamamı söyleid. Sormak istediğim aynı zamanda korunmamı da sağlar mı ilk kullanımda? Başka bir yöntem de kullanmam gerekiyor mu?

Evet bu ilaç bir doğum kontrol hapı olduğundan aynı zamanda gebelikten de korur.

Ağır bir hastalık geçirdim. Antibiyotik ve penisilin gurubu iğne ve ilaçlar kullandım. Regl günüm 3-4 gün geçti. Hamile olabilirmiyim? Hamile kalmış isem bebek sakat kalır mı?

Evet gebe kalmış olabilirsiniz, her antibiyotik bebekte sakatlığa neden olmaz, bunun için ilaç kutularıyla birlikte doktora başvurmalısınız.

İkinci ve üçüncü kez ilişkiye girmemden sonra kızlık zarımda halen bir kanama olması mümkün müdür?

Evet %1 kadının kızlık zarı esnek ve incedir ve ilişkide hiçbir şekilde kanama olmaz.

Merhabalar, iki yıldır korunmuyoruz ve bebeğimiz olmuyor. Son testte eşimin morfolojisi yüzde iki çıktı. Fikriniz nedir? Teşekkürler.

Eşinizde muhtemelen bir sperm sorunu var bu nedenle bevliye (üroloji) muayenesi olmalı.

Biz iki aylık evliyiz. Eşim düzenli olarak ginera kullanıyor. Bazı kişiler ilk gebelikten önce doğum kontrol hapı kullanmanın sakıncalı olduğunu söylüyorlar. Bunun doğruluk payı nedir? Kısırlığa yolaçabilir mi? İlk gebelikten önce haplar yerine başka bir yöntemi mi tavsiye edersiniz?

Doğum kontrol hapları genç ve doğum yapmamış kadınlar için korunmada her zaman ilk seçenektir ve ne kısırlığa ne de ileride doğacak çocuğunuzda sakatlığa neden olmaları mümkün değildir.

Ben 25 yaşında bir bayanım. Hiçbir cinsel ilişkim olmamasına rağmen ergenliğimden bu yana regl düzensizliğim var. Şu anda da 2 aydır regli olamıyorum nedeni nedir acaba?

Muhtemelen bir hormonal dengesizlik sorununuz var, bunun için muayene olmalı ve bazı hormon tetkikleri yaptırmalısınız.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 26.04.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
13067
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.