Uzmanlar

"Acaba"larla zaman geçirmeyin

"Acaba"larla zaman geçirmeyin

Vücudunuzdaki değişiklikler hakkında bilgi sahibi olmak istiyorsunuz o zaman doğru adrestesiniz.

Güncellenme tarihi:
Dr. Kağan Kocatepe'den önemli not: Sizlerden gelen tüm soruları (hepsini) özveriyle inceliyoruz ve uygun olanlarını cevaplamaya çalışıyoruz. Kullanıcılarımızın soru sorma biçimlerinden genel olarak eğitimli kişiler olduğunu çıkarabiliyorum.

Ancak soru gönderirken cevap alabilmeniz için bazı noktaları gözönünde bulundurmanızda fayda var:

Bazı tıbbi durumlar muayene olmadan açıklığa kavuşamaz, bu nedenle bir belirtinizi veya şikayetinizi yorumlamamı isterseniz bunu yapmam mümkün değildir.

Bazı kullanıcılarımız ilaç önerisi veya kullandıkları ilacın doğru olup olmadığımı yorumlamamı istiyorlar: böyle bir şey size fayda değil zarar verebilir, zira konu sizlerin üreme sağlığı.

Bazı kullanıcılarımızın ise sorduklarının ne olduğu belli olmuyor, lütfen türkçemizi doğru olarak kullanalım ve birer internet kullanıcısı olarak düzgün ve gramatik hatalarından uzak sorular sormaya çalışalım.

Sevgilerimle;
Dr. Kağan Kocatepe


Adetlerim çok düzenli ama bu ay normalden daha az oldu fakat gününde geldi. Göğüslerimde 1.5 aydır falan inanılmaz bir hassaslık var ve sürekli ağlıyorum test yapmadım acaba hamile olabilir miyim?

Sayın Kağan Bey, adet günlerim düzenli olmasına karşılık aralık döneminde 10 gün sürdü fakat ilk 3 gün yoğun sonraki günler hafif kırmızı damlalarla bitti. Ocak ayına geldiğimiz zaman 27 gün olmasına karşılık adet görmedim. Hamile olabilir miyim? Genelde 25 ve 26 gün arasında adet görmekte olup en son adet tarihim aralık 23 dür.

Miranova kullanıyordum geçen ay bıraktım ancak tam tarihi hatırlamıyorum. Dün bir damla kan geldi ancak henüz tam anlamıyla hastalanamadım hamile olabilir miyim?

1+2+ 3'ün cevabı: Üstüne görme adı verilen durumda hamile olmasına karşın adet görmektedir. Çok ender görülse de korunmasız ilişkisi olan her kadın normalden farklı özellikler gösteren bir adet gördüğünde veya kendisinde farklı belirtiler (uyuya eğilim, bel ağrısı, göğüslerde dolgunluk gibi) olduğunda test yaptırmalıdır.

26 yaşındayım adet dönemimin 4.gününde cinsel birliktelik yaşadım ve içime boşaldı.hamilelik söz konusu olabilir mi? Onu öğrenmek istiyorum.

Erkek arkadaşımla reglimin 1.günü.ilişkiye girdik.ve 2-3 kez içime boşaldı. Hamile kalma olasılığım nedir?

1+2'nin cevabı: Kadın adet döngüsünün her döneminde gebe kalabilir. Olasılık çok çok düşük de olsa adet görmekte olan veya adeti henüz yeni bitmiş bir kadın korunmasız bir ilişkiye girdiğinde gebe kalabilir.

Menopozdaki bir kadın yaş 35 doğum yapabilir mi?

Menopoza girdiği kesinleşen bir kadının gebe kalma olasığı hiç yoktur demesek te çok çok düşüktür.

Ben spiral kullanıyorum spiralin yerinde olup olmadığını nasıl anlayabilirim?

Bunun için en ideali ultrasonografi incelemesi yapılmasıdır.

Merhaba doktor bey, benim şikayetim idrar yollarında yanma, ağrı, kaşıntı ve sık idrara çıkmak.Tedavi olarak bana ne önerirsiniz?

Dikkat: lütfen ilaç isteğinde bulunmayınız. Vücudunuz size bir belirti verdiğinde bu belirtiye ve herşeyden önce kendi bedeninize gereken önemi veriniz ve muayene olunuz. Aynı belirtiyi yapan ve tedavisi çok farklı çok sayıda hastalık vardır. Sorularınızı gönderirken lütfen ilaç önerisinde bulunmayınız.

Merhabalar, erkek arkadaşımla temasta bulunduğum zaman ve öpüştüğümde vajinamda bir ıslaklık oluşuyor bu nedir ve sebebi nedir?

Bunun nedeni sizin cinsel yönden uyarılmanızla birlikte vajina girişinde bulunan salgı bezlerinin muhtemel bir cinsel ilişki esnasında vajinada kayganlığı sağlamak üzere sıvı salgılamasıdır.

Biz 7 yıldır evliyiz, çocuğumuz olmadı; korunmuyoruz da doktor eşimin sperm sayısının düşük olduğunu söyledi ne yapmalıyız?

Bu tür durumlarda (yani erkeğin sperm sayısının düşük olması durumunda ) yapılabilecek en iyi şey mikroenjeksiyon adı verilen tüp bebek yöntemine başvurmaktır.

Günlük kullanılan yaprak pedlerin daimi olarak kullanılmasının bazı enfeksiyonlara neden olabileceğini düşündüğüm için bunların ne kadar sağlıklı olduğunu bir de size sormak istedim?

Günlük pedleri günlük olarak değiştirmeye devam ettiğiniz sürece benim bilgim dahilinde olan böyle bir riskleri yoktur.

33 yaşındayım 11 yaşında bir kızım var. Doğumdan sonra ortaya çıkan Hipotroidim var ve her gün 1 adet tefor alıyorum özürlü çoçuk veya kısır olma ihtimali var diye duydum. Acaba tedavisiz hamile kalabilir miyim ve hamile kalırsam bebekte bir sorun olur mu? (zeka olarak) Teşekkürler.

TSH adı verilen değeriniz normal sınırlar içerisinde olduğu ve gebelik döneminde de böyle olduğu sürece zeka özürlü bebek doğurma riskiniz çok çok düşük

Ginera doğum kontrol hapının kullanımı 2 gün unutulur ve bu sürede ilişkiye girilirse hamile kalma riski var mıdır, varsa ne yapmak gerekir?

Doğum kontrol hapları iki gün üstüste unutulduğunda gebe kalma riski artar. Yapmanız gereken o ay ekstradan korunma yöntemleri kullanmak gereklidir.

Merhaba, ben yeni evliyim. Eşimle doğal yollarla korunuyoruz-doktorun tavsiyesiyle. Düşük yaptığım için 2-3 ay hamile kalmamam gerekiyormuş. Erkeklerin de kullandığı bir tuvalet kadınlar için gebe ihtimali -bilgisizliğimi bağışlayın,içime kurt düştü-doğurur mu?

Bu bilgisizlikle alakalı değil, iyi bir soru. Erkeklerin spermleri dış ortamda yalnızca bir-iki dakika yaşayabildiklerinden bu durum pratik olarak pek mümkün gözükmemektedir.

Merhaba, 4 yıllık evliyim, 29 yaşındayım artık çocuk istememize rağmen 1 yıldır hamile kalamadım, 4 ay önce klomen ve yumurta çatlatıcı iğne tedavisi gördüm.2 ay sonraki adetimin 3. günü fsh hormunum 20 çıktı. Klomen tedavisinden fsh yüksek çıkmış olabilir mi? Çünkü bundan 2 ay sonra fsh tekrar ölçtürdüm, bu sefer 6 çıktı. Kafam çok karıştı. Erken menopoz sözkonusu olabilir mi?

Erken menopoz söz konusu değil, öyle olsaydı FSH değeriniz düşmezid. Muhtemelen o ay hormonal bir dengesizlik yaşadınız ve bunun da muhtemel nedeni
Klomen. Tedavinizi sürdürün.

Op.Dr. Kağan Kocatepe

Op.Dr. Kağan Kocatepe'nin sitesini ziyaret etmek için tıklayın...
Yayın tarihi: 08.02.2005
« tüm yazıları
Soru Sor
5089
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.